"SRBIJA OSTAJE KLJUČNI IGRAČ SAD I EU" Kurti uspeo nešto što nikome u Americi nije pošlo za rukom
Kritike koje su usmerene prema Kurtiju od strane Zapada pokušaj su sprečavanja novog sukoba u regionu.
Kosovski premijer Aljbin Kurti uspeo je izvesti nešto što nije pošlo za rukom praktično nikome do sada - ujediniti američke demokrate i republikance. Naime, ta se saglasnost temelji na uverenju da je Kurti neverovatno tvrdoglav i nepromišljen političar, a takva percepcija narušila je zajedničke napore Sjedinjenih Američkih Država i Evrope da pronađu trajno rešenje za mir između Kosova i Srbije, piše američki Politico.
VUČIĆ RAZOBLIČIO KURTIJA: Ovo je pakleni plan lažnog premijera
"TURSKA JE SPREMNA" Erdogan uputio poruku Vučiću i Kurtiju
"POTREBNA HITNA DEESKALACIJA" Borelj pozvao Vučića i Kurtija u Brisel
Nedavno izbijanje nasilja između tzv. kosovskih vlasti i srpske većinske zajednice na severu zemlje pripisuje se Kurtiju od strane Vašingtona. Dosadašnji pokušaji da ga obuzda javnom kritikom nisu urodili plodom. Konflikt se vrti oko budućeg statusa srpskih područja na severu Kosova i zahteva Prištine da Beograd konačno prizna njegovu suverenost.
Kritičari Kurtija optužuju da je namerno izazvao krizu slanjem paravojnih policijskih jedinica u srpske zajednice i upotrebom sile, kako bi instalirao kosovske albanske gradonačelnike nakon što su Srbi bojkotovali lokalne izbore krajem maja.
Kristofer Hil, američki ambasador u Srbiji, izrazio je zabrinutost u vezi s pouzdanošću Kurtija kao partnera, ističući da imaju problema s njim.
Državni sekretar Entoni Blinken javno je osudio akcije tzv. kosovske vlade, što je dodatno naglasilo neodobravanje administracije Džoa Bajdena. Ričard Grenel, koji je služio kao posebni izaslanik za pregovore o miru između Srbije i Kosova za vreme Trampove administracije, kritikovao je Kurtija zbog ignorisanja interesa Bajdenove administracije i Evrope. Grenel je prošle nedelje napisao na Tviteru da je Kurti pokazao Bajdenu i Evropljanima "srednji prst".
Uprkos tome što je Kosovo bilo projekat od posebnog značaja za demokratske lidere od vremena bivšeg predsednika Bila Klintona i NATO kampanje 1999. godine, javno izraženo neodobravanje Kurtija od strane Bajdenove administracije ima važnost. Evropska unija, koja je bila posrednik u razgovorima o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova, takođe je izgubila strpljenje s Kurtijem, što je dovelo do obustave visokih poseta i finansijske saradnje s Kosovom.
Kurti tvrdi da je kriza rezultat odbijanja srpskog predsednika Aleksandra Vučića da prizna suverenost Kosova i suoči se s ratnom prošlošću Srbije.
Srbija, s obzirom na svoj uticaj u regiji, ostaje ključni igrač kako za SAD, tako i za EU, s ciljem sprečavanja daljeg približavanja Rusiji. Nezadovoljstvo kosovskih Srba prema Kurtijevoj vladi postojalo je pre Vučićevog poziva na bojkot izbora. Prisustvo snažno naoružanih paravojnih jedinica i nedostatak napora za integraciju dodatno pogoršavaju tenzije.
Trenutni sukob na Kosovu ističe neuspeh međunarodnih napora u postizanju trajnog mira između Kosova i Srbije. Kritike koje su usmerene prema Kurtiju od strane Zapada pokušaj su sprečavanja novog sukoba u regionu, posebno u vreme fokusa na akcije Rusije u Ukrajini.