"SRPSKA VOJSKA KREĆE, NIKO NEĆE BITI MIRAN!" Šta se krije iza upada snaga KFOR-a na sever Kosova?!
Snage Kfora jutros upale na sever Kosova, a otkriveno šta to znači
Više od 45 vozila Kfora, krećući se u koloni, ušlo je na sever Kosova i Metohije, jutros nešto pre 10 časova. Pored borbenih vozila, nosili su i opremu za blokade i pravljenje barijera, poput građevinskih mašina, bagera, kolutova žica. Posle određenog vremena, pripadnici ove misije su se vratili u bazu.
Snage KFORA upale na SEVER KOSOVA, a onda se vratile u bazu
Kako se navodi, demonstrativno premeštanje snaga Kfor, obavljeno je sa ciljem pokazivanja snage, odnosno reč je o vežbi i izviđanju terena u slučaju barikada, kao i merenju potrebnog vremena u slučaju intervencije.
Bivši operativac Božo Spasić rekao je da ovu situaciju možemo protumačiti kao paniku koja je nastala u američkim redovima koji podržavaju stvaranje tzv. Vojske Kosova.
- Najpre je bilo informacija o apelima komandant mirovnih snaga Prištini da treba okupacione vlasti da se uzdrže od formiranja te tzv. Vojske, a da bi onda najzad opet komandant tih jedinica rekao da je to legitimno pravo Prištine, tako da imamo utisak da unutar same američke administracije ne postoji jedinstven stav da li treba formirati ili ne tzv. Vojsku u ovom momentu. No, činjenica da je izvršen pokret jedinica Kfora ka severu znači da oni vežbaju, te bih rekao da je ovo probna vežba sprečavanja eventualnog ulaska srpskih jedinica jer postoji velika opasnost da bi u slučaju da dođe do formiranja tzv. Vojske Kosova i da bi oni krenuli ka severu KiM, tada bi reagovala srpska vojska. U tom slučaju mislim da je ovo vojna vežba koja se i zove „Oprez“. Ovo je pokušaj da se pokaže da niko u slučaju formiranja tzv. Vojske neće biti miran, ni Priština, ni KFOR, ni srpska vlada, ni predsednik Vučić koji je rekao da Srbija neće pasivno gledati formiranje. I dobro je da vežbaju - objašnjava Spasić.
Na pitanje da li je realno da će sutra doći do formiranja tzv. Vojske Kosova, Spasić kaže da će se sigurno doneti neka dokumenta, ali donošenje dokumenata i formiranje vojske su dve različite stvari.
- Ako se albanska vojska svela na 54 borbena vozila dobijena od amerikanaca onda je to smešno, jer jedna specijalna policijska jedinica inače ima toliko vozila. Albanci sada nemaju ni ljudskih, ni materijalnih kapaciteta i sve što budu uradili biće to da će doneti neka dokumenta, ali će ona biti na odloženo vreme. Dakle između formiranja vojske i stvarnog stanja na terenu treba da prođe mnogo vremena i dobro je što je tako jer vojske se ne formiraju samo u skupština nama već na terenu, a na to će se čekati 7 do 8 godina - zaključio je naš sagovornik.
BONUS VIDEO: Putin nam preporučuje SMERČ i PANCIR