STRAH OD CRVENOG ZMAJA! Dok su Ameri GAZILI ceo svet, Kinezi su nečujno postali BALISTIČKA SILA - sada je VREME ZA NAPLATU
Kada govorimo o Kini prva aktuelna asocijacija na ovu najmnogoljudniju zemlju sveta verovatno je njen ubrzani ekonomski uspon bez presedana.
To je svakako nešto što poprilično zabrinjava najveću ekonomsku silu sveta koja dugo vremena nije imala rivala - SAD. Ali, dok se američki stručnjaci intenzivno bave pitanjem kako se "obraniti" od sve snažnije kineske konkurencije u tržišnoj bitci, deo njih razmišlja o tome kako se obraniti - u klasičnom smislu, piše na portalu Advance.hr.
Nema nikakvog nagoveštaja da bi Kina mogla vojno napasti SAD, štaviše, proučavajući vojno prisustvo na karti sveta pre bi se moglo spekulisati o američkom napadu na Kinu - ipak, kineska vojska nezaustavljivo napreduje, a ideja hipotetičkog sukoba, napada na američko kopno, nešto je čime se američki vojni eksperti sve ozbiljnije bave.
ČUVENI KORNET! Ovo je NAJVAŽNIJE HAFTAROVO ORUŽJE u odsudnoj BORBI ZA TRIPOLI (VIDEO)
ČEKA SE POTEZ AMERIKE: Evo kada će RUSIJA rasporediti RAKETE srednjeg dometa
Moskva pozdravila Trampov predlog o razoružanju: Sve države treba da odustanu od nuklearnog oružja!
Kina simultano razvija sve grane svoje vojne moći, i američki vojni analitičari prate celokupan razvoj, ali poseban fokus orijentisan je na - imajući u vidu američku dobru geostratešku poziciju između dva okeana - kinesku raketnu moć. Sve što ima veze s raketama zapravo.
Ono što se lansira prema "gore" može takođe zabrinjavati jer to je na kraju krajeva tek pravac, a svaki pravac manifestacija je raketne moći. Samim time posebno zabrinjava i činjenica da je prošle 2018. godine Kina lansirala više raketa u orbitu od bilo koje druge zemlje na svetu. Po tom pitanju Kina takođe nezaustavljivo gura napred, a u idućih nekoliko godina planira da lansira i najveći svemirski teleskop, najtežu raketu na svetu, ali i svemirsku stanicu koja bi bila rival Međunadrodnoj svemirskoj stanici.
Ljubitelje svemira ove vesti će svakako obradovati jer znaju da je rivalstvo među svetskim silama najbolji katalizator za proučavanje velikog nepoznatog prostranstva. Ali, vojne stručnjake ne zanima toliko daleki svemir (orbita im itekako jest zanimljiva) već što Kina sve može potencijalno gađati na ovoj našoj planeti, ako joj se prohte.
Novinska agencija Rojters objavila je ove nedelje veliki izveštaj po pitanju kineske raketne vojne moći u čijem se uvodniku ističe: "Pod Si Đinpingom Peking je ojačao svoje raketne snage do te mere da brojne rakete u kineskom arsenalu danas mogu konkurisati ili čak nadjačati one američke. Ova dramatična promena može učiniti američke nosače aviona - kičmu američke vojne nadmoći - dotrajalima u sukobu s Kinom".
Panika u Americi nakon pada japanskog F-35! Pentagon strahuje od mogućeg hakovanja softvera svih aviona!
POLIGON NIKINCI U PUNOM SJAJU: Vojska Srbije pokazala MOĆ "Nore" i snagu "Lazara" i "Miloša"!
DOBILI SMO ZELENO SVETLO! Nabavićemo kineski S-300 - JAČI SMO nego IKADA, i bićemo JOŠ MOĆNIJI
Kina voli sebe da prikazuje kao miroljubivu silu koja "osvaja" svet svojom ekonomijom, investicijama, velikim infrastrukturnim projektima, ali i diplomatijom nastojeći da se ne upliću previše u strane sukobe poručujući u gotovo svim slučajevima kako se "nadaju da će se dijalogom doći do rešenja". To zvuči smirujuće - ne bi bilo dobro da najmnogoljudnija zemlja sveta, s jednopartijskom vlašću, doživotnim predsednikom i sve moćnijom vojskom, gaji nekakve militarističke, osvajačke ili agresivne ambicije. Ali, ne veruju svi u kinesku miroljubivost, naročito ne oni koji opsesivno prate svaki novi kineski vojni razvoj - moglo bi se reći da im ne veruju jer polaze od samih sebe i iskustva da se oružje ne stvara kako bi mirovalo. S druge strane na svaki niz miroljubivih poruka iz Pekinga doći će i jedna koja će glorifikovati kinesku vojnu moć - recimo dvominutni spot objavljen prošle godine pod nazivom "Ja sam kineski vojnik" koji je poprilično "prestrašio" neke (britanski tabloidi čak su ga objavili uz isticanje "straha od Trećeg svetskog rata"). Može se reći kako se neki detalji spota mogu interpretirati na razne načine, recimo "mir iza mene, rat ispred mene" - je li to referenca na častan i obrambeni rat ili pak "odbranu" u smislu preventivnog napada?
Koliko god da napetosti između Pekinga i Vašingtona rastu zadnjih godina, mogućnost stvarnog rata između Kine i SAD-a i dalje se čini poprilično daleka, ali nije samo direktan rat taj koji izaziva strah. Kada govorimo o SAD-u onda se "strah" javlja i od situacije da jedna zemlja ne može biti adekvatno napadnuta i poražena, odnosno da se može braniti i uzvratiti udarac. To je na primer jedan od glavnih motivatora za postavljanje tzv. raketnog štita na prostor istočne Europe - ideja američkih vojnih stručnjaka je da bi na taj način eventualno eliminisali ruski nuklearni potencijal, a samim tim i jedinu relevantnu rusku obranu u slučaju rata.
Ali, dok su "gubili vreme" nastojeći da okruže Rusiju Kina se razvila u još većeg izazivača. Nadalje, Pentagon je dve decenije proveo fokusirajući se na vrlo skupe ratove u Iraku i Avganistanu, a sve to vreme Kina je radila i usavršavala se. Danas Pentagon naročito brine činjenica da se kineske rakete razvijaju u jednom specifičnom pravcu - za uništenje nosača aviona i vojnih baza. Drugim rečima, Kina raspolaže vojnom tehnologijom koja bi mogla eliminisati američko vojno prisustvo u regionu koji svakako smatra više svojim nego američkom. U isto vrijeme Amerikanci dobro pamte koji je bio cilj napada na Perl Harbor - iznenada silovito razbiti njihovu pomorsku dominaciju.
CRNI JASTREBOVI za CRNOG ORLA! Ameri šalju SMRTONOSNE HELIKOPTERE Albancima, sprema se OPKOLJAVANJE SRBIJE (FOTO)
MNOGO BOLJI I OD S-400 I OD PATRIOTA: Počinje serijska proizvodnja sistema S-500!
NIKO VIŠE NEĆE SMETI DA PRIĐE RUSIJI! Moskva napravila i testirala potpuno samostalni antitorpedni sistem!
Niko ne kaže da je to kineski plan, ali ne mora biti - Amerikancima je već dovoljan problem da Kinezi imaju takvu mogućnost jer iz toga proizlazi sve ostalo (kako ekonomski stisnuti nekoga ko se može vojno osvetiti ako želi?).
Rakete - bilo da su na kopnu, na avionima u vazduhu, ili na ratnim brodovima i podmornicama - gde god da se one nalaze u sklopu kineske vojske one su već danas u rangu američkih, ako ne i naprednije.
Nadalje, Kina ima i gotovo monopol na jednu klasu konvencionalnih raketa - kopnene rakete srednjeg dometa. Zašto? Zbog INF sporazuma koji su SSSR i Amerika potpisali za vreme Hladnog rata te su međusobno zabranili korišćenje istih (dok ista ograničenja nisu važila za Kinu). Sporazum je ove godine rasturen na američki zahtev, ali verovatno ne zbog Rusije (spominje se rusko kršenje sporazuma, no kršili su ga djelomično oboje) već baš zbog Kine. No, Kina je već daleko napredovala - SAD i Rusija uopće nemaju raspoređenih raketa dometa od 500 do 5,500 kilometara, ali zato Kina, koja nije bila ograničena INF sporazumom, ima raspoređen ogroman broj istih.
U tu grupu spada i jedna naročito opaka kineska raketa - DF-21D. Ista može da cilja nosače aviona i druge ratne brodove na udaljenosti i do 1,500 kilometara. Takav razorni kapacitet danas ne poseduje nijedna druga vojna sila.
Dalje, Kina naglo razvija hipersonične rakete koje mogu leteti i 5 puta brže od brzine zvuka. Neimenovani zvaničnici iz Pentagona potvrdili su u spomenutom izveštaju Rojtersa da SAD trenutno jednostavno nemaju obrane od takvih raketa. Naravno, za SAD to je krajnje nepovoljna situacija, situacija u kakvoj se retko nalaze.
AMERIKA POSLALA AVIONE I FLOTU NADOMAK RUSIJE, PA ZAPRETILA: "Ovo je signal Moskvi da prekine destabilizaciju u svetu"
PUTIN MOŽE DA IZAZOVE CUNAMI! Predsednik Rusije obišao novo oružje svoje mornarice, a odjekuje reč "NUKLEARNO"! (VIDEO)
NOVA KINESKA NEMAN: Još nemа ni ime, а već je STRAH I TREPET nа svetskim morimа (FOTO/VIDEO)
Koliko su kineske rakete delotvorne? Nisu proverene u stvarnoj ratnoj situaciji, ali to vredi i za mnoga moderna naoružanja. Što se tiče konvencionalnog sukoba na moru Kina je tu i dalje slabija jer SAD raspolažu s 11 nosača aviona, a Kina za sada tek sa 2, ali baš zbog toga veliki fokus stavljaju na raketnu tehnologiju koja bi u slučaju rata mogla naglo da smanji tu razliku.
Je li Kina vojno sustigla SAD? Ne. Čak i ako u određenim segmentima počinju da prestižu Vašington, u širem kontekstu SAD je i dalje daleko najmoćnija vojna sila sveta s daleko najvećim vojnim budžetom. Zanimljiv je komentar jednog neimenovanog kineskog vojnog analitičara: "Da smo mi zaista naprednija vojna sila od SAD-a onda bismo već oslobodili Tajvan".
Verovatno će proći još neko vreme pre nego što će Kina biti u stanju da "oslobodi Tajvan", ali činjenica je da iz godine u godinu sve snažnije pariraju SAD-u. Ono što SAD brine u bliskoj budućnosti je stabilnost njihovog vojnog uticaja i prisustva u blizini Kine. Kineske rakete DF-26 imaju domet od 4,000 km i mogu da ciljaju američku bazu u Guamu. Američke baze u Južnoj Koreji i Japanu mogu pak biti ciljane kineskim krstarećim raketama CJ-10 (domet do 1,500 km).
SAD će sada ubrzano pokušati da dostignu Kinu nakon izlaska iz INF sporazuma, ali Kina im "beži" na svim poljima. Uzmimo protivbrodsko oružje kao primer - glavna američka protivbrodska raketa, Harpun, ne može da postigne brzinu zvuka, odnosno 1 mah (brzina Harpun-a je 0.85 maha), a morali su i poprilično da se potrude da je modifikuju na način da ista ima domet od 240 km. Sa druge strane Kina ima protivbrodske rakete YJ-12 s dometom od 400 km te YJ-18 s dometom od čak 540 km - to je velika prednost koja postaje još i puno veća kada spomenemo da obe imaju brzinu od čak 3 maha.
DALEKO OD OČIJU JAVNOSTI: Prvi put zaronila podmornica koja će nositi sistem "POSEJDON"
PRAVI SAVEZNIK! Kina će OJAČATI SRPSKU UDARNU MOĆ, dobijamo i MOĆNI PVO SISTEM? (FOTO/VIDEO)
ZVER NA TOČKOVIMA SJAJNIH PERFORMANSI: Novo srpsko terensko vozilo pred VELIKIM TESTOM! (FOTO)
SAD će sve teže i teže sustizati Kinu u vojnoj tehnologiji, a kako se taj jaz bude povećavao tako će slabiti i njihov uticaj u Aziji, a zatim i u svetu.
Više od pola veka nakon dolaska Kineske komunističke partije na vlast u Pekingu (1949. godine) kineska Narodnooslobodilačka armija poprilično je bila u zaostatku za ostalim silama te je samim time bila ograničena na kopno i obalne vode. Tek manji broj nuklearnih raketa čuvao je Kinu od potencijalne agresije dajući joj opciju snažne obrane. Kroz cijeli taj period SAD i druge strane sile patrolirale su, kretale se i rutinski plovile vodama uz kinesku obalu kao što su to činile i u vrijeme kolonijalizma kada je Kina bila preslaba da ih zaustavi. Takva Kina više ne postoji - ona je sada moćna vojna sila koja, možda ne danas, ali zato možda već sutra poruči kako su se "pravila igre" u ovom delu sveta trajno promenila. Američki ratni brodovi i dalje prolaze kroz teritorije koje Kina smatra svojima (ostrva u Južnom kineskom moru), kao i kroz Tajvanski moreuz, ali možda je ovo navika kojoj se bliži kraj.
GOSPODIN "NJET": Ko je Sergej Lavrov, treći čovek Rusije popularan KAO PUTIN (VIDEO)