СТРАХ ОД ЦРВЕНОГ ЗМАЈА! Док су Амери ГАЗИЛИ цео свет, Кинези су нечујно постали БАЛИСТИЧКА СИЛА - сада је ВРЕМЕ ЗА НАПЛАТУ
Када говоримо о Кини прва актуелна асоцијација на ову најмногољуднију земљу света вероватно је њен убрзани економски успон без преседана.
То је свакако нешто што поприлично забрињава највећу економску силу света која дуго времена није имала ривала - САД. Али, док се амерички стручњаци интензивно баве питањем како се "обранити" од све снажније кинеске конкуренције у тржишној битци, део њих размишља о томе како се обранити - у класичном смислу, пише на порталу Адванце.хр.
Нема никаквог наговештаја да би Кина могла војно напасти САД, штавише, проучавајући војно присуство на карти света пре би се могло спекулисати о америчком нападу на Кину - ипак, кинеска војска незаустављиво напредује, а идеја хипотетичког сукоба, напада на америчко копно, нешто је чиме се амерички војни експерти све озбиљније баве.
ЧУВЕНИ КОРНЕТ! Ово је НАЈВАЖНИЈЕ ХАФТАРОВО ОРУЖЈЕ у одсудној БОРБИ ЗА ТРИПОЛИ (ВИДЕО)
ЧЕКА СЕ ПОТЕЗ АМЕРИКЕ: Ево када ће РУСИЈА распоредити РАКЕТЕ средњег домета
Москва поздравила Трампов предлог о разоружању: Све државе треба да одустану од нуклеарног оружја!
Кина симултано развија све гране своје војне моћи, и амерички војни аналитичари прате целокупан развој, али посебан фокус оријентисан је на - имајући у виду америчку добру геостратешку позицију између два океана - кинеску ракетну моћ. Све што има везе с ракетама заправо.
Оно што се лансира према "горе" може такође забрињавати јер то је на крају крајева тек правац, а сваки правац манифестација је ракетне моћи. Самим тиме посебно забрињава и чињеница да је прошле 2018. године Кина лансирала више ракета у орбиту од било које друге земље на свету. По том питању Кина такође незаустављиво гура напред, а у идућих неколико година планира да лансира и највећи свемирски телескоп, најтежу ракету на свету, али и свемирску станицу која би била ривал Међунадродној свемирској станици.
Љубитеље свемира ове вести ће свакако обрадовати јер знају да је ривалство међу светским силама најбољи катализатор за проучавање великог непознатог пространства. Али, војне стручњаке не занима толико далеки свемир (орбита им итекако јест занимљива) већ што Кина све може потенцијално гађати на овој нашој планети, ако јој се прохте.
Новинска агенција Ројтерс објавила је ове недеље велики извештај по питању кинеске ракетне војне моћи у чијем се уводнику истиче: "Под Си Ђинпингом Пекинг је ојачао своје ракетне снаге до те мере да бројне ракете у кинеском арсеналу данас могу конкурисати или чак надјачати оне америчке. Ова драматична промена може учинити америчке носаче авиона - кичму америчке војне надмоћи - дотрајалима у сукобу с Кином".
Паника у Америци након пада јапанског Ф-35! Пентагон страхује од могућег хаковања софтвера свих авиона!
ПОЛИГОН НИКИНЦИ У ПУНОМ СЈАЈУ: Војска Србије показала МОЋ "Норе" и снагу "Лазара" и "Милоша"!
ДОБИЛИ СМО ЗЕЛЕНО СВЕТЛО! Набавићемо кинески С-300 - ЈАЧИ СМО него ИКАДА, и бићемо ЈОШ МОЋНИЈИ
Кина воли себе да приказује као мирољубиву силу која "осваја" свет својом економијом, инвестицијама, великим инфраструктурним пројектима, али и дипломатијом настојећи да се не уплићу превише у стране сукобе поручујући у готово свим случајевима како се "надају да ће се дијалогом доћи до решења". То звучи смирујуће - не би било добро да најмногољуднија земља света, с једнопартијском влашћу, доживотним председником и све моћнијом војском, гаји некакве милитаристичке, освајачке или агресивне амбиције. Али, не верују сви у кинеску мирољубивост, нарочито не они који опсесивно прате сваки нови кинески војни развој - могло би се рећи да им не верују јер полазе од самих себе и искуства да се оружје не ствара како би мировало. С друге стране на сваки низ мирољубивих порука из Пекинга доћи ће и једна која ће глорификовати кинеску војну моћ - рецимо двоминутни спот објављен прошле године под називом "Ја сам кинески војник" који је поприлично "престрашио" неке (британски таблоиди чак су га објавили уз истицање "страха од Трећег светског рата"). Може се рећи како се неки детаљи спота могу интерпретирати на разне начине, рецимо "мир иза мене, рат испред мене" - је ли то референца на частан и обрамбени рат или пак "одбрану" у смислу превентивног напада?
