IZDATO NAREĐENJE: Moćni nemački vojni brod napustio luku, dobio važan zadatak, kreće u misiju
U pitanju je moćna fregata
Nemačka je u četvrtak poslala moćnu fregatu protivvazdušne odbrane da se pridruži pomorskoj misiji Evropske unije u Crvenom moru koja će biti pokrenuta sredinom februara kako bi zaštitila trgovačke brodove od napada jemenske milicije Huti koju podržava Iran.
Mnogi komercijalni špediteri su preusmerili brodove posle napada Huta, koji kontrolišu veći deo Jemena i kažu da deluju solidarno sa Palestincima dok Izrael i Hamas vode rat u Gazi.
- Slobodni morski trgovački putevi su osnova naše industrije i naše sposobnosti da se branimo - rekao je novinarima u Berlinu šef nemačke mornarice viceadmiral Jan Kristijan Kak.
- Trenutna situacija u Crvenom moru već je napravila uska grla u snabdevanju i primorala neke kompanije da obustave proizvodnju - rekao je on i dodao da je više od 90 odsto robe stiglo u Evropu i Nemačku morskim putem.
Sjedinjene Države i druge zemlje u decembru su pokrenule misiju kako bi ublažile strahove da bi poremećaj u jednoj od najvećih svetskih trgovačkih arterija mogao da pogodi globalnu ekonomiju.
Pojedini američki saveznici, posebno evropske zemlje, izrazili su rezerve u vezi sa planom, u kojem su SAD i Britanija izvele vazdušne udare na položaje Huta, i odustali su od ideje da budu pod komandom Vašingtona.
Francuska, Grčka i Italija su među zemljama koje će učestvovati u misiji EU pod nazivom Aspides, što znači zaštitnik, koja će u početku imati tri broda pod komandom EU. Oni će imati mandat da štite komercijalne brodove i presreću napade, ali neće učestvovati u napadima protiv Huta na kopnu.
Nemačka fregata "Hesen" otplovila je iz svoje severnomorske luke Vilhelmshaven u Crveno more, ali njeno učešće u misiji i dalje zavisi od mandata EU i odobrenja nacionalnog parlamenta koji se očekuje krajem februara.
Plovilo je napravljeno za protivvazdušnu odbranu, opremljeno radarima koji mogu da otkriju ciljeve na dometu do 400 km i projektilima za obaranje ciljeva poput balističkih projektila i dronova na dometu većem od 160 km.
- Očekujemo čitav spektar direktnih i indirektnih napada, od balističkih projektila širokog dometa do dronova i čamaca na daljinsko upravljanje u režimu kamikaze - rekao je Kak.