BLIŽI SE DAN OD KOJEG UKRAJINA STREPI: Hoće li Amerika "zavrnuti slavinu" iz koje novac ide put KIjeva?
Američki kongresmeni podeljeni oko ovog pitanja
Ukrajinski zvaničnici sve češće upozoravaju američke republikance da pomoć koju Vašington šalje Kijevu ne sme biti samo u vidu vojne opreme. Uz Rusiju, i Ukrajini je preko potrebna ekonomska pomoć.
RUSKA VOJSKA ISTISNULA UKRAJINSKE SNAGE: Razbijeno snažno uporište Kijeva na 20 kilometara od Donjecka
"ODRŽANA JE DETALJNA RAZMENA MIŠLJENJA" Putin obavestio Erdogana o svemu, Ukrajina glavna tema
HAKER "DŽOKER" TVRDI: "Ruska vojska dobila sve planove Ukrajine, otkriveno je apsolutno sve"
Republikanci će možda uskoro biti ti koji će odlučiti. Prema anketi, posle 8. novembra, kada se u Americi održavaju izbori na sredini mandata za svoj Kongres, oba doma zakonodavnog tela SAD mogla bi da budu u rukama konzervativne stranke. Republikanci su do sada bili poznatiji po tvrđim i ratobornijim pozicijama kada je u pitanju američka spoljna politika. Ali kada je reč o žarištu međunarodne politike – ratu u Ukrajini – sve je više onih na konzervativnoj strani američke politike koji sve češće propagiraju oprez, piše Vašington post.
Novac koji nemamo
U svojoj analizi, Vašington post navodi nekoliko najnovijih izjava republikanaca koji se nadaju da će zauzeti mesta u Kongresu posle sledeće nedelje. Tako u državi Ohajo kandidat za Senat Džej Di Vens govori o tome da će SAD uskoro morati da "zavrne slavinu iz koje curi novac" Ukrajini. Džej Ar Majevski, takođe iz Ohaja, koji se kandiduje za Predstavnički dom, kritikovao je predsednika Džoa Bajdena da je "pisao milione čekova Ukrajini" u vreme kada Amerika pogađa inflacija (trenutno 8,5 odsto). Njihov kolega iz Nju Hempšira Don Bolduk rekao je da SAD šalju Ukrajini "novac koji nemamo".
Takvi komentari kreću u petu brzinu kako se dan izbora približava. Lider republikanske manjine u Predstavničkom domu Kevin Makarti (republikanac iz Kalifornije) nagovestio je ranije ovog meseca da će, ako republikanci preuzmu uzde u Predstavničkom domu, prekinuti ili ograničiti potrošnju na rat u Ukrajini. Ovo je naglo skretanje sa sadašnjeg puta, jer je do sada pomoć Ukrajini prolazila kroz Kongres uz podršku obe strane. Takođe o razdoru unutar Republikanske partije koji bi se mogao proširiti u budućem Donjem domu pod kontrolom republikanaca.
Većina novoprobuđenih protivnika pomoć Ukrajini objašnjava potrebom fiskalne opreznosti u vreme inflacije. Samo mali broj je onih koji izražavaju simpatije prema ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i dele stav prethodnog predsednika SAD Donalda Trampa i zahtevaju da se pomoć obustavi.
Partijski trendovi
Prošle nedelje, grupa republikanaca uložila je prigovor na klauzulu koju su demokratski poslanici uključili u zakon o odbrani koja bi omogućila Ministarstvu pravde da pošalje u Ukrajinu jahte i drugu imovinu zaplenjenu iz Rusije u milionima dolara.
Međutim, mnogi republikanci, poput lidera manjine u Senatu Miča Mekonela, ne slažu se sa novim partijskim trendovima. Tako je