PREPOROD SRPSKE NAMENSKE INDUSTRIJE I VOJSKE: Od zemlje kojoj su donirali, postali smo država od koje svi hoće da KUPE NAORUŽANJE
Zašto je 2012. godina ključna na srpsku vojnu industriju i Vojsku Srbije?
Tokom 2012. godine, aktuelni predsednik Srbije Aleksandar Vučić imenovan je na funkciju ministra odbrane u Vladi Republike Srbije. Stanje u odbrani koje je on tada zatekao bilo je veoma loše, a može se slobodno reći i katastrofalno i nešto je moralo pod hitno da se menja.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/16/191852821_389136938998870_287720402247588871_n.jpg?itok=mqOFdaA8)
POTVRĐENO! Kao što je Vučić obećao, Srbija kupuje moćne helikoptere od Rusije
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/10/15/pjimage_7.jpg?itok=ZWIyaZeG)
NAŠA DRŽAVA JE SA NJIMA SIGURNA: Velika unapređenja u Vojsci Srbije - nagrada za naporan rad i odanost (FOTO)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/10/vs.jpg?itok=KQ_YrEXf)
Pokretne tvrđave Vojske Srbije - vozila MRAP 6x6 M20 i OT 4x4 su spas za pešadijske snage u najtežim uslovima borbi (FOTO/VIDEO)
Portal SrbijaDanas.com će u narednom periodu pisati o tome koliko su Vojska Srbije i srpska namenska industrija ojačale u poslednjih deset godina, počevši od 2012. godine do danas i šta je to konkretno urađeno na jačanju naše namenske industrije i vojske.
Do 2012. godine vladalo je teško materijalno stanje u našoj vojsci i vojnoj industriji, a vreme je prolazilo, sat je otkucavao i bio je potreban veliki trud da bi se stvari promenile iz korena.
Čim je imenovan za prvog potpredsednika vlade, Vučić je bio zadužen za odbranu, bezbednost i borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije. Pored jasnog zalaganja za jačanje vojske u svim njenim segmentima, on je najavio da će se između ostalog oštro obračunati s pošašću korupcije i kriminala u našoj zemlji u svim delovima javnog života u Srbiji. Snaženje Vojske Srbije i namenske industrije započeto je 2012. godine i taj trend se i dan danas uspešno sprovodi u delo.
Vučić je po preuzimanju resora odmah obavio niz izuzetno korisnih zvaničnih poseta zemljama širom sveta kako bi pronašao strateške partnere i kupce za proizvode srpske namenske industrije.
Napravljeni su za Srbiju veoma korisni kontakti i ugovori, a posebno se izdvajaju oni sklopljeni sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Rusijom kao veoma pouzdanim strateškim partnerima što je vreme i potvrdilo posle svih ovih godina. Ugovori su bili izuzetno važni za našu zemlju i vredni stotine miliona dolara.
Organizovan je i realizovan, pokazalo se, veoma posećeni aeromiting "Batajnica 2012" u sklopu proslave stogodišnjice srpske avijacije, na kom je predstavljen novi domaći školski avion "Lasta", a koji je izazvao široko interesovanje kako domaće, tako i svetske javnosti i ljubitelja avijatike.
U tom periodu otvorena je i nova fabrika složenih borbenih sistema u Velikoj Plani. Reč je o proizvodnom kompleksu privrednog društva "Borbeni složeni sistemi" koji se od 2012. godine do danas bavi proizvodnjom složenih borbenih sistema, lovačke, sportske i sačmarske municije.
Osnivač "Borbenih složenih sistema" jeste "Jugoimport SDPR", preduzeće u državnom vlasništvu, sa višedecenijskom tradicijom u prometu naoružanja, vojne opreme i transfera tehnologije. Fabrika danas ima sedam proizvodnih pogona i zapošljava 130 radnika. Površina svih proizvodnih kapaciteta iznosi 12.400 kvadratnih metara.
Dana 29.12.2012. godine je otvoren proizvodni kompleks "Borbeni složeni sistemi" u bivšem pogonu fabrike Goša. Izgradnjom ove fabrike stvorena je osnova za proizvodnju sistema naoružanja koje sama razvija.
Treba posebno istaći da je proizvodni kompleks u svom proizvodnom pogonu "Morava" u Velikoj Plani uspeo da proizvede samohodnu haubicu “Nora” 155 mm i prototip borbenog vozila “Lazar 2”.
Modeli borbenog oklopnog vozila koji se ovde proizvode, spadaju u kategoriju "četvorotočkaša" i proizvode se za kupce u inostranstvu. Transporter “Lazar 1”, kao i njegova složenija varijanta “Lazar 2”, koji se tek razvija, spada u kategoriju “osmotočkaša“. Ova teška vozila, namenjena transportu pešadije, a koja imaju i veliku vatrenu moć, veoma su tražena u savremenim armijama.
Na sajmu naoružanja "Partner 2013" održanom u junu 2013. najavljene su investicije u ovaj sektor, koji je kako je vreme pokazalo postao zamajac srpske vojne industrije. Sajam naoružanja je, takođe, rezultovao velikim brojem novih i za Srbiju veoma korisnih ugovora sa stranim strateškim partnerima i predstavio je našu zemlju kao veoma respektabilnog takmaca, ali i proizvođača u svetu cenjenog i veoma kupovanog naoružanja.
Srpska namenska industrija i kompanija “Jugoimport SDPR” iz godine u godinu izlaze na sajam sa sve boljim i sofisticiranijim naoružanjem. Veliku pažnju srpske, svetske, a posebno američke javnosti privuklo je uspešno obavljeno testiranje srpske samohodne haubice Nora 155mm na vojnom poligonu Juma u Arizoni u Sjedinjenim Američkim Državama, o čemu su pisali kako srpski, tako i američki mediji.
Ona se veoma dobro pokazala u najtežim pustinjskim i polupustinjskim uslovima borbe, gde je bačena u vatru izdržljivosti na ogromnim temperaturama i vrućinama i pokazala neverovatnu preciznost dejstvovanja i manevrisanja u otežavajućim vremenskim i terenskim uslovima.
Pored gore pometute Nore 155mm B-52, Lazara 1, Lazara 2, Lazara 3, naša vojna industrija danas se može pohvaliti i oružjem poput samohodnog oruđa Aleksandar od 155 mm, oklopnim vozilom Miloš, a tu su i oruđa Košava, Oganj, Munja i još mnoga druga, a posebnu pažnju javnosti privuklo je najnovije u nizu oklopno vozilo Lazanski od 57 mm, koje je ime dobilo po našem čuvenom nedavno preminulom vojnom komentatoru i diplomati Miroslavu Lazanskom, a na inicijativu predsednika Srbije.
Podsetimo, vozilo Lazanski koristi top kalibra 57 milimetara kao i probojnu municiju koja može da uništi i oklope tenkova.
Tokom perioda 2012-2013. godine, u znak prijateljstva drugih država prema Srbiji, Ministarstvo odbrane dobilo je veoma vredne poklone, iz UAE tri blindirana Mercedesova džipa (u vrednosi oko 3 miliona evra), dvadeset sanitetskih vozila iz Kine (u vrednosti oko 2 miliona evra), četiri vojna vozila "Hamer" od vlade SAD (vrednih oko 850.000 evra).
Ne zaboravimo da je kada govorimo o strateškoj saradnji i partnerstvu sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima ova zemlja potpisala ugovore u februaru 2021. godine u vrednosti od 1,36 milijardi dolara sa lokalnim i inostranim proizvođačima, i da su svoje snage opskrbili širokim asortimanom naoružanja, od južnoafričkih dronova, do srpske artiljerije.
Srbiju svake godine na smotri naoružanja u Dubaiju tradicionalno predstavlja kompanija "Jugoimport-SDPR".
Dakle, kada uporedimo 2012/13. godinu sa 2021. godinom na polju unapređivanja namenske industrije i jačanja strateškog parnerstva, ne treba nam mnogo napora da shvatimo da je Srbija od zemlje koja je od drugih država dobijala vojnu opremu postala zemlja koja sklapa moćne ugovore i izvozi domaće oružje na inostrano tržište, gde postaje cenjeni i ravnopravni učesnik na sajmovima naoružanja širom sveta.
Posebno treba naglasiti tradicionalno dobru saradnju sa Rusijom koja je dodatno unapređena (potpisan je Ugovor o strateškom partnerstvu) baš tokom 2012/13 godine i to najpre dogovorom o akciji čišćenja terena od kasetnih bombi na oko 3000 kvadratnih metara kod aerodroma u Nišu i oko Paraćina.
Vojna saradnja između Srbije i Rusije predstavlja za našu zemlju veoma važnu temu kojoj ćemo posvetiti posebnu pažnju u nekom od naših narednih tekstova.
Vesti o domaćem i stranom naoružanju možete pročitati OVDE.
BONUS VIDEO: Oklopno borbeno vozilo M 20 MRAP 6x6