Колико год да напетости између Пекинга и Вашингтона расту задњих година, могућност стварног рата између Кине и САД-а и даље се чини поприлично далека, али није само директан рат тај који изазива страх. Када говоримо о САД-у онда се "страх" јавља и од ситуације да једна земља не може бити адекватно нападнута и поражена, односно да се може бранити и узвратити ударац. То је на пример један од главних мотиватора за постављање тзв. ракетног штита на простор источне Еуропе - идеја америчких војних стручњака је да би на тај начин евентуално елиминисали руски нуклеарни потенцијал, а самим тим и једину релевантну руску обрану у случају рата.
Али, док су "губили време" настојећи да окруже Русију Кина се развила у још већег изазивача. Надаље, Пентагон је две деценије провео фокусирајући се на врло скупе ратове у Ираку и Авганистану, а све то време Кина је радила и усавршавала се. Данас Пентагон нарочито брине чињеница да се кинеске ракете развијају у једном специфичном правцу - за уништење носача авиона и војних база. Другим речима, Кина располаже војном технологијом која би могла елиминисати америчко војно присуство у региону који свакако сматра више својим него америчком. У исто вријеме Американци добро памте који је био циљ напада на Перл Харбор - изненада силовито разбити њихову поморску доминацију.
ЦРНИ ЈАСТРЕБОВИ за ЦРНОГ ОРЛА! Амери шаљу СМРТОНОСНЕ ХЕЛИКОПТЕРЕ Албанцима, спрема се ОПКОЉАВАЊЕ СРБИЈЕ (ФОТО)
МНОГО БОЉИ И ОД С-400 И ОД ПАТРИОТА: Почиње серијска производња система С-500!
НИКО ВИШЕ НЕЋЕ СМЕТИ ДА ПРИЂЕ РУСИЈИ! Москва направила и тестирала потпуно самостални антиторпедни систем!
Нико не каже да је то кинески план, али не мора бити - Американцима је већ довољан проблем да Кинези имају такву могућност јер из тога произлази све остало (како економски стиснути некога ко се може војно осветити ако жели?).
Ракете - било да су на копну, на авионима у ваздуху, или на ратним бродовима и подморницама - где год да се оне налазе у склопу кинеске војске оне су већ данас у рангу америчких, ако не и напредније.
Надаље, Кина има и готово монопол на једну класу конвенционалних ракета - копнене ракете средњег домета. Зашто? Због ИНФ споразума који су СССР и Америка потписали за време Хладног рата те су међусобно забранили коришћење истих (док иста ограничења нису важила за Кину). Споразум је ове године растурен на амерички захтев, али вероватно не због Русије (спомиње се руско кршење споразума, но кршили су га дјеломично обоје) већ баш због Кине. Но, Кина је већ далеко напредовала - САД и Русија уопће немају распоређених ракета домета од 500 до 5,500 километара, али зато Кина, која није била ограничена ИНФ споразумом, има распоређен огроман број истих.
У ту групу спада и једна нарочито опака кинеска ракета - ДФ-21Д. Иста може да циља носаче авиона и друге ратне бродове на удаљености и до 1,500 километара. Такав разорни капацитет данас не поседује ниједна друга војна сила.
Даље, Кина нагло развија хиперсоничне ракете које могу летети и 5 пута брже од брзине звука. Неименовани званичници из Пентагона потврдили су у споменутом извештају Ројтерса да САД тренутно једноставно немају обране од таквих ракета. Наравно, за САД то је крајње неповољна ситуација, ситуација у каквој се ретко налазе.
