ILUZIJE KOJE VARAJU I LEČE! Osmani tvrdi da su Makronove reči pogrešno prevedene, zahteva promenu formata dijaloga
Predsednica lažne države nastavlja da provocira.
Kosovska predsednica Vjosa Osmani izjavila je večeras da dijalog Kosova i Srbije mora biti “redizajniran”, nakon događaja u Banjskoj, kao i da je predsednika SAD Džozefa Bajdena, još u septembru, pre napada na Banjsku, obavestila o, kako je rekla, bezbednosnim izazovima sa kojima se Kosovo suočava.
MAKRONU PREKIPELO: Što se tiče Francuske, liberalizacija viza za Kosovo je suspendovana, radi se o poštovanju date reči
VJOSA OSMANI U MAGAREĆOJ KLUPI Šamarčina za predsednicu lažne države
HUŠKA I NJUŠKA PO KOMŠILUKU Osmani uzaludno traži saveznika u kampanji laži koju bestidno vodi protiv Srbije
- Imala sam na desetine sastanaka poslednjih dana sa evropskim liderima na kojima su ta pitanja razjašnjena. Direktno sam obavestila predsednika SAD Džoa Bajdena o bezbednosnim izazovima sa kojima se suočavamo, kada smo vodili diskusiju u septembru, pre nego što se desila Banjska, nakon što smo od naših bezbednosnih institucija obavešteni o pripremama koje Srbija vrši i o mogućnostima ovakvih napada - rekao je Osmani za KTV.
Kako je navela, Kosovu je potrebno više bezbednosti, zbog čega traži mere protiv Srbije “za napad 24. septembra”.
Na pitanje u vezi sa izjavom predsednika Francuske Emanuela Makrona u Tirani u vezi sa viznom liberalizacijom za Kosovo, odgovorila je da su njegove reči pogrešno prevedene, te da će vizna liberalizacija stupiti na snagu 1. januara naredne godine.
- To je već objašnjeno. Francuske institucije su nas direktno, ali i iz brojnih izjava, obavestile da je u prevodu došlo do neke razlike. Ovaj proces nije obustavljen i pravno ga država ne može obustaviti. Uverena sam da im se u međuvremenu može dati pojašnjenje koje predsednik Makron i francuske institucije traže i otkloniti bilo kakvu vrstu sumnje. Međutim, proces se nastavlja i ova odluka stupa na snagu 1. januara 2024. godine - pojasnila je Osmani.
Ona je, međutim, ukazala da je Makrona više zanimalo “pitanje poverenja”.
- Sa Francuskom, kao saveznikom, razgovaraćemo o ovim pitanjima. Srela sam Makrona u Granadi. Njegov zahtev je bio jasan, sa kojim se slažem i saglasne su sve institucije Kosova - da se što pre održe vanredni izbori na severu. Prenela sam da je stvoren pravni osnov kroz Administrativno uputstvo. Važno je da građani učestvuju, jer će se, u suprotnom, ponoviti 23. april, a to nikome ne odgovara - rekla je Osmani.
Građanima koji žele da napuste Kosovo poručila je da “veruju u Kosovo” i da je važno “da se voz vrati na pravi kolosek”. Rekavši da razume teškoće sa kojima se suočavaju mnoge porodice, kazala je da vlast čini sve da poboljša životni standard, ali da se suočava i sa “izuzetnim bezbednosnim izazovima koje izaziva Srbija”.
Osmani je podsetila da liberalizacija viza dozvoljava putovanja iz turističkih razloga, ali ne i trajni odlazak sa Kosova, što je protivzakonito, pa je građane zamolila da to poštuju, jer je reč o sistemu koji se stalno ocenjuje.
Navela je da između Predsedništva i Vlade postoji jedinstvo, a da se pitanje bezbednosti Kosova i odgovornosti Srbije tretiraju kao hitna pitanja.
Napomenula je da dijalog treba redizajnirati i uzeti u obzir, kaže, “napad 24. septembra” u Banjskoj kada je jedan policajac ubijen, a dvojica povređena.
- U potpunosti se slažemo da tako nešto treba da zatraže svi međunarodni akteri. Drugo, ceo proces dijaloga mora biti redizajniran, na način da se uzme u obzir 24. septembar. Ako se ignoriše 24. septembar, zanemaruje se kršenje člana 3. sporazuma koji nalaže da nijedna strana ne koristi nasilje kao oruđe niti vrši akte agresije na drugu, tada se najveća šteta nanosi samom procesu dijaloga. Najveća šteta je učinjena i miru i stabilnosti u regionu, jer je to otvoren poziv Srbiji da ponovo napadne Kosovo - rekao je Osmani.
Kazala je i da Specijalno tužilaštvo ima “moralnu dužnost” da odgovori zbog čega su skinute poternice onih koje je nazvala „Vučićevim ljudima - pomenuvši samo Milana Radoičića.
- To su stvari za koje Specijalno tužilaštvo mora dati odgovornost. Zašto su vršili pritisak na tužioca da ukloni Radoičićevu poternicu? Kako je moguće da je 25 godina nakon rata, vođi kriminalnih grupa na severu dozvoljeno da određuje pravne procese u Prištini. A sada kažu da je predsednik zaustavio vojnika OVK (kandidata za glavnog tužioca Bljerima Isufaja). Ja branim zakonitost, ustavnost, i svetost rata OVK, ali oni koji dozvoljavaju da se zločinci koji su ubili Afrima Bunjaka slobodno šetaju, moraju da odgovaraju - rekla je Osmani.
Osmani je ocenila da su laži opravdanja koju koriste zvaničnici “da bi trebalo nekoga da puste zbog međunarodnog pritiska”.
Što se tiče spoljne politike, Osmani je rekla da nikada nije bila sadržajnija i dinamičnija aktivnost nego u poslednje dve godine.
Tvrdi da je Srbija zloupotrebila temu dijaloga da traži od mnogih zemalja da sačekaju završetak razgovora, pa da se onda odluče o pitanju priznanja, ali da je Kosovo uspelo to da “deblokira”, te ponovo postoji neka vrsta podrške u vezi sa tim procesom.
Ona je rekla i da Kosovo za podnošenje zahteva za članstvo u Unesku i Interpolu koordinira sa međunarodnim partnerima, kako bi se izabrao pravi trenutak za to.