ALBANCI ZAPALILI, MAKEDONCI OBNOVILI Poslednja zadužbina Nemanjića u selu Matejče - duhovni centar Srba ali i SVEDOK PROGONA (FOTO/VIDEO)
Danas u Matejču nema Srba, gotovo je isključivo albansko življe, a Srbi dolaze najčešće za verske praznike, pre svega za Malu Gospojinu.
Manastir Presvete Bogorodice u selu Matejče, nalazi se nedaleko od Kumanova, u Severnoj Makedoniji, a prvi zapisi o ovoj svetinji datiraju iz 11. veka. Rušili su ga Turci Osmanlije u srednjem veku, a u 21. albanski teroristi. Branili su ga i obnavljali srpski vladari i srpski i makedonski narod.
VANJIN DEDA SARAĐIVAO SA NJENIM UBICOM: Potpuno šokantno otkriće u istrazi slučaja koji je ZGROZIO ČITAV REGION
ADVOKAT VANJINOG UBICE DOBIJA EPITET OSUMNJIČENOG?! Novi detalji monstruoznog zločina
SASLUŠAN ADVOKAT VANJINOG UBICE: Evo šta je imao da poruči!
Zahvaljujući tome, i danas je važno duhovno stecište malobrojne srpske zajednice u selu Matejče, gde je inače većinsko stanovništvo albansko. I ovog 21. septembra, u manastiru je obeležen praznik Rođenja Presvete Bogorodice-Mala Gospojina.
Skoro 20 godina je prošlo od prisilnog iseljavanja preostalog srpskog življa iz sela Matejče, kao posledica oružanog sukoba pobunjenog albanskog življa protiv makedonskih vlasti 2001. godine.
Utočište su našli u privremenim kolektivnim centrima, najviše u Kumanovu, zatim Skoplju, a manji broj ih je otišao u Srbiju.
Svake godine, na praznik Male Gospojine okupljaju se ispred manastira Presvete Bogorodice iz 14. veka, zadužbine cara Dušana, carice Jelene i njihovog sina Uroša.
- Ja sam rođen u selu Matejič i živeo sam do 2001. godine tu. Sticajem okolnosti, naše države i vlasti mi smo dobili poziv da napustimo selo i otad se nismo vratili - rekao je svojevremeno za medije, Miroslav Mladenović.
U jeku sukoba sa albanskim pobunjenicima država je iz bezbednosnih razloga pozvala sve meštane Srbe u Matejiču da se isele., te ih je tako smestila u privremene kolektivne centre, sa namerom da kasnije reši njihove probleme.
Sam manastir je ozbiljno stradao u tim sukobima. Služio je kao skladište za municiju, ali i za smeštaj glavnog štaba pobunjenih makedonskih Albanaca, tzv. Oslobodilačke narodne armije.
- Svi su bili prvo po kolektivnim centrima, posle smo tužili državu, dobili smo neku odštetu, a ljudi su se snašli kako su znali i umeli - kaže Mladenović.
Danas u Matejču nema Srba, gotovo je isključivo albansko življe, a Srbi dolaze najčešće za verske praznike, pre svega za Malu Gospojinu.
- Ja dolazim svake godine tada, da se vidimo mi koji smo ostali živi... - rekao je tada Mladenović.
Proterani Srbi iz sela Matejča se svakako nadaju boljim vremenima, kao i da će Makedonska pravoslavna crkva, koja danas drži ovaj srpski manastir, naći načina da sredi prostor, koji uključuje, ne samo manastir, već i samu crkvu Svete Bogorodice, kako bi ovaj kraj ponovo zaživeo.