ОД ИВИЦЕ ПОНОРА ДО СВЕТСКЕ СИЛЕ: Како је српска наменска индустрија васкрсла за само 10 година марљивог рада
Ретроспектива здравог и одрживог развоја српске наменске индустрије, насталог марљивим радом и добро склопљеним партнерствима.
Србија, 2012. година, садашњи председник Србије Александар Вучић именован је на функцију министра одбране у Влади Републике Србије. До овог тренутка у модерној српској историји, наша војска се налазила у катастрофално лошем стању. Промене потребне за рехабилитацију војске и војне индустрије морале су да буду корените, али неко је морао да буде покретач мукотрпног процеса. Особа која се одхватила овог задатка, био је управо тадашњи министар одбране, Алексадар Вучић.
Обављањем низа изузетно значајних посета земљама широм света, како би се пронашли стратешки партнери, али и купци за производе српске наменске индустрије, остварени су контакти и склопљени уговори са многим веома моћним војним силама, међу којима се свакако на првом месту издвајају Русија и Уједињени Арапски Емирати.
"Србија је у самом светском врху у области артиљеријских система" Британски стручњак Кристофер Фос сумира утиске са сајма наоружања "Партнер 2023"
ОВО ЋЕ НАШОЈ ВОЈСЦИ ДОНЕТИ ВАТРЕНУ МОЋ Српски самоходни минобацач биће права "аждаја" - нећете веровати шта све може (ВИДЕО)
СТРАХ И ТРЕПЕТ! НОВИ ПАСАРС СА РАДАРОМ РПС-42 и ВОЂЕНИМ РАКЕТАМА: Понос Војске Србије, туче по ваздушним и копненим циљевима! (ВИДЕО)
Како би се појачала производња домаћег наоружања, како за наше потребе, тако и за извоз, било је потребно отворити нова постројења за производњу. Nnova фабрика сложених борбених система у Великој Плани, отворена је управо 2012. године. Реч је о производном комплексу привредног друштва "Борбени сложени системи", који се сада већ преко десет година бави производњом сложених борбених система, ловачке, спортске и сачмарске муниције. Оснивач "Борбених сложених система" јесте "Југоимпорт СДПР", предузеће у државном власништву, са вишедеценијском традицијом у промету наоружања, војне опреме и трансфера технологије.
Дана 29.12.2012. године је отворен производни комплекс "Борбени сложени системи" у бившем погону фабрике Гоша. Изградњом ове фабрике створена је основа за производњу система наоружања које сама развија. Треба посебно истаћи да је производни комплекс у свом производном погону "Морава" у Великој Плани успео да произведе самоходну хаубицу “Нора” 155 mm и прототип борбеног возила “Лазар 2”.
Модели борбеног оклопног возила који се овде производе, спадају у категорију "четвороточкаша" и производе се за купце у иностранству. Транспортер “Лазар 1”, као и његова сложенија варијанта “Лазар 2”, спадали су у категорију “осмоточкаша“, а њихови наследици “Лазар 3” и “Лазар 3М” данас суверено господаре овом категоријом борбених возила.. Ова тешка возила, намењена транспорту пешадије, а која имају и велику ватрену моћ, веома су тражена у савременим армијама.
Као веома важно место за српску наменску индустрију, издваја се београдски сајам наоружања и војне опреме “Партнер”. На овом сајму, још 2013. године најављена су озбиљна улагања у српску наменску индустрију, а данас, десет година касније, на управо завршеном сајму “Партнер 2023”, могли смо да видимо и озбиљне плодове тих обећања.
Управо на овогодишњем сајму, један од највећих светских стручњака за наоружање, господин Кристофер Фос из Велике Британије, запазио је напредак у српској наменској индустрији.
- Прешли сте дуг пут у последњих неколико година. Мислим, односно оно што видим јесте један континуирани развој - ви просто не стојите у месту. Имате свој производ, разговарате с клијентима о њему, а онда на основу тих разговора и сугестија настављате његово даље развијање и усавршавање. Тај здрав начин рада довео вас је до тога да данас овде на сајму можете поносно да представите Нору, нову генерацију, која ће вероватно започети пробна гађања већ следеће године, то за мене лично једна од најважнијих ствари. Наравно, поред Норе, ту је и Лазар, који је присутан већ неколико година. Његова основна улога је била и још увек јесте улога оклопног транспортера пешадије. Ипак, сада са тежим наоружањем Лазар прелази у оно што ја називам борбеним пешадијским возилом. - истакао је господин Фос.
Српска наменска индустрија и компанија "Југоимпорт СДПР" сваке године излазе на сајам с све напреднијим и софистициранијим наоружањем. Посебну пажњу привукао је успешан тест српске самоходне хаубице “Нора Б52” 155mm на војном полигону Јума у Аризони, Сједињеним Америчким Државама, што је привукло интересовање како српске, тако и америчке јавности.
Ова хаубица је показала изузетне перформансе у захтевним пустињским и полупустињским условима борбе, суочавајући се са екстремним температурама и врућинама. Њена способност прецизног дејствовања и маневрисања у тешким временским и теренским условима је била изванредна.
Поред горе пометуте “Норе Б-52”, “Лазара 1”, “Лазара 2”, “Лазара 3” и “Лазара 3М”, наша војна индустрија данас се може похвалити и оружјем попут самоходног оруђа Александар од 155 mm, оклопним возилом Милош, као и његовом још модернијом варијантом Милош 2, а ту су и оруђа Кошава, Огањ, Муња и још многа друга, а посебну пажњу јавности привукло је најновије у низу оклопно возило Лазански од 57 mm, које је име добило по нашем чувеном недавно преминулом војном коментатору и дипломати Мирославу Лазанском, а на иницијативу председника Србије.
Када упоредимо 2012/13. годину са 2023. годином на пољу унапређивања наменске индустрије и јачања стратешког парнерства, не треба нам много напора да схватимо да је Србија од земље која је од других држава добијала војну опрему постала земља која склапа моћне уговоре и извози домаће оружје на инострано тржиште, где постаје цењени и равноправни учесник на сајмовима наоружања широм света.
- Србија има специфично тржиште, а то су возила на точковима, односно точкаши. Имате фантастична возила 4x4, па и 6x6. Треба да се држите тог тржишта и на њему можете далеко да догурате. Ваши производи су врхунског квалитета, а пре свега се међу њима издвајају: артиљерија, ракетни системи, оклопна возила на точковима, системи за контролу артиљеријске паљбе, као и неке врсте ракета, и наравно, да не заборавим, ту је свакако и муниција. - истакао је британски стручњак за наоружање Кристофер Фос.
Што се конкретних финансија тиче, Влада Србије инвестирала је у протеклој 2022. години око 460 милиона евра у модернизацију оружаних снага, док је за ову годину планирано око 616 милиона за исту намену. Како се наводи, према подацима из завршног рачуна буџета, у 2022. години, Србија је потрошила 53,8 милијарди динара (око 460 милиона евра) за набавке наоружања и разне друге технике и потребе оружаних снага.
Сам Југоимпорт СДПР продао је унутар земље робу у вредности од 69 милиона долара, а то су углавном средства ратне технике за Војску Србије – оклопна борбена возила Милош и Лазар 3 и самоходне хаубице Нора-Б52.
Удео инвестиционих улагања у одбрамбеном буџету Србије двоструко је већи од стандарда у НАТО. Сматра се да је високо улагање када 20 посто буџета иде за наоружање и инфраструктуру, а код нас готово 40 посто буџета 2022. године потрошено је само за инвестиције у техници. Тај висок ниво улагања показује да је у току обимна модернизација Војске Србије.
Према буџету за 2023. годину планирано је да се за војне потребе издвоји око 1,37 милијарди евра, од чега 616 милиона по класификацији 512 (“машине и опрему”). О овоме је баш говорио управо председник Алексадар Вучић, истичући важност обучавања нових кадрова на најмодернијој опреми.
- Важно је да војници буду обучени на модерним средствима. Поносан сам што су пилоти рекли да данас лете више у три дана него раније за целу годину. Наше је да се припремамо и будемо одвраћајући фактор за свакога ко би желео да изврши агресију на нашу земљу. Огромна су наша улагања у војску и ми другачије да опстанемо на овом трусном геополитичком подручју не можемо, осим да будемо јаки, још јачи него данас - истакао је поносно председник Вучић.
На крају, остаје да закључимо да су српска наменска индустрија, али и сама Војска Србије, доживеле својеврсни препород у периоду од последних десет година и можемо само да се надамо да ћемо наставити да се крећемо у овом правцу. Ако је веровати британском стручњаку са преко 50 година искуства и човеку, који је покренуо препород српске војске и наменске индустрије - на добром смо путу.