ČEKA SE ODLUKA VRHOVNOG KOMANDANTA! Vojska Srbije traži uvođenje obaveznog vojnog roka
Aktivni sastav Vojske Srbije čini oko 90,000 profesionalnih vojnih lica i zaposlenih civila dok rezerni sastav čini 120,000 lica.
U cilju podizanja odbrambenih sposobnosti Vojske Srbije, kroz podmlađivanje i unapređenje popune i obučenosti aktivnog i rezervnog sastava, Generalštab Vojske Srbije kao najviši stručni i štabni organ za pripremu i upotrebu Vojske Srbije u miru i ratu pokrenuo je inicijativu i predložio predsedniku Republike ponovno uvođenje obaveze služenja vojnog roka, u trajanju do četiri meseca.
Predlog Generalštaba Vojske Srbije dolazi nakon detaljnog razmatranja opšte bezbednosne situacije i savremenih izazova sa kojima se suočava Republika Srbija kao vojno neutralna zemlja, koji su nametnuli potrebu za prilagođavanjem modela popune Vojske Srbije, a koji bi omogućio jačanje ukupnog regrutnog potencijala i osposobljavanje većeg broja građana za odbranu naše zemlje.
SRPSKO NEBO JE SIGURNO! Stigla druga baterija FK-3 PVO sistema - OVO će uterati strah u kosti neprijateljima
DRON KOJIM SE UPRAVLJA MISLIMA! Rusi proizveli čudo tehnologije - ovo je PRAVA revolucija
VOJSKA SRBIJE NIKAD JAČA! Napreduje na svetskoj rang-listi, iza sebe ostavila HRVATE i BUGARE
To je, kako se navodi, učinjeno u cilju podizanja odbrambenih sposobnosti Vojske Srbije, kroz podmlađivanje i unapređenje popune i obučenosti aktivnog i rezervnog sastava.
Prema podacima od prošle godine broj raspoloživih osoba za vojnu službu iznosi 2,579,620 lica u starosnoj dobi između 15 i 49 godina starosti, dok broj godišnje stasalih za vojnu službu iznosi do 120,000 lica.
Ono što je bitno napomenuti da je obavezno služenje vojnog roka suspendovano 2011. godine i da je za 13 godina veliki broj osoba u rezernom sastavu izašlo iz njega zbog navršene 65 godine života, a da u tom periodu novi regruti nisu služili vojni rok, pa se nije stvarao novi sastav za rezervni sastav vojske.
Par hiljada vojnika koji su služili dobrovoljni vojni rok od 6 meseci u navedenom periodu su u glavnom to činili radi zaposlenja u Vojsci Srbije kao profesionalni vojnici.
To samo ukazuje da se rezervni sastav Vojske Srbije značajno smanjio u periodu od 13 godina koji se meri u hiljadama pripadnika rezervnog sastava koji više nisu u službi rezerve, a da se profesionalni sastav povećao svega u par hiljada i to najviše u poslednjih par godina.