"KINA I RUSIJA PREDSTAVLJAJU IZAZOV ZA AMERIKU" Bivši general otkrio slabu tačku Vazduhoplovnih snaga SAD (FOTO)
Dok Ministarstvo odbrane modernizuje arsenal raketa dugog dometa, trebalo bi da se fokusira na ključni nedostatak, manjak stelt bombardera
Ključni nedostatak američkih Vazduhoplovnih snaga je manjak "nevidljivih" bombardera, koji bi bili u stanju da napadaju veliki broj meta u bilo kom delu bojnog polja, rekao je američki pukovnik u penziji Mark Ganzinger u članku za "Difens njuz".
OBELODANJEN GODIŠNJI IZVEŠTAJ O RASPOREDU NUKLEARNIH BOJEVIH GLAVA U SVETU: Ovo je rang lista nuklearnih nacija
ITALIJA I BRITANIJA PROTIV NEMAČKE, FRANCUSKE I ŠPANIJE: Kako to utiče na razvoj borbenih aviona (VIDEO)
EKSTREMNA VERZIJA RUSKOG HELIKOPTERA: Leti skoro šest decenija, a sada je potpuno opremljen! (FOTO/VIDEO)
Pukovnik na početku teksta navodi da su američki bezbednosni interesi "ugroženi kao nikad pre".
- Kina i Rusija predstavljaju izazove s kakvima se SAD nisu suočile od vremena Hladnog rata, a otpadničke države poput Irana i Severne Koreje traže način da pokrenu razorne raketne napade. Dok Ministarstvo odbrane modernizuje arsenal raketa dugog dometa, trebalo bi da se fokusira na ključni nedostatak, manjak stelt bombardera sposobnih da napadnu hiljade meta bilo gde na bojnom polju - piše pukovnik Ganzinger.
Prema njegovim rečima, postoje dva ključna pristupa za izvođenje napada u udaljenim tačkama. To su bombarderi izgrađeni pomoću "stelt" tehnologije ("nevidljivi") koji deluju u neposrednoj blizini mete, i rakete, koje deluju sa daljine.
Bivši pukovnik piše da se trenutno u sastavu naoružanja nalazi 20 bombardera B-2. Pritom, Pentagon planira da napravi novi avion prema konceptu aviona "Arsenal".
Ganzinger ističe da se proizvodnjom takve vrsta aviona suvišno ulaže u udarnu snagu, koja neće omogućiti da se promeni odnos snaga. Korišćenje vojno-transportnih letelica u ulozi udarnih takođe nije rešenje, ističe pukovnik.
Avion "Arsenal" biće značajno ograničen kada je reč o količini municije. Što se meta nalazi na većoj udaljenosti, nosač može biti opremljen sa manjom količinom oružja. To će povećati vreme neophodno za uništavanje cilja. Američki pukovnik dodaje da bi protivnik u tom slučaju imao prednost.
Ganzinger piše da bi lansiranje skupih raketa dugog dometa, uključujući i hipersonične, protiv desetina hiljada meta koštalo mnogo više nego višenamenski bombarderi, koji prenose jeftiniju municiju i deluju precizno.
Pukovnik ističe da Oružane snage SAD imaju letelice slične avionu "Arsenal", a to su bombarderi B-52H i B-1B.
Najsavršenija sovjetska podmornica: Ovako izgleda modernizovana "Ajkula" ruske flote (VIDEO)
UKRAJINA SPREMA NAPAD NA KRIM: Testirana unapređena krstareća raketa, Rusija u dometu (VIDEO)
OTPOČETO HITNO NAORUŽAVANJE: Indija kupuje 33 borbena lovca
NEBESKI KOLOS DOBIJA CIVILNU ARKTIČKU VERZIJU: Ruski helikopter "Mi-8" uskoro u rukama privatnih kupaca (VIDEO)
NOVI RUSKI PVO RAZBIJA ZAPADNU KONKURENCIJU: Već testiran u SIRIJI, sada će braniti nebo EVROAZIJSKOG DIVA