HRVATI PUCAJU OD MUKE: Srbija je vojna sila, imaju MIGOVE 29, PANCIR, MISTRALE, TENKOVE! Beograd je superiorniji od nas!
Za samo pet godina, od 2015. do 2019., hrvatski vojni proračun narastao je oko 17 odsto, a Srbije u istom periodu u za 90 odsto.
Vojni eksperti iz "lijepe njihove" traže od Zagreba da reaguje, jer je Srbija postala ultimativna vojna sila u regionu i daleko jača od vojske RH.
Večernji list piše kako je Hrvatska u 2015. na vojsku trošila oko 555 miliona evra, a Srbija 459, kao i da je Beograd pretekao Zagreb već 2017. kada je Hrvatska trošila 591 milion, a Srbija 559 miliona evra.
KINEZI OTKRIVAJU: Rusi imaju toliko oružja da 10 puta mogu da UNIŠTE AMERIKU! (VIDEO)
GOSPODAR BALTIKA: Rusi preuzimaju primat na moru, uvode novi NUKLEARNI RAZARAČ (VIDEO)
NAORUŽAVA SE ČEŠKA: STIŽE NOVA FLOTA! Dogovorena kupovina 12 američkih LETEĆIH ZVERI
I onda se u 2018. događa potpuni preokret, Hrvatska počinje ubrzano zaostajati za Srbijom u odnosu na vojne troškove, hrvatski je, piše Večernji, vojni budžet te godine bio 587 miliona evra, dok je Srbija za vojsku izdvojila čak 725 miliona evra.
Takav trend nastavljen je i tokom 2019. godine kada su Hrvati za vojsku izdvojili 647, a Srbija 877 miliona evra.
Ovi podaci, upozoravaju vojni eksperti iz "lijepe njihove" dokazuju koliko je Srbija superiornija u odnosu na Hrvatsku. Oni se nadaju da bi nabavkom eskadrile borbenih aviona i još jednom kvalitetnijom, a planiranom nabavkom, 60-tak američkih oklopljenih vozila "Bradli" koje bi im SAD donirale, koliko-toliko mogli da pariraju Srbiji.
Večernji piše kako službena Hrvatska nerado komentariše jačanje Vojske Srbije, kao i da beži od neugodnih pitanja kako je moguće da su Srbi nabavili MiG-29 i PVO sistem "Pancir-S1" iz Rusije, francuske "Mistrale", ali i da tamošnji eksperti uporno insistiraju da jačanje Srbije nikako ne sme proći bez paljenja lampica za uzbunu u sistemu nacionalne bezbednosti RH.
Pak, prof. dr. Vlatko Cvrtila, stručnjak za bezbednosno-obaveštajna pitanja i dekan univerziteta "Vern", savetuje Zagreb da se ne "pali" zbog jačanja vojske Srbije. Smatra da prvo treba videti strukturu potrošenog novca, jer dobar deo, po njemu, ide za plate i ostale troškove vojnog osoblja.
Bez obzira na to postaje li Srbija vojna sila ili ne, Cvrtila se slaže da Hrvatska mora prionuti na nabavku borbene eskadrile, ali i odgovarajućeg protivavionskog sistema.
Vojni stručnjaci savetuju Zagreb da primeni srpski model jačanja vojske. Oni tvrde da, kada se pojavi potreba za brzim vojnim nabavaka, od francuskih "Mistrala", do modernizacije MiG-ova 29, ministarstvu odbrane Srbije u pomoć"uskaču" i druga ministarstva i prebacuju im neophodna sredstva.