ИЛУЗИЈЕ КОЈЕ ВАРАЈУ И ЛЕЧЕ! Османи тврди да су Макронове речи погрешно преведене, захтева промену формата дијалога
Председница лажне државе наставља да провоцира.
Косовска председница Вјоса Османи изјавила је вечерас да дијалог Косова и Србије мора бити “редизајниран”, након догађаја у Бањској, као и да је председника САД Џозефа Бајдена, још у септембру, пре напада на Бањску, обавестила о, како је рекла, безбедносним изазовима са којима се Косово суочава.
МАКРОНУ ПРЕКИПЕЛО: Што се тиче Француске, либерализација виза за Косово је суспендована, ради се о поштовању дате речи
ВЈОСА ОСМАНИ У МАГАРЕЋОЈ КЛУПИ Шамарчина за председницу лажне државе
ХУШКА И ЊУШКА ПО КОМШИЛУКУ Османи узалудно тражи савезника у кампањи лажи коју бестидно води против Србије
- Имала сам на десетине састанака последњих дана са европским лидерима на којима су та питања разјашњена. Директно сам обавестила председника САД Џоа Бајдена о безбедносним изазовима са којима се суочавамо, када смо водили дискусију у септембру, пре него што се десила Бањска, након што смо од наших безбедносних институција обавештени о припремама које Србија врши и о могућностима оваквих напада - рекао је Османи за КТВ.
Како је навела, Косову је потребно више безбедности, због чега тражи мере против Србије “за напад 24. септембра”.
На питање у вези са изјавом председника Француске Емануела Макрона у Тирани у вези са визном либерализацијом за Косово, одговорила је да су његове речи погрешно преведене, те да ће визна либерализација ступити на снагу 1. јануара наредне године.
- То је већ објашњено. Француске институције су нас директно, али и из бројних изјава, обавестиле да је у преводу дошло до неке разлике. Овај процес није обустављен и правно га држава не може обуставити. Уверена сам да им се у међувремену може дати појашњење које председник Макрон и француске институције траже и отклонити било какву врсту сумње. Међутим, процес се наставља и ова одлука ступа на снагу 1. јануара 2024. године - појаснила је Османи.
Она је, међутим, указала да је Макрона више занимало “питање поверења”.
- Са Француском, као савезником, разговараћемо о овим питањима. Срела сам Макрона у Гранади. Његов захтев је био јасан, са којим се слажем и сагласне су све институције Косова - да се што пре одрже ванредни избори на северу. Пренела сам да је створен правни основ кроз Административно упутство. Важно је да грађани учествују, јер ће се, у супротном, поновити 23. април, а то никоме не одговара - рекла је Османи.
Грађанима који желе да напусте Косово поручила је да “верују у Косово” и да је важно “да се воз врати на прави колосек”. Рекавши да разуме тешкоће са којима се суочавају многе породице, казала је да власт чини све да побољша животни стандард, али да се суочава и са “изузетним безбедносним изазовима које изазива Србија”.
Османи је подсетила да либерализација виза дозвољава путовања из туристичких разлога, али не и трајни одлазак са Косова, што је противзаконито, па је грађане замолила да то поштују, јер је реч о систему који се стално оцењује.
Навела је да између Председништва и Владе постоји јединство, а да се питање безбедности Косова и одговорности Србије третирају као хитна питања.
Напоменула је да дијалог треба редизајнирати и узети у обзир, каже, “напад 24. септембра” у Бањској када је један полицајац убијен, а двојица повређена.
- У потпуности се слажемо да тако нешто треба да затраже сви међународни актери. Друго, цео процес дијалога мора бити редизајниран, на начин да се узме у обзир 24. септембар. Ако се игнорише 24. септембар, занемарује се кршење члана 3. споразума који налаже да ниједна страна не користи насиље као оруђе нити врши акте агресије на другу, тада се највећа штета наноси самом процесу дијалога. Највећа штета је учињена и миру и стабилности у региону, јер је то отворен позив Србији да поново нападне Косово - рекао је Османи.
Казала је и да Специјално тужилаштво има “моралну дужност” да одговори због чега су скинуте потернице оних које је назвала „Вучићевим људима - поменувши само Милана Радоичића.
- То су ствари за које Специјално тужилаштво мора дати одговорност. Зашто су вршили притисак на тужиоца да уклони Радоичићеву потерницу? Како је могуће да је 25 година након рата, вођи криминалних група на северу дозвољено да одређује правне процесе у Приштини. А сада кажу да је председник зауставио војника ОВК (кандидата за главног тужиоца Бљерима Исуфаја). Ја браним законитост, уставност, и светост рата ОВК, али они који дозвољавају да се злочинци који су убили Африма Буњака слободно шетају, морају да одговарају - рекла је Османи.
Османи је оценила да су лажи оправдања коју користе званичници “да би требало некога да пусте због међународног притиска”.
Што се тиче спољне политике, Османи је рекла да никада није била садржајнија и динамичнија активност него у последње две године.
Тврди да је Србија злоупотребила тему дијалога да тражи од многих земаља да сачекају завршетак разговора, па да се онда одлуче о питању признања, али да је Косово успело то да “деблокира”, те поново постоји нека врста подршке у вези са тим процесом.
Она је рекла и да Косово за подношење захтева за чланство у Унеску и Интерполу координира са међународним партнерима, како би се изабрао прави тренутак за то.