ZADAT JE NOVI UDARAC AMERIČKOJ SUPERIORNOSTI NAD KINOM! Peking testirao zastrašujuće opasno oružje, tako nešto Bajden i Putin nemaju!
Si Đinping je ponosan na svoju vojsku i inženjere
Kina je testirala dve hipersonične orbitalne nuklearne rakete sposobne da probiju raketnu odbranu dok uspaničeni analitičari kažu da "prkosi zakonima fizike" i da nije nalik nijednom oružju koje SAD imaju.
RUSI SA JERMENIMA KRENULI U OPŠTI NAPAD! Nisu sami, 4.000 vojnika ODKB u jurišu, artiljerija RASTURA teroriste (VIDEO)
SNAJPERISTI TUKU IZ ZASEDE, TENKOVI KIDAJU: Rusi probijaju front, grme minobacači, helikopteri doleteli u pomoć (VIDEO)
ŠOK! GVOZDENI KRST ZASIJAO IZNAD JERUSALIMA! Izraelci u neverici, nemački borbeni avioni nadleću Jerusalim (VIDEO)
Kina je ranije ove godine izvela drugu probu oružja za koje se veruje da je hipersonična orbitalna raketa sposobna da nosi nuklearnu bojevu glavu, tvrde obaveštajni izvori.
Veruje se da je novi test održan 13. avgusta i da je uključivao slično "vozilo sa hipersoničnim klizanjem“ poput onog lansiranog u svemir na raketi Long March još u julu, što je prvi put prijavljeno ranije ove nedelje.
Peking je priznao jedan od testova, tvrdeći da je lansirao "miroljubivu" civilnu svemirsku letelicu. Ali analitičari veruju da se letelica zapravo može nazvati nuklearnom bojevom glavom koja bi bila u stanju da izbegne odbranu od raketa.
Čak se i vladini naučnici bore da utvrde za šta je tačno nova letelica sposobna, a jedan izvor je za Fajnenšel tajms rekao da izgleda da "prkosi zakonima fizike" i da nije nalik bilo kojoj tehnologiji koju SAD imaju.
Bela kuća je odbila da komentariše, dok je Ministarstvo odbrane SAD odbilo da potvrdi ili negira postojanje bilo kakvih testova hipersoničnog oružja.
Prvi test je objavljen ranije ove nedelje, kada je FT citirao pet obaveštajnih izvora koji su rekli da je Kina testirala nešto što je izgledalo kao orbitalna hipersonična nuklearna raketa negde početkom ili sredinom avgusta.
Peking je kasnije priznao test, ali je rekao da je održan 16. jula. Obaveštajni izvori sada veruju da se test o kome je FT prvobitno izvestio i test koji su priznali Kinezi razlikuju. Novine sada izveštavaju da je prvo testiranje održano 27. jula, pre drugog testa iste tehnologije nešto više od dve nedelje kasnije, 13. avgusta.
Posmatrači kažu da se čini da je oružje sovjetske tehnologije iz doba Hladnog rata nazvano "Sistem frakcionog orbitalnog bombardovanja" – ili FOBS.
Sovjeti su razvili tehnologiju da zaobiđu moćne američke radarske nizove dizajnirane da otkriju lansiranje interkontinentalnih balističkih raketa (ICBM) sa nuklearkom i odbrambene sisteme dizajnirane da ih obaraju.
FOBS funkcioniše tako što stavlja nuklearne bojeve glave u nisku orbitu Zemlje, omogućavajući im da kruže oko sveta i manevrišu u letu pre nego što padnu na svoje mete. To čini bojeve glave težim za otkrivanje, praćenje i uništavanje od onih koje se nose na ICBM-ima.
Čini se da je Kina ažurirala koncept tako što je nuklearnu bojevu glavu postavila na "hipersonično klizno vozilo", koje je dizajnirano da putuje brže i lakše manevriše - što ga čini još težim za zaustavljanje.
Nakon što je otkriven drugi test, Hu Sijin - urednik državnog lista "Global Times" - rekao je da SAD treba da budu "racionalne" i da prihvate ideju "obostrano osiguranog uništenja".
- SAD moraju napustiti ludu ideju da mogu pogoditi Kinu i Rusiju, ali ne mogu to udariti - napisao je Hu na Tviteru.
Međutim, on je prestao da potvrđuje da je test obavljen – opisujući ga kao "spekulacije". U uvodnom pamfletu "Global Timesa" takođe nije potvrđeno testiranje, ali je saopšteno da– ako je to istina – razvoj hipersoničnih raketa bi "pomogao u obuzdavanju strateške arogancije SAD prema Kini i dodatno isključio mogućnost da SAD ucenjuju Kinu nuklearnim oružjem."
List tvrdi da je američka politika bila da razviju nuklearno oružje koje će im omogućiti da pogode druge nacije dok oni ne mogu da udare – ali to naziva "neostvarljivom ludom idejom" i kaže da Vašington mora da prihvati realnost u kojoj sve supersile mogu da udare jedne-druge, opisujući to kao "ravnotežu nuklearnog terora".
- Apsolutna bezbednost ne postoji u današnjem svetu - zaključuje se u uvodniku.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova tek treba da se izjasni o najnovijim tvrdnjama o testovima. Nekoliko zemalja, uključujući SAD i Rusiju, razvijaju sopstvena hipersonična klizna vozila - iako ih nijedna od njih nije koristila u istoj upotrebi kao Kina.
Kina je ranije pokazivala hipersonična klizna vozila, uključujući i jedno postavljeno na nos nuklearne bombe DF-17 koja je bila istaknuta na vojnoj paradi 2019.
Analitičari veruju da je nešto slično lansirano u svemir na raketi tokom dva nedavna hipersonična testa, a zatim pušteno u nisku orbitu Zemlje - kružeći oko planete pre nego što je vraćeno nazad i usmereno na cilj.
Smatra se da je letelica promašila nekih 40-ak kilometara, ali test je i dalje zaprepastio analitičare koji su verovali da je Kina daleko od mogućnosti da lansira takvu tehnologiju.
Peking tada nije izvestio o testu ili njegovim rezultatima, ali nakon što je objavljen ranije ove nedelje, državni mediji te zemlje ismevali su Ameriku rekavši da je to "novi udarac američkom mentalitetu strateške superiornosti nad Kinom".
U tekstu kineske državne medijske kuće "Global Times", portparola Pekinga, navodi se da test znači da "postoji ključni novi član u kineskom sistemu nuklearnog odvraćanja", dodajući da je ovo "novi udarac američkom mentalitetu strateške superiornosti nad Kinom".
To je samo najnoviji potez u globalnoj trci u naoružanju između Rusije, Kine i SAD koja se odvija u pozadini rastućih tenzija između supersila u istočnom Pacifiku. Sve tri zemlje su angažovane na veleprodajnom ažuriranju svoje vojske, uključujući razvoj nove nuklearne tehnologije pomoću koje mogu da napadnu jedna drugu sa bilo kog dometa.
Rusija i Kina su poslednjih godina predstavile nove i moćnije ICBM koje su sposobne da lansiraju više nuklearnih bojevih glava na ciljeve udaljene mnogo hiljada kilometara. Sjedinjene Države, Rusija i najmanje pet drugih zemalja takođe rade na hipersoničnoj tehnologiji, a prošlog meseca je Severna Koreja saopštila da je testirala novorazvijenu hipersoničnu raketu, piše Daily Mail.
Rusija je ranije testirala hipersoničnu krstareću raketu poznatu kao Cirkon, ali ona leti ispod atmosfere i koristi gorivo da se napaja do hipersoničnih brzina, a ne do Zemljine orbite. Pentagon nije komentarisao kinesko testiranje hipersonične rakete, ali je priznao Kinu kao svoj "izazov broj jedan u nuklearnoj trci".
Vesti o domaćem i stranom naoružanju možete pročitati OVDE.