ХРВАТИ ПУЦАЈУ ОД МУКЕ: Србија је војна сила, имају МИГОВЕ 29, ПАНЦИР, МИСТРАЛЕ, ТЕНКОВЕ! Београд је супериорнији од нас!
За само пет година, од 2015. до 2019., хрватски војни прорачун нарастао је око 17 одсто, а Србије у истом периоду у за 90 одсто.
Војни експерти из "лијепе њихове" траже од Загреба да реагује, јер је Србија постала ултимативна војна сила у региону и далеко јача од војске РХ.
Вечерњи лист пише како је Хрватска у 2015. на војску трошила око 555 милиона евра, а Србија 459, као и да је Београд претекао Загреб већ 2017. када је Хрватска трошила 591 милион, а Србија 559 милиона евра.
КИНЕЗИ ОТКРИВАЈУ: Руси имају толико оружја да 10 пута могу да УНИШТЕ АМЕРИКУ! (ВИДЕО)
ГОСПОДАР БАЛТИКА: Руси преузимају примат на мору, уводе нови НУКЛЕАРНИ РАЗАРАЧ (ВИДЕО)
НАОРУЖАВА СЕ ЧЕШКА: СТИЖЕ НОВА ФЛОТА! Договорена куповина 12 америчких ЛЕТЕЋИХ ЗВЕРИ
И онда се у 2018. догађа потпуни преокрет, Хрватска почиње убрзано заостајати за Србијом у односу на војне трошкове, хрватски је, пише Вечерњи, војни буџет те године био 587 милиона евра, док је Србија за војску издвојила чак 725 милиона евра.
Такав тренд настављен је и током 2019. године када су Хрвати за војску издвојили 647, а Србија 877 милиона евра.
Ови подаци, упозоравају војни експерти из "лијепе њихове" доказују колико је Србија супериорнија у односу на Хрватску. Они се надају да би набавком ескадриле борбених авиона и још једном квалитетнијом, а планираном набавком, 60-так америчких оклопљених возила "Брадли" које би им САД донирале, колико-толико могли да парирају Србији.
Вечерњи пише како службена Хрватска нерадо коментарише јачање Војске Србије, као и да бежи од неугодних питања како је могуће да су Срби набавили МиГ-29 и ПВО систем "Панцир-С1" из Русије, француске "Мистрале", али и да тамошњи експерти упорно инсистирају да јачање Србије никако не сме проћи без паљења лампица за узбуну у систему националне безбедности РХ.
Пак, проф. др. Влатко Цвртила, стручњак за безбедносно-обавештајна питања и декан универзитета "Верн", саветује Загреб да се не "пали" због јачања војске Србије. Сматра да прво треба видети структуру потрошеног новца, јер добар део, по њему, иде за плате и остале трошкове војног особља.
Без обзира на то постаје ли Србија војна сила или не, Цвртила се слаже да Хрватска мора прионути на набавку борбене ескадриле, али и одговарајућег противавионског система.
Војни стручњаци саветују Загреб да примени српски модел јачања војске. Они тврде да, када се појави потреба за брзим војним набавака, од француских "Мистрала", до модернизације МиГ-ова 29, министарству одбране Србије у помоћ"ускачу" и друга министарства и пребацују им неопходна средства.