OSTAVLJA NEPRIJATELJIMA MALO VREMENA DA REAGUJU: Kineski Dongfeng-17 dominira na Dalekom istoku! (VIDEO)
Kina je uložila značajna sredstva za DF-17 i druge programe hipersoničnog naoružanja
Dongfeng-17 (DF-17) je kineska mobilna balistička raketa bazirana na upotrebi čvrstog goriva. Na njega se postavlja DF-ZF hipersonično nečujno vozilo.
Pozovi Mozzart asistenta – uplati avans sa kućnog praga!
RUSI STVARAJU "POSEJDONA": Stiže najnovija "morska neman", Putin otkrio njen glavni zadatak
"TUPOLJEVI" SU NOVI VLADARI NEBA: Krasi ih besprekorna elegancija, i još veća ubojitost (VIDEO)
DF-17 je zajedno sa DF-ZF zvanično predstavljen na vojnoj paradi povodom Dana državnosti 1. oktobra 2019. godine, čineći ga prvim kineskim operativnim hipersoničnim sistemom naoružanja i jednim od prvih u svetu koji je pušten u upotrebu.
Kina je uložila značajna sredstva za DF-17 i druge programe hipersoničnog naoružanja. Narodnooslobodilačka vojska (PLA) je to učinila kako bi parirala protivničkim raketnim sistemima.
Cilj oružja je takođe bio da razvije brzu, dugoročnu, visoko preciznu udarnu snagu koja "ostavlja neprijateljima malo vremena da reaguju".
Iako su sporiji od konvencionalnog balističkog vozila, veća okretnost i let na manjoj nadmorskoj visini otežavaju njihovo praćenje i predviđanje putanje leta, što je veliki izazov za zastarele sisteme raketne odbrane.
Kineski istraživački institut odgovoran je za razvoj DF-17 i drugih kineskih teretnih vozila. Takođe je poznat pod nazivom "Institut za istraživanje letećih vozila u bliskom svemiru", ova organizacija deluje pod okriljem Prve akademije Kineske vazduhoplovne naučne industrije (CASIC).
Američki zvaničnici potvrdili su postojanje DF-17 2014. godine, identifikujući ga kao Vu-14. Novinski mediji su kasnije identifikovali raketu kao DF-ZF - verovatno raniju kinesku oznaku.
Između januara 2014. i novembra 2017. godine, Kina je izvela najmanje devet letačkih testova DF-17. Ispitivanja su se odvijala u Centru za lansiranje satelita Tajuan u provinciji Šanki. DF-17 ide na čvrsto gorivo, dugačak je oko 11 m i težak oko 15.000 kg.
Čini se da je pojačivač DF-17 isti kao onaj koji se koristi za kinesku balističku raketu DF-16. Njegov prateći DF-ZF HGV navodno dostiže brzinu od 5-10 maha (1,72-3,43 km/s) u fazi klizanja.
Procene američke obaveštajne službe sugerišu da domet DF-17 dostiže između 1.800 i 2.500 km. Iako su kineski komentatori naglasili konvencionalnu misiju DF-17, raketa se može alternativno opremiti nuklearnim bojevim glavama.
DF-17 je pokazao visok stepen tačnosti u ispitivanju, pri čemu je jedan zvaničnik američke vlade rekao da je probna glava "na nekoliko metara" od predviđene, stacionarne mete. Američki zvaničnici odbrane takođe su rekli da je DF-ZF HGV u prethodnim probnim letovima izveo "ekstremne manevre" i "akcije izbegavanja".
Testovi koje je Kina sprovela uključuju:
9. januara 2014. - Prvo lansiranje rakete.
7. avgusta 2014. - Neuspeli test, raketa se raspala ubrzo nakon lansiranja.
2. decembra 2014. - Uspešan test.
7. juna 2015. - Očigledan uspeh, američki zvaničnik je primetio da je vozilo izvršilo "ekstremne manevre".
19. avgusta 2015. - Očigledan uspeh, američki zvaničnik je primetio da je vozilo obavilo "izbegavajuće mere".
23. novembra 2015. - Uspešno, HGV dostiže brzinu "veću od 5 Maha".
22. aprila 2016. - Uspešan test.
1. novembra 2017. - Leteo približno 1.400 km tokom 11 minuta, a teretni avion leti na spuštenoj nadmorskoj visini od oko 60 km.
Vesti o domaćem i stranom naoružanju možete pročitati OVDE.