ИЗДАТО НАРЕЂЕЊЕ: Моћни немачки војни брод напустио луку, добио важан задатак, креће у мисију
У питању је моћна фрегата
Немачка је у четвртак послала моћну фрегату противваздушне одбране да се придружи поморској мисији Европске уније у Црвеном мору која ће бити покренута средином фебруара како би заштитила трговачке бродове од напада јеменске милиције Хути коју подржава Иран.
Многи комерцијални шпедитери су преусмерили бродове после напада Хута, који контролишу већи део Јемена и кажу да делују солидарно са Палестинцима док Израел и Хамас воде рат у Гази.
- Слободни морски трговачки путеви су основа наше индустрије и наше способности да се бранимо - рекао је новинарима у Берлину шеф немачке морнарице вицеадмирал Јан Кристијан Как.
- Тренутна ситуација у Црвеном мору већ је направила уска грла у снабдевању и приморала неке компаније да обуставе производњу - рекао је он и додао да је више од 90 одсто робе стигло у Европу и Немачку морским путем.
Сједињене Државе и друге земље у децембру су покренуле мисију како би ублажиле страхове да би поремећај у једној од највећих светских трговачких артерија могао да погоди глобалну економију.
Поједини амерички савезници, посебно европске земље, изразили су резерве у вези са планом, у којем су САД и Британија извеле ваздушне ударе на положаје Хута, и одустали су од идеје да буду под командом Вашингтона.
Француска, Грчка и Италија су међу земљама које ће учествовати у мисији ЕУ под називом Аспидес, што значи заштитник, која ће у почетку имати три брода под командом ЕУ. Они ће имати мандат да штите комерцијалне бродове и пресрећу нападе, али неће учествовати у нападима против Хута на копну.
Немачка фрегата "Хесен" отпловила је из своје северноморске луке Вилхелмсхавен у Црвено море, али њено учешће у мисији и даље зависи од мандата ЕУ и одобрења националног парламента који се очекује крајем фебруара.
Пловило је направљено за противваздушну одбрану, опремљено радарима који могу да открију циљеве на домету до 400 км и пројектилима за обарање циљева попут балистичких пројектила и дронова на домету већем од 160 км.
- Очекујемо читав спектар директних и индиректних напада, од балистичких пројектила широког домета до дронова и чамаца на даљинско управљање у режиму камиказе - рекао је Как.