OD IVICE PONORA DO SVETSKE SILE: Kako je srpska namenska industrija vaskrsla za samo 10 godina marljivog rada
Retrospektiva zdravog i održivog razvoja srpske namenske industrije, nastalog marljivim radom i dobro sklopljenim partnerstvima.
Srbija, 2012. godina, sadašnji predsednik Srbije Aleksandar Vučić imenovan je na funkciju ministra odbrane u Vladi Republike Srbije. Do ovog trenutka u modernoj srpskoj istoriji, naša vojska se nalazila u katastrofalno lošem stanju. Promene potrebne za rehabilitaciju vojske i vojne industrije morale su da budu korenite, ali neko je morao da bude pokretač mukotrpnog procesa. Osoba koja se odhvatila ovog zadatka, bio je upravo tadašnji ministar odbrane, Aleksadar Vučić.
Obavljanjem niza izuzetno značajnih poseta zemljama širom sveta, kako bi se pronašli strateški partneri, ali i kupci za proizvode srpske namenske industrije, ostvareni su kontakti i sklopljeni ugovori sa mnogim veoma moćnim vojnim silama, među kojima se svakako na prvom mestu izdvajaju Rusija i Ujedinjeni Arapski Emirati.
"Srbija je u samom svetskom vrhu u oblasti artiljerijskih sistema" Britanski stručnjak Kristofer Fos sumira utiske sa sajma naoružanja "Partner 2023"
OVO ĆE NAŠOJ VOJSCI DONETI VATRENU MOĆ Srpski samohodni minobacač biće prava "aždaja" - nećete verovati šta sve može (VIDEO)
STRAH I TREPET! NOVI PASARS SA RADAROM RPS-42 i VOĐENIM RAKETAMA: Ponos Vojske Srbije, tuče po vazdušnim i kopnenim ciljevima! (VIDEO)
Kako bi se pojačala proizvodnja domaćeg naoružanja, kako za naše potrebe, tako i za izvoz, bilo je potrebno otvoriti nova postrojenja za proizvodnju. Nnova fabrika složenih borbenih sistema u Velikoj Plani, otvorena je upravo 2012. godine. Reč je o proizvodnom kompleksu privrednog društva "Borbeni složeni sistemi", koji se sada već preko deset godina bavi proizvodnjom složenih borbenih sistema, lovačke, sportske i sačmarske municije. Osnivač "Borbenih složenih sistema" jeste "Jugoimport SDPR", preduzeće u državnom vlasništvu, sa višedecenijskom tradicijom u prometu naoružanja, vojne opreme i transfera tehnologije.
Dana 29.12.2012. godine je otvoren proizvodni kompleks "Borbeni složeni sistemi" u bivšem pogonu fabrike Goša. Izgradnjom ove fabrike stvorena je osnova za proizvodnju sistema naoružanja koje sama razvija. Treba posebno istaći da je proizvodni kompleks u svom proizvodnom pogonu "Morava" u Velikoj Plani uspeo da proizvede samohodnu haubicu “Nora” 155 mm i prototip borbenog vozila “Lazar 2”.
Modeli borbenog oklopnog vozila koji se ovde proizvode, spadaju u kategoriju "četvorotočkaša" i proizvode se za kupce u inostranstvu. Transporter “Lazar 1”, kao i njegova složenija varijanta “Lazar 2”, spadali su u kategoriju “osmotočkaša“, a njihovi nasledici “Lazar 3” i “Lazar 3M” danas suvereno gospodare ovom kategorijom borbenih vozila.. Ova teška vozila, namenjena transportu pešadije, a koja imaju i veliku vatrenu moć, veoma su tražena u savremenim armijama.
Kao veoma važno mesto za srpsku namensku industriju, izdvaja se beogradski sajam naoružanja i vojne opreme “Partner”. Na ovom sajmu, još 2013. godine najavljena su ozbiljna ulaganja u srpsku namensku industriju, a danas, deset godina kasnije, na upravo završenom sajmu “Partner 2023”, mogli smo da vidimo i ozbiljne plodove tih obećanja.
Upravo na ovogodišnjem sajmu, jedan od najvećih svetskih stručnjaka za naoružanje, gospodin Kristofer Fos iz Velike Britanije, zapazio je napredak u srpskoj namenskoj industriji.
- Prešli ste dug put u poslednjih nekoliko godina. Mislim, odnosno ono što vidim jeste jedan kontinuirani razvoj - vi prosto ne stojite u mestu. Imate svoj proizvod, razgovarate s klijentima o njemu, a onda na osnovu tih razgovora i sugestija nastavljate njegovo dalje razvijanje i usavršavanje. Taj zdrav način rada doveo vas je do toga da danas ovde na sajmu možete ponosno da predstavite Noru, novu generaciju, koja će verovatno započeti probna gađanja već sledeće godine, to za mene lično jedna od najvažnijih stvari. Naravno, pored Nore, tu je i Lazar, koji je prisutan već nekoliko godina. Njegova osnovna uloga je bila i još uvek jeste uloga oklopnog transportera pešadije. Ipak, sada sa težim naoružanjem Lazar prelazi u ono što ja nazivam borbenim pešadijskim vozilom. - istakao je gospodin Fos.
Srpska namenska industrija i kompanija "Jugoimport SDPR" svake godine izlaze na sajam s sve naprednijim i sofisticiranijim naoružanjem. Posebnu pažnju privukao je uspešan test srpske samohodne haubice “Nora B52” 155mm na vojnom poligonu Juma u Arizoni, Sjedinjenim Američkim Državama, što je privuklo interesovanje kako srpske, tako i američke javnosti.
Ova haubica je pokazala izuzetne performanse u zahtevnim pustinjskim i polupustinjskim uslovima borbe, suočavajući se sa ekstremnim temperaturama i vrućinama. Njena sposobnost preciznog dejstvovanja i manevrisanja u teškim vremenskim i terenskim uslovima je bila izvanredna.
Pored gore pometute “Nore B-52”, “Lazara 1”, “Lazara 2”, “Lazara 3” i “Lazara 3M”, naša vojna industrija danas se može pohvaliti i oružjem poput samohodnog oruđa Aleksandar od 155 mm, oklopnim vozilom Miloš, kao i njegovom još modernijom varijantom Miloš 2, a tu su i oruđa Košava, Oganj, Munja i još mnoga druga, a posebnu pažnju javnosti privuklo je najnovije u nizu oklopno vozilo Lazanski od 57 mm, koje je ime dobilo po našem čuvenom nedavno preminulom vojnom komentatoru i diplomati Miroslavu Lazanskom, a na inicijativu predsednika Srbije.
Kada uporedimo 2012/13. godinu sa 2023. godinom na polju unapređivanja namenske industrije i jačanja strateškog parnerstva, ne treba nam mnogo napora da shvatimo da je Srbija od zemlje koja je od drugih država dobijala vojnu opremu postala zemlja koja sklapa moćne ugovore i izvozi domaće oružje na inostrano tržište, gde postaje cenjeni i ravnopravni učesnik na sajmovima naoružanja širom sveta.
- Srbija ima specifično tržište, a to su vozila na točkovima, odnosno točkaši. Imate fantastična vozila 4x4, pa i 6x6. Treba da se držite tog tržišta i na njemu možete daleko da dogurate. Vaši proizvodi su vrhunskog kvaliteta, a pre svega se među njima izdvajaju: artiljerija, raketni sistemi, oklopna vozila na točkovima, sistemi za kontrolu artiljerijske paljbe, kao i neke vrste raketa, i naravno, da ne zaboravim, tu je svakako i municija. - istakao je britanski stručnjak za naoružanje Kristofer Fos.
Što se konkretnih finansija tiče, Vlada Srbije investirala je u protekloj 2022. godini oko 460 miliona evra u modernizaciju oružanih snaga, dok je za ovu godinu planirano oko 616 miliona za istu namenu. Kako se navodi, prema podacima iz završnog računa budžeta, u 2022. godini, Srbija je potrošila 53,8 milijardi dinara (oko 460 miliona evra) za nabavke naoružanja i razne druge tehnike i potrebe oružanih snaga.
Sam Jugoimport SDPR prodao je unutar zemlje robu u vrednosti od 69 miliona dolara, a to su uglavnom sredstva ratne tehnike za Vojsku Srbije – oklopna borbena vozila Miloš i Lazar 3 i samohodne haubice Nora-B52.
Udeo investicionih ulaganja u odbrambenom budžetu Srbije dvostruko je veći od standarda u NATO. Smatra se da je visoko ulaganje kada 20 posto budžeta ide za naoružanje i infrastrukturu, a kod nas gotovo 40 posto budžeta 2022. godine potrošeno je samo za investicije u tehnici. Taj visok nivo ulaganja pokazuje da je u toku obimna modernizacija Vojske Srbije.
Prema budžetu za 2023. godinu planirano je da se za vojne potrebe izdvoji oko 1,37 milijardi evra, od čega 616 miliona po klasifikaciji 512 (“mašine i opremu”). O ovome je baš govorio upravo predsednik Aleksadar Vučić, ističući važnost obučavanja novih kadrova na najmodernijoj opremi.
- Važno jе da vojnici budu obučеni na modеrnim srеdstvima. Ponosan sam što su piloti rеkli da danas lеtе višе u tri dana nеgo ranijе za cеlu godinu. Našе jе da sе priprеmamo i budеmo odvraćajući faktor za svakoga ko bi žеlеo da izvrši agrеsiju na našu zеmlju. Ogromna su naša ulaganja u vojsku i mi drugačijе da opstanеmo na ovom trusnom gеopolitičkom području nе možеmo, osim da budеmo jaki, još jači nеgo danas - istakao je ponosno predsednik Vučić.
Na kraju, ostaje da zaključimo da su srpska namenska industrija, ali i sama Vojska Srbije, doživele svojevrsni preporod u periodu od poslednih deset godina i možemo samo da se nadamo da ćemo nastaviti da se krećemo u ovom pravcu. Ako je verovati britanskom stručnjaku sa preko 50 godina iskustva i čoveku, koji je pokrenuo preporod srpske vojske i namenske industrije - na dobrom smo putu.