AMFILOHIJE OPLEO PO ĐUKANOVIĆU: Milo otima od crkve imovinu da bi je dao mafiji! E neće moći!
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije optužio je danas predsednika Crne Gore Mila Đukanovića i crnogorsku vlast da nameravaju da "otmu crkvenu imovinu" i poručio da će sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve "braniti" svoju imovinu ukoliko crnogorska Vlada ne uvaži njen zahtev i ne povuče Predlog zakona o slobodi veroispovesti.
- Nakon što su sve rasparčali i rasprodali hoće da otimaju crkvenu imovinu kako bi je razdelili svojoj mafiji - kazao je Amfilohije podgoričkim Vijestima, dan nakon sabora u Podgorici sa kog su Mitropolija i tri eparhije SPC zatražile od Vlade Crne Gore da povuče Predlog zakona o slobodi veroispovesti, koji na nov način uređjuje pitanje crkvene imovine.
Amfilohije smatra da Đukanović "zbog svog egoizma hoće da rasparčava i deli crkvenu imovinu, jer je samo to ostalo u Crnoj Gori što nisu oteli i podelili".
- E neće moći - kategoričan je mitropolit SPC-a.
KAKVE REČI IZ PODGORICE! "Uzećemo Svetog Vasilija i ODNETI GA u Hercegovinu" - Milu više NIJE SVEJEDNO (VIDEO)
Amfilohije zagrmeo: "Potkopavaju temelje, odriču se zakona Svetog Petra Cetinjskog"
(UZNEMIRUJUĆI VIDEO) Vođa Milove sekte: Internetom kruži snimak kako poglavar tzv. CPC bije ženu!
Amfilohije se nada da će crnogorska vlast biti dovoljno savesna da povuče Predlog zakona o slobodi veroispovesti, jer bi Crna Gora u suprotnom "dotakla dno".
- Pred bogom smo se zakleli i saborno zavetovali da ćemo čuvati, obnavljati i braniti svoje svetinje. Ako usvoje ovakav zakon, tako će i biti - rekao je Amfilohije.
Vlada Crne Gore je sredinom maja, posle četiri godine rada, usvojila Predlog zakona o slobodi veroispovesti, koji je, od svih verskih zajednica u Crnoj Gori, samo kod SPC izazvao javno, oštro protivljenje.
Mitropolija SPC zakon doživljava kao "antiverski", smatra de je usmeren protiv SPC u Crnoj Gori, te da je namera vlasti "otimanje hramova i pljačka crkvene imovine sa zlokobonim i nesagledivim posledicama".
Takva poruka poslata je juče sa sabora u Podgorici, kome je prisustvovalo više hiljada vernika iz svih krajeva Crne Gore.
Odredbe predloga zakona predviđaju da sve verske zajednice u Crnoj Gori moraju da dokažu da su pre 1918. godine bile vlasnice crkvene imovine, inače će im ona biti oduzeta i proglašena državnom, što je izazvalo oštro protivljenje Mitropolije crnogorsko-primorske.
Prema navodima Vlade iz obrazloženja zakona, predloženi akt je "usaglašen sa najvišim međunarodnim standardima, počev od konvencija Ujedinjenih nacija u ovoj oblasti, preko Evropske konvencije o ljudskim pravima sa pratećom praksom Evropskog suda za ljudska prava, do Smernica Venecijanske komisije i OEBS/ODIHR-a".