"ZAPADNI MOĆNICI PRITISKAJU VUČIĆA!" Poznati analitičar o sramnim zahtevima za Srbiju - žele da PRIZNAMO Kosovo
Stanković smatra da je potez Španije da u Prištini otvori kancelariju za vezu deo pritisaka na Srbiju.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković je komentarišući saznanja da će 15. juna u okviru nastavka dijaloga između Beograda i Prištine od strane zapadnih moćnika biti izvršen pritisak na predsednika Srbije Aleksandra Vučića da prizna nezavisnost Kosova rekao da je to nešto očekivano, imajući u vidu njihovu dosadašnju politiku.
PALMER RAZGOVARAO SA PREDSTAVNICIMA SRPSKE LISTE: Ovo su glavne teme današnjeg sastanka
PATRIJARH O ZAKONU O KULTURNOM NASLEĐU: Niko ne sme da umanji napore Srbije da zaštiti kulturno nasleđe na Kosmetu
"SRPSKO KULTURNO NASLEĐE NA KOSMETU JE OD IZUZETNE VAŽNOSTI" Veliki izazovi pred Vladom Srbije
- Mislim da taj pritisak postoji od starta i da će tada samo dobiti možda neki simbolički pojavni oblik koji će biti materijalizovan kroz neki sastanak na kojem će se insistirati na nezavisnosti Kosova. Uopšte uzev, od 2008. godine, pa na ovamo, svi naši političari na vrhu su bili suočeni sa jednim takvim zahtevom, tako da taj pritisak vidim kao kontinuitet njihove politike prema Kosovu i kao nešto što će se verovatno ponavljati verovatno u zavisnosti od okolnosti i u budućnosti - kaže Stanković.
On ističe da postojanje takvog zahteva i pokazuje da druga strana nije zapravo spremna za dijalog, kao i da će takav zahtev sa srpske strane biti odbijen.
- Reakcija je već saopštena, i mislim da će taj zahtev biti odbijen, s tim što odbijanje tog zahteva ne isključuje mogućnost da se on ponovo ne pojavi kao deo politike zapadnih država. Dakle, zahtev će biti odbijen, on će biti verovatno ponovo postavljen u nekim drugim okolnostima, a to će biti ujedno i na neki način i jedna vrsta političke presude tom dijalogu, jer dijalog koji unapred sadrži rešenje nije dijalog. Tako da će oni, u principu, ističući taj zahtev pokazati da su negde za dijalog samo na rečima, a ne za dijalog kao jednu stvarnu političku proceduru putem koje se traži kompromisno rešenje između dve strane - ističe analitičar.
Stanković smatra da je potez Španije da u Prištini otvori kancelariju za vezu deo pritisaka na Srbiju.
- To je deo tih pritisaka na Srbiju, mislim da ni to nije trebalo isključiti ukoliko se uzme u obzir koliko evropska i američka diplomatija podržavaju nezavinost Kosova. Mislim da će se nastaviti sa takvim i sličnim političkim aktivnostima sve u cilju da Srbija prihvati sveobuhvatni pravnoobavezujući sporazum sa Kosovom i stavi tačku na kosovsku nezavisnost, odnosno da je prihvati - zaključuje on.