"СРБИЈА ОСТАЈЕ КЉУЧНИ ИГРАЧ САД И ЕУ" Курти успео нешто што никоме у Америци није пошло за руком
Критике које су усмерене према Куртију од стране Запада покушај су спречавања новог сукоба у региону.
Косовски премијер Аљбин Курти успео је извести нешто што није пошло за руком практично никоме до сада - ујединити америчке демократе и републиканце. Наиме, та се сагласност темељи на уверењу да је Курти невероватно тврдоглав и непромишљен политичар, а таква перцепција нарушила је заједничке напоре Сједињених Америчких Држава и Европе да пронађу трајно решење за мир између Косова и Србије, пише амерички Политицо.
ВУЧИЋ РАЗОБЛИЧИО КУРТИЈА: Ово је паклени план лажног премијера
"ТУРСКА ЈЕ СПРЕМНА" Ердоган упутио поруку Вучићу и Куртију
"ПОТРЕБНА ХИТНА ДЕЕСКАЛАЦИЈА" Борељ позвао Вучића и Куртија у Брисел
Недавно избијање насиља између тзв. косовских власти и српске већинске заједнице на северу земље приписује се Куртију од стране Вашингтона. Досадашњи покушаји да га обузда јавном критиком нису уродили плодом. Конфликт се врти око будућег статуса српских подручја на северу Косова и захтева Приштине да Београд коначно призна његову сувереност.
Критичари Куртија оптужују да је намерно изазвао кризу слањем паравојних полицијских јединица у српске заједнице и употребом силе, како би инсталирао косовске албанске градоначелнике након што су Срби бојкотовали локалне изборе крајем маја.
Кристофер Хил, амерички амбасадор у Србији, изразио је забринутост у вези с поузданошћу Куртија као партнера, истичући да имају проблема с њим.
Државни секретар Ентони Блинкен јавно је осудио акције тзв. косовске владе, што је додатно нагласило неодобравање администрације Џоа Бајдена. Ричард Гренел, који је служио као посебни изасланик за преговоре о миру између Србије и Косова за време Трампове администрације, критиковао је Куртија због игнорисања интереса Бајденове администрације и Европе. Гренел је прошле недеље написао на Твитеру да је Курти показао Бајдену и Европљанима "средњи прст".
Упркос томе што је Косово било пројекат од посебног значаја за демократске лидере од времена бившег председника Била Клинтона и НАТО кампање 1999. године, јавно изражено неодобравање Куртија од стране Бајденове администрације има важност. Европска унија, која је била посредник у разговорима о нормализацији односа између Србије и Косова, такође је изгубила стрпљење с Куртијем, што је довело до обуставе високих посета и финансијске сарадње с Косовом.
Курти тврди да је криза резултат одбијања српског председника Александра Вучића да призна сувереност Косова и суочи се с ратном прошлошћу Србије.
Србија, с обзиром на свој утицај у регији, остаје кључни играч како за САД, тако и за ЕУ, с циљем спречавања даљег приближавања Русији. Незадовољство косовских Срба према Куртијевој влади постојало је пре Вучићевог позива на бојкот избора. Присуство снажно наоружаних паравојних јединица и недостатак напора за интеграцију додатно погоршавају тензије.
Тренутни сукоб на Косову истиче неуспех међународних напора у постизању трајног мира између Косова и Србије. Критике које су усмерене према Куртију од стране Запада покушај су спречавања новог сукоба у региону, посебно у време фокуса на акције Русије у Украјини.