SRPSKA VOJSKA IDE U KORAK SA ARMIJAMA SVETA - Iz dana u dan sve moćnija, spremna za nove izazove
Samo u protekle 3 godine Vojska Srbije u upotrebu je uvela 100 sistema naoružanja i vojne opreme.
Zarade pripadnika Vojske Srbije su veće nego ikada, naime u 2021. godini, prosečna zarada zaposlenih u Ministarstvu odbrane iznosila je 77.725 dinara, što je za 119,05 % više u odnosu na 2008. godinu, kada je prosečna zarada iznosila 35.483 dinara.
Takođe, rast izvoza srpske namenske industrije se u poslednjih 10 godina uvećao čak 3 puta. Srpska odbrambena industrija ima tradiciju dugu 180 godina i jaku naučno-tehničku i naučnu bazu koja je iškolovala nekoliko hiljada stručnjaka i inženjera. Odbrambenu industriju čini 52 preduzeća i 7 naučnih instituta, a u okviru ovog sistema angažovano je oko 20.000 radnika. Država će zadržati sve pogone koji su deo namenske industrije i nijedna fabrika nije na prodaju
Razvijanje oklopnih vozila za domaći sistem odbrane
„Lazar“, „Miloš“ i „Nora B52“ ponos srpskih kopnenih jedinica i Vojske. Vojnotehnički institut, kragujevačka „Zastava Tervo“ i pribojski FAP rade na razvoju više familija transportera u kojoj su i „Lazar 3“ i „Miloš“, a u planu je razvoj još jednog modela. Vozilo „Miloš“ je namenjeno za izviđanje, protivterorističku, protivgerilsku borbu, kontrolu teritorije i prevoz i podršku jedinica za specijalne operacije. „Lazar 3“ može da dejstvuje po ciljevima i na zemlji i u vazduhu. „Nora B52“ je samohodni top-haubica, vatrena podrška svim jedinicama.
Unapređenje infrastrukture
Na aerodromu u Nišu izgrađen je hangar, na Vojnom aerodromu Morava osposobljene staze piste i signalizacija, renoviran je objekat za smeštaj Specijalne brigade u Pančevu, u Batajnici je renoviran objekat za smeštaj učenika, kao i objekat za smeštaj kadeta na Vojnoj akademiji, uređen je objekat za smeštaj u Vojnoj gimnaziji, uređene su streljane i sportski tereni na Vojnoj akademiji, i izgrađeni stambeni objekti na Bežanijskoj kosi sa 160 stanova.
Dobrovoljni vojni rok
U Republici Srbiji je od 1. januara 2011. godine ukinuto obavezno služenje vojnog roka, a u vojsku se od tada upućuju samo oni koji to žele. Položaj vojnika pre 2011. godine bio je težak i uslovi u kojima su radili nisu bili adekvatni, ali od 2012. godine država počinje sa promenama koje imaju za cilj da status vojnika poboljšaju i unaprede.
Celokupni državni vrh, sa posebnim zaduženjima za Ministarstvo odbrane i Vojsku Srbije, temeljno je radio na unapređenju položaja vojnih zaposlenika, ali i koncepta dobrovoljnog služenja vojnog roka koji je zamenio obaveznu vojnu službu i služi kao dodatni izvor dopune i podmlađivanja vojnih redova naše zemlje. Mladi se za dobrovoljno služenje vojnog roka prijavljuju iz različitih razloga, a najčešće su to patriotski i treba im omogućiti dobre uslove za to.
Najnoviji poduhvat države jeste uvođenje olakšane procedure prijavljivanja za dobrovoljno služenje vojnog roka, a ubrzan je i postupak za prijem u radni odnos u Vojsku Srbije za zainteresovane po završetku služenja vojnog roka. Ipak, kao najveći benefit koji je uveden mora se navesti povećanje plata, jer je iznos prosečne mesečne zarade od nekih 20.000 dinara namenjen dobrovoljcima bio itakako nizak i bilo je neophodno uvećati ga.
Država je to uspela i da uradi, povećane su plate na dobrovoljnom služenju vojnog roka, koje su do sada u proseku bile 20.968 dinara za vojnika, 22.000 za razvodnika i 23.000 za desetara, dok su polaznici Škole rezervnih oficira imali oko 15.881 dinar.
Nova mesečna plata je 34.766 dinara za vojnika, 36.504 dinara za razvodnika, 38.000 za desetara i 38.000 za polaznika Škole rezervnih oficira, što je veoma značajno povećanje. To znači da je uvećano sa 125.000 na 208.000 za provedeni period u vojsci, za 6 meseci, odnosno 66 odsto povećanje plate za vojnika, odnosno 141 odsto za polaznika škole rezervnih oficira.
Glavni benefit služenja dobrovoljnog vojnog roka jeste mogućnost zaposlenja i prijem u profesionalnu vojnu službu odmah nakon odsluženja, kao i mogućnost daljeg napredovanja i karijernog vođenja.