ПРЕПОРОД СРПСКЕ НАМЕНСКЕ ИНДУСТРИЈЕ И ВОЈСКЕ: Од земље којој су донирали, постали смо држава од које сви хоће да КУПЕ НАОРУЖАЊЕ
Зашто је 2012. година кључна на српску војну индустрију и Војску Србије?
Током 2012. године, актуелни председник Србије Александар Вучић именован је на функцију министра одбране у Влади Републике Србије. Стање у одбрани које је он тада затекао било је веома лоше, а може се слободно рећи и катастрофално и нешто је морало под хитно да се мења.
ПОТВРЂЕНО! Као што је Вучић обећао, Србија купује моћне хеликоптере од Русије
НАША ДРЖАВА ЈЕ СА ЊИМА СИГУРНА: Велика унапређења у Војсци Србије - награда за напоран рад и оданост (ФОТО)
Покретне тврђаве Војске Србије - возила МРАП 6x6 М20 и ОТ 4x4 су спас за пешадијске снаге у најтежим условима борби (ФОТО/ВИДЕО)
Портал SrbijaDanas.com ће у наредном периоду писати о томе колико су Војска Србије и српска наменска индустрија ојачале у последњих десет година, почевши од 2012. године до данас и шта је то конкретно урађено на јачању наше наменске индустрије и војске.
До 2012. године владало је тешко материјално стање у нашој војсци и војној индустрији, а време је пролазило, сат је откуцавао и био је потребан велики труд да би се ствари промениле из корена.
Чим је именован за првог потпредседника владе, Вучић је био задужен за одбрану, безбедност и борбу против организованог криминала и корупције. Поред јасног залагања за јачање војске у свим њеним сегментима, он је најавио да ће се између осталог оштро обрачунати с пошашћу корупције и криминала у нашој земљи у свим деловима јавног живота у Србији. Снажење Војске Србије и наменске индустрије започето је 2012. године и тај тренд се и дан данас успешно спроводи у дело.
Вучић је по преузимању ресора одмах обавио низ изузетно корисних званичних посета земљама широм света како би пронашао стратешке партнере и купце за производе српске наменске индустрије.
Направљени су за Србију веома корисни контакти и уговори, а посебно се издвајају они склопљени са Уједињеним Арапским Емиратима и Русијом као веома поузданим стратешким партнерима што је време и потврдило после свих ових година. Уговори су били изузетно важни за нашу земљу и вредни стотине милиона долара.
Организован је и реализован, показало се, веома посећени аеромитинг "Батајница 2012" у склопу прославе стогодишњице српске авијације, на ком је представљен нови домаћи школски авион "Ласта", а који је изазвао широко интересовање како домаће, тако и светске јавности и љубитеља авијатике.
У том периоду отворена је и нова фабрика сложених борбених система у Великој Плани. Реч је о производном комплексу привредног друштва "Борбени сложени системи" који се од 2012. године до данас бави производњом сложених борбених система, ловачке, спортске и сачмарске муниције.
Оснивач "Борбених сложених система" јесте "Југоимпорт СДПР", предузеће у државном власништву, са вишедеценијском традицијом у промету наоружања, војне опреме и трансфера технологије. Фабрика данас има седам производних погона и запошљава 130 радника. Површина свих производних капацитета износи 12.400 квадратних метара.
Дана 29.12.2012. године је отворен производни комплекс "Борбени сложени системи" у бившем погону фабрике Гоша. Изградњом ове фабрике створена је основа за производњу система наоружања које сама развија.
Треба посебно истаћи да је производни комплекс у свом производном погону "Морава" у Великој Плани успео да произведе самоходну хаубицу “Нора” 155 mm и прототип борбеног возила “Лазар 2”.
Модели борбеног оклопног возила који се овде производе, спадају у категорију "четвороточкаша" и производе се за купце у иностранству. Транспортер “Лазар 1”, као и његова сложенија варијанта “Лазар 2”, који се тек развија, спада у категорију “осмоточкаша“. Ова тешка возила, намењена транспорту пешадије, а која имају и велику ватрену моћ, веома су тражена у савременим армијама.
На сајму наоружања "Партнер 2013" одржаном у јуну 2013. најављене су инвестиције у овај сектор, који је како је време показало постао замајац српске војне индустрије. Сајам наоружања је, такође, резултовао великим бројем нових и за Србију веома корисних уговора са страним стратешким партнерима и представио је нашу земљу као веома респектабилног такмаца, али и произвођача у свету цењеног и веома купованог наоружања.
Српска наменска индустрија и компанија “Југоимпорт СДПР” из године у годину излазе на сајам са све бољим и софистициранијим наоружањем. Велику пажњу српске, светске, а посебно америчке јавности привукло је успешно обављено тестирање српске самоходне хаубице Нора 155mm на војном полигону Јума у Аризони у Сједињеним Америчким Државама, о чему су писали како српски, тако и амерички медији.
Она се веома добро показала у најтежим пустињским и полупустињским условима борбе, где је бачена у ватру издржљивости на огромним температурама и врућинама и показала невероватну прецизност дејствовања и маневрисања у отежавајућим временским и теренским условима.
Поред горе пометуте Норе 155mm Б-52, Лазара 1, Лазара 2, Лазара 3, наша војна индустрија данас се може похвалити и оружјем попут самоходног оруђа Александар од 155 mm, оклопним возилом Милош, а ту су и оруђа Кошава, Огањ, Муња и још многа друга, а посебну пажњу јавности привукло је најновије у низу оклопно возило Лазански од 57 mm, које је име добило по нашем чувеном недавно преминулом војном коментатору и дипломати Мирославу Лазанском, а на иницијативу председника Србије.
Подсетимо, возило Лазански користи топ калибра 57 милиметара као и пробојну муницију која може да уништи и оклопе тенкова.
Током периода 2012-2013. године, у знак пријатељства других држава према Србији, Министарство одбране добило је веома вредне поклоне, из УАЕ три блиндирана Мерцедесова џипа (у вредноси око 3 милиона евра), двадесет санитетских возила из Кине (у вредности око 2 милиона евра), четири војна возила "Хамер" од владе САД (вредних око 850.000 евра).
Не заборавимо да је када говоримо о стратешкој сарадњи и партнерству са Уједињеним Арапским Емиратима ова земља потписала уговоре у фебруару 2021. године у вредности од 1,36 милијарди долара са локалним и иностраним произвођачима, и да су своје снаге опскрбили широким асортиманом наоружања, од јужноафричких дронова, до српске артиљерије.
Србију сваке године на смотри наоружања у Дубаију традиционално представља компанија "Југоимпорт-СДПР".
Дакле, када упоредимо 2012/13. годину са 2021. годином на пољу унапређивања наменске индустрије и јачања стратешког парнерства, не треба нам много напора да схватимо да је Србија од земље која је од других држава добијала војну опрему постала земља која склапа моћне уговоре и извози домаће оружје на инострано тржиште, где постаје цењени и равноправни учесник на сајмовима наоружања широм света.
Посебно треба нагласити традиционално добру сарадњу са Русијом која је додатно унапређена (потписан је Уговор о стратешком партнерству) баш током 2012/13 године и то најпре договором о акцији чишћења терена од касетних бомби на око 3000 квадратних метара код аеродрома у Нишу и око Параћина.
Војна сарадња између Србије и Русије представља за нашу земљу веома важну тему којој ћемо посветити посебну пажњу у неком од наших наредних текстова.
Вести о домаћем и страном наоружању можете прочитати ОВДЕ.
БОНУС ВИДЕО: Оклопно борбено возило М 20 МРАП 6x6