UPUTSTVA SU ISTA NA NIVOU CELE SRBIJE: Lečenje u Severnoj Mitrovici je identično kao u ostatku zemlje
U srpskim sredinama na KiM je najmanje deset pacijenata bilo koji su već dva puta do sada preležali koronavirus
Epidemiolog iz Zavoda za javno zdravlje u Severnoj Mitrovici dr Aleksandar Antonijević rekao je danas da se sa novim otkrićima specifičnosti korona virusa menjaju i uputstva od nacionalne kuće "Batut" i po kojima od samog početka rade, što im mnogo olakšava posao.
STRAHOTA NA JUGU SRBIJE U 2020: Izrečeno više od 100.000 kazni zbog nepoštovanja antikovid mera
SRBIJA I KOSMET "PREŽIVELI" 2020: Kakvim će nas "mukama mučiti" SAD i Evropska unija u 2021. godini?
SRAMNA IZJAVA LAŽNOG PREMIJERA: Hoti optužio Beograd - vakcine iz Srbije ušle na KiM nelegalnim putem
- Uputstva su jedinstvena na teritorije cele Srbije i potpuno isto se radi, kako u Kosovskoj Mitrovici, tako i u Beogradu. Sve se to usaglašava i sa saznanjima koja sprovode istraživači u svetu - kaže Antonijević za Kosovo onlajn.
On dodaje da je u srpskim sredinama najmanje deset pacijenata bilo koji su već dva puta do sada preležali koronavirus, među kojima ima i medicinskih radnika iz Zdravstvenog centra u Severnoj Mitrovici.
Različiti sojevi koronavirusa, izazvani mnogobrojnim mutacijama, doveli su do toga da se i talasi koje smo do sada imali razlikuju po mnogo čemu.
U prvom, koji je najduže i trajao, bilo je najmanje zaraženih i umrlih, dok je drugi, po rečima Antonijevića, bio najteži po broju hospitalizovanih osoba u odnosu na broj zaraženih.
Kaže da je najintenzivniji poslednju talas gde ima i najveći broj PCR potvrđenih slučajeva.
- U prvom talasu je epidemijska kriva postepeno rasla, za razliku od drugog talasa u kojem smo već posle nedelju dana dostigli vrhunac epidemijske krive. U tom talasu je svaki peti pacijent zahtevao hospitalizaciju i bilo je dosta teških kliničkih slika, ali je broj tih pacijenata bio manji u odnosu na treći talas u kojem smo dostigli bolničke limite - objašnjava Anatonijević.
Prema njegovim rečima, procene su da u ovom poslednjem talasu svaki 12. do 15. pacijent zahteva bolničko lečenje, pa se stiče utisak da je teža klinička slika u poslednjem talasu, što, kako kaže, nije tačno.
U prilog tome, dodaje, govori i činjenica da je sredinom trećeg talasa potpuno ukinuto retestiranje osoba koje su zaražene koronavirusom.
- Opsežnim istraživanjem došlo se do informacija da delovi virusa mogu da ostane u grlu i duže od 14 dana, ali pacijent nije zarazan za okolinu posle tog perioda. Virus ostaje u organizmu i kod onih kod kojih je ušao u sistem organa, a testom iz grla i nosa se pokaže da ga nema. Kod takvih pacijenata virus se izlučuje putem urina i stolice, ali tada on nije opasan za širenje - objašnjava Antonijević.