УПУТСТВА СУ ИСТА НА НИВОУ ЦЕЛЕ СРБИЈЕ: Лечење у Северној Митровици је идентично као у остатку земље
У српским срединама на КиМ је најмање десет пацијената било који су већ два пута до сада прележали коронавирус
Епидемиолог из Завода за јавно здравље у Северној Митровици др Александар Антонијевић рекао је данас да се са новим открићима специфичности корона вируса мењају и упутства од националне куће "Батут" и по којима од самог почетка раде, што им много олакшава посао.
СТРАХОТА НА ЈУГУ СРБИЈЕ У 2020: Изречено више од 100.000 казни због непоштовања антиковид мера
СРБИЈА И КОСМЕТ "ПРЕЖИВЕЛИ" 2020: Каквим ће нас "мукама мучити" САД и Европска унија у 2021. години?
СРАМНА ИЗЈАВА ЛАЖНОГ ПРЕМИЈЕРА: Хоти оптужио Београд - вакцине из Србије ушле на КиМ нелегалним путем
- Упутства су јединствена на територије целе Србије и потпуно исто се ради, како у Косовској Митровици, тако и у Београду. Све се то усаглашава и са сазнањима која спроводе истраживачи у свету - каже Антонијевић за Косово онлајн.
Он додаје да је у српским срединама најмање десет пацијената било који су већ два пута до сада прележали коронавирус, међу којима има и медицинских радника из Здравственог центра у Северној Митровици.
Различити сојеви коронавируса, изазвани многобројним мутацијама, довели су до тога да се и таласи које смо до сада имали разликују по много чему.
У првом, који је најдуже и трајао, било је најмање заражених и умрлих, док је други, по речима Антонијевића, био најтежи по броју хоспитализованих особа у односу на број заражених.
Каже да је најинтензивнији последњу талас где има и највећи број ПЦР потврђених случајева.
- У првом таласу је епидемијска крива постепено расла, за разлику од другог таласа у којем смо већ после недељу дана достигли врхунац епидемијске криве. У том таласу је сваки пети пацијент захтевао хоспитализацију и било је доста тешких клиничких слика, али је број тих пацијената био мањи у односу на трећи талас у којем смо достигли болничке лимите - објашњава Анатонијевић.
Према његовим речима, процене су да у овом последњем таласу сваки 12. до 15. пацијент захтева болничко лечење, па се стиче утисак да је тежа клиничка слика у последњем таласу, што, како каже, није тачно.
У прилог томе, додаје, говори и чињеница да је средином трећег таласа потпуно укинуто ретестирање особа које су заражене коронавирусом.
- Опсежним истраживањем дошло се до информација да делови вируса могу да остане у грлу и дуже од 14 дана, али пацијент није заразан за околину после тог периода. Вирус остаје у организму и код оних код којих је ушао у систем органа, а тестом из грла и носа се покаже да га нема. Код таквих пацијената вирус се излучује путем урина и столице, али тада он није опасан за ширење - објашњава Антонијевић.