LOKID MARTIN U VELIKOM PROBLEMU: Cela flota F-35 prizemljena posle misterioznog kvara i ekstremno rizičnog sletanja
Ovi avioni su se pokazali kao veoma nepouzdani
Cela flota lovaca F-35 Južne Koreje je prizemljena dok vojska istražuje uzrok kvara stajnog trapa letelice proizvedene u SAD, koji je primorao pilota da izvrši rizično sletanje.
UKRAJINCI TRLJAJU RUKE! TURSKA NASTAVLJA DA RADI RUSIJI IZA LEĐA: Novi potez Ankare mnogo će razbesneti Putina!
JAPAN RAZVIJA MOĆNO ORUŽJE ZA OBARANJE HIPERSONIČNIH RAKETA: Elektromagnetni top može spasiti zemlju Izlazećeg sunca
HAVARIJA NA SNIMANJU: Darko PUCAO iz zolje, a "EKSPLOZIJA" i njega i snimatelja zalepila za zemlju
Trenažni let ranije ove nedelje podstakao je istragu o tome šta je moglo da izazove kvar koji je uticao na niz sistema pored stajnog trapa aviona, saopštili su u sredu zvaničnici odbrane Južne Koreje.
- Pošto je istraga u toku, čitava flota (F-35) je suspendovana iz letenja - rekao je jedan zvaničnik za AFP.
Tokom saslušanja o incidentu u sredu, zamenik načelnika štaba južnokorejskih vazduhoplovnih snaga, Šin Ok-čul, rekao je da je F-35A bio na maloj visini u blizini baze na zapadu zemlje kada je njegov pilot čuo "prasak" u mlaznjaku, koji ga je naveo da proveri sisteme aviona.
- Svi sistemi su prestali da funkcionišu osim kontrola leta i motora - nastavio je Šin, napominjući da je pilot, umesto da se katapultira, odlučio da izvrši prinudno sletanje trupom, pri čemu avion klizi na donjoj strani da bi bezbedno sleteo tokom kvara. Nakon što je navodno izveo prvo sletanje trupom ikada pokušano sa avionom F-35 pilot je, na sreću, izašao nepovređen, prenosi RT.
Uoči opasnog manevra, specijalna pena je brzo naneta na pistu vazdušne baze kako bi se sprečilo da avion eksplodira usled trenja i varnica koje su nastale dok je strugao asfalt pri velikoj brzina.
Dok su Vašington i američka kompanija "Lokid Martin" reklamirali F-35 kao jedan od najnaprednijih borbenih aviona ikada razvijenih, projekat je bio skup za američke poreske obveznike koji su platili ceh za dugi niz odlaganja, kvarove i prekoračenja troškova otkako je letelica izvršila svoj prvi zvanični let 2006.
Bez obzira na to, izvestan broj američkih saveznika stao je u red da kupi avion, a Seul je napravio svoju prvu narudžbinu za 40 letelica 2014. godine, primivši početnu pošiljku od desetak u 2019. Od tada je Južna Koreja pristala da kupi još, nadajući se da će dobiti niz dodatnih F-35 za svoje vazduhoplovstvo i mornaricu.
Dramatično sletanje u utorak i prizemljenje flote u Južnoj Koreji dolazi nakon što se još jedan F-35 kojim upravljala Velika Britanija srušio u Sredozemno more prošlog novembra dok je pokušao da poleti sa britanskog nosača aviona. Pilot je uspeo da se bezbedno katapultira.
Vesti o domaćem i stranom naoružanju možete pročitati OVDE.