АМЕРИКА ПОСЛАЛА АВИОНЕ И ФЛОТУ НАДОМАК РУСИЈЕ, ПА ЗАПРЕТИЛА: "Ово је сигнал Москви да прекине дестабилизацију у свету"
ПУТИН МОЖЕ ДА ИЗАЗОВЕ ЦУНАМИ! Председник Русије обишао ново оружје своје морнарице, а одјекује реч "НУКЛЕАРНО"! (ВИДЕО)
НОВА КИНЕСКА НЕМАН: Још нема ни име, а већ је СТРАХ И ТРЕПЕТ на светским морима (ФОТО/ВИДЕО)
Колико су кинеске ракете делотворне? Нису проверене у стварној ратној ситуацији, али то вреди и за многа модерна наоружања. Што се тиче конвенционалног сукоба на мору Кина је ту и даље слабија јер САД располажу с 11 носача авиона, а Кина за сада тек са 2, али баш због тога велики фокус стављају на ракетну технологију која би у случају рата могла нагло да смањи ту разлику.
Је ли Кина војно сустигла САД? Не. Чак и ако у одређеним сегментима почињу да престижу Вашингтон, у ширем контексту САД је и даље далеко најмоћнија војна сила света с далеко највећим војним буџетом. Занимљив је коментар једног неименованог кинеског војног аналитичара: "Да смо ми заиста напреднија војна сила од САД-а онда бисмо већ ослободили Тајван".
Вероватно ће проћи још неко време пре него што ће Кина бити у стању да "ослободи Тајван", али чињеница је да из године у годину све снажније парирају САД-у. Оно што САД брине у блиској будућности је стабилност њиховог војног утицаја и присуства у близини Кине. Кинеске ракете ДФ-26 имају домет од 4,000 км и могу да циљају америчку базу у Гуаму. Америчке базе у Јужној Кореји и Јапану могу пак бити циљане кинеским крстарећим ракетама ЦЈ-10 (домет до 1,500 км).
САД ће сада убрзано покушати да достигну Кину након изласка из ИНФ споразума, али Кина им "бежи" на свим пољима. Узмимо противбродско оружје као пример - главна америчка противбродска ракета, Харпун, не може да постигне брзину звука, односно 1 мах (брзина Харпун-а је 0.85 маха), а морали су и поприлично да се потруде да је модификују на начин да иста има домет од 240 км. Са друге стране Кина има противбродске ракете YJ-12 с дометом од 400 км те YJ-18 с дометом од чак 540 км - то је велика предност која постаје још и пуно већа када споменемо да обе имају брзину од чак 3 маха.
ДАЛЕКО ОД ОЧИЈУ ЈАВНОСТИ: Први пут заронила подморница која ће носити систем "ПОСЕЈДОН"
ПРАВИ САВЕЗНИК! Кина ће ОЈАЧАТИ СРПСКУ УДАРНУ МОЋ, добијамо и МОЋНИ ПВО СИСТЕМ? (ФОТО/ВИДЕО)
ЗВЕР НА ТОЧКОВИМА СЈАЈНИХ ПЕРФОРМАНСИ: Ново српско теренско возило пред ВЕЛИКИМ ТЕСТОМ! (ФОТО)
САД ће све теже и теже сустизати Кину у војној технологији, а како се тај јаз буде повећавао тако ће слабити и њихов утицај у Азији, а затим и у свету.
Више од пола века након доласка Кинеске комунистичке партије на власт у Пекингу (1949. године) кинеска Народноослободилачка армија поприлично је била у заостатку за осталим силама те је самим тиме била ограничена на копно и обалне воде. Тек мањи број нуклеарних ракета чувао је Кину од потенцијалне агресије дајући јој опцију снажне обране. Кроз цијели тај период САД и друге стране силе патролирале су, кретале се и рутински пловиле водама уз кинеску обалу као што су то чиниле и у вријеме колонијализма када је Кина била преслаба да их заустави. Таква Кина више не постоји - она је сада моћна војна сила која, можда не данас, али зато можда већ сутра поручи како су се "правила игре" у овом делу света трајно променила. Амерички ратни бродови и даље пролазе кроз територије које Кина сматра својима (острва у Јужном кинеском мору), као и кроз Тајвански мореуз, али можда је ово навика којој се ближи крај.
ГОСПОДИН "ЊЕТ": Ко је Сергеј Лавров, трећи човек Русије популаран КАО ПУТИН (ВИДЕО)