VELIKA AKCIJA NA KOSMETU: Počela obnova srpske svetinje u Prizrenu!
Srpske pravoslavne svetiinje Prizrena su značajan deo srpskog pravoslavnog kulturnog nasleđa, neprocenjive vrednosti, a skoro sve su postradale i manje ili više oštećene tokom pogroma šiptarskih separatista 1999. i 2004. godine.
Jedna od njih, minirana 1999. godine, je Crkva Svetog Nikole (Rajkova) i nedavno je počela obnova i ove srednjovekovne svetinje, zadužbine vlastelina Rajka Kirizmića, koja je sagrađena je u prvoj polovini 14. veka, u prizrenskom naselju Potok-mala.
POZIV NA AKCIJU? Ako se na "granicama" zadržavaju Srbi, zašto puštati Albance da se slobodno kreću kod nas?
KORONA U JUŽNOJ SRPSKOJ POKRAJINI: Zabeleženo 296 novih slučajeva korona virusa, preminulo sedam pacijenata
NE PRESTAJU SA PROVOKACIJAMA: Prištinski Albanci vređali predstavnike Srpske liste, psovali im "srpsku majku"
Rajkova Crkva se pominje u Svetoarhanđelskoj hrisovulji cara Dušana., a najveći srpski vladar u istoriji priložio ju je, zajedno sa drugim brojnim crkvama, svojoj zadužbini, manastiru Svetim Arhangelima i svojoj grobnoj crkvi.
- Rajkova crkva je poslednja srpska pravoslavna crkva u samom Prizrenu koja nije obnovljena. Ugrožena i oštećena u poslednjem stradanju, čeka da joj se vrati stari sjaj. Po blagoslovu episkopa raško-prizrenskog g. Teodosija, prilozima Prizrenaca, mnogih dobronamernih ljudi i preduzeća, a uz podršku Crkvene opštine Prizren i Društva prijatelja manastira Sv. Arhangeli kod Prizrena, obnovljene su crkve Svetih Vrača Kozme i Damjana u Potkaljaji i Svetog Pantelejmona. U toku je obnova crkve Svetog Nikole (Rajkove) iz XIV veka.
Akciju prikupljanja sredstava, blagoslovom Vladike, kao i tokom obnove Crkve Sv. Pantelejmona, vode većinom, u matici i dijaspori, raseljeni Prizrenci, mnogim aktivnostima već potvrđeni u sličnim
Inače, u dvorištu Crkve, početkom 20. veka, izgrađena je škola, a svoje imanje testamentalno je zaveštao Crkvenoj opštini prizrenski dobrotvor Mladen Ugarević, za izgradnju škole radi školovanja dece svojih pravoslavnih Srba.
Po dobrotvoru nazvana osnovna škola, po oslobođenju od turskog ropstva 1912. godine, postaje škola i za decu drugih veroispovesti. Od pogroma 1999. godine, preimenovana je u OŠ «Prizrenska liga» i u njoj od tada više nema srpske dece. U istom pogromu 1999. godine, crkvu su minirali albanski ekstremisti, ali Božjom zaštitom nisu sve mine eksplodirale, te crkva nije do temelja razrušena. Napuštena i urušena, od lokalnog stanovništva je korišćena kao deponija – objašnjava Lela Marković.
U njoj sa čuvala i najstarija prizrenska ikona Bogorodice Odigitrije , iz sredine XIV veka, koja je prvobitno stajala na ikonostasu Bogorodice Ljeviške. Među njenim ikonama se ističe svojim umetničkim i slikanim vrednostima i ikona Svetog Ilije u pećini iz XVI veka. Ikonostas crkve je bio delo slikara Sergija Dimovića iz Kozane u Grčkoj, a freskopisac je ostao anoniman.