ПОНЕДЕЉАК У ЗАО ЧАС: Почетак недеље доноси нестабилност - Укидају ли се сутра КЉУЧНЕ институције државе Србије на Косову?
Једно од кључних питања у вези са ситуацијом и заузимањем ових зграда је да ли ће запосленима у Привременом органу бити дозвољен улазак, као и шта је са документацијом Републике Србије.
На самом крају недеље, односно уочи првог дана нове седмице и даље нема назнака када ће полицијске јединице напустити општинске просторије, односно да ли ће и коме сутра бити дозвољен улазак.
"НЕ ДАМО СРБИЈУ, НЕ ДАМО КОСОВО" Дачић загрмео са скупа, ударио жестоко на Куртија, поручио да се насиље у Србији никада не понови!
"КУРТИ РАДИ НА ТОМЕ ДА ЕТНИЧКИ ОЧИСТИ КОСОВО ОД СРБА" Вучевић оплео по лажном премијеру
СИРЕНЕ ЗА УЗБУНУ НА СЕВЕРУ КиМ: Косовска полиција упала у три града, блокирани сигнали мобилних телефона (ВИДЕО)
Осим што се у два наврата огласила са саопштењима о инцидентима који су се догодили у петак, Косовска полиција не износи детаље о томе шта се дешава унутар објеката, а то не чине ни представници Србије, укључујући и Српску листу која је јуче затражила од Београда да прекине диијалог, а грађанима се захвалила јер су мирно чували „оно што је наше“.
Јуче су у општини Звечан виђене и форензичке јединице, а према наводима појединих читалаца оне су боравиле и у другим општинским зградама на северу. Полиција се ни у вези са овим питањем није оглашавала.
За разлику од северног дела Косовске Митровице где су у засебним зградама смештени косовска општина и Привремени орган, у Звечану, Лепосавићу и Зубином Потоку две институције које се узајамно не признају, налазиле су се све до сада у истој згради.
Услед тога, једно од кључних питања у вези са ситуацијом и заузимањем ових зграда је да ли ће запосленима у Привременом органу бити дозвољен улазак, као и шта је са документацијом Републике Србије.
Да ли су и која документа остављена пре уласка специјалних јединица и каква је судбина овог власништва Републике Србије – за сада није познато.
Косовска власт, на челу са Аљбином Куртијем, наглашава да се ради о „објектима Републике Косово“, док градоначелници поручују да ће у понедељак да иду на посао. Тако је градоначелник Лепосавића Љуљзим Хетеми казао да „у понедељак иде у канцеларију, не могу их зауставити бацањем камења.
Активности привремених општинских органа косовске власти, као и Албанци на Косову, сматрају илегалним.
Република Србија је задржала контролу неких јавних институција на Косову
Са друге стране, у северним општинама, службе при српском систему наставиле су и после рата да функционишу, а већина њих на самом терену и једине суштински оперативне, попут комуналних служби, водовода, погребних служби, матичара…
Тачно је деценија од када у већински српским срединама на Косову постоје привремени општински органи.
Формирани су након што је Влада Србије претходно распустила скупштине, упркос одлукама Уставног суда.
Скупштине општина на КиМ, у оквиру система Републике Србије, распуштене су 2013. године одлуком Владе Србије, и то након што су само годину дана пре – после тадашњих локалних избора одржаних 6. маја, оне и формиране.
По њиховом распуштању, опет одлуком Владе Србије, формирани су привремени органи.
Одлука о распуштању општина на северу Косова донета је пред одржавање локалних избора у оквиру система Републике Косово, који су тада де факто одржани по први пут у том делу Косова.
Иако је према Закону о локалној самоуправи Србије председник Скупштине морао у року од два месеца од дана распуштања ових општина да распише изборе за одборнике, како би се конституисала нова јединица локалне самоуправе, то се није догодило.
Улогу локалних самоуправа у систему Републике Србије, тако су на терену преузели привремени органи, којих би требало да има 29, који функционишу истовремено уз општине у косовском систему.
Штавише, нису (били) ретки случајеви где је председник привременог органа, на пример, истовремено и одборник, или заменик градоначелника у општини по косовском систему.
У међувремену, Уставни суд Србије је одлуку о распуштању СО Подујево, Ђаковица, Сува Река, Дечани, Призрен, Урошевац и Клина („Службени гласник РС”, број 42/10) и формирању привремених органа 3. априла 2014, прогласио неуставном и незаконитом.
У оквиру процеса Унутрашњег дијалога о Косову и Метохији који никада није добио званични епилог, неставши такође са јавне политичко-медијске агенде, на округлом столу у Нишу у фебруару 2018, министар локалне самоуправе Бранко Ружић, казао је да јачањем сарадње општина јача и осећај сигурности Срба на КиМ.
- Србија данас свој утицај на Косову и Метохији реализује и кроз 29 привремених општинских органа чијим очувањем одржавамо уставно-правни поредак Републике Србије - рекао је Ружић и додао да су привремени органи значајни и за егзистенцију неколико хиљада српских породица у покрајини - казао је тада.
- Тиме показујемо да 150.000 наших сународника на Косову имају подршку и заштиту, завређују пажњу и живот достојан 21. века - казао је још овај званичник СПС и српске владе 2018.
Иако је најновијом акцијом Косовске полиције, учињен нови преседан у досадашњем функционисању српског државног система на северу, то ипак није случај када су у питању већински српске средине.
Слична акција је већ предузета у општини Штрпце прошле године, у којој је извршена заплена докумената и од тада привремени органи више никада нису приступили општинској згради у којој су радили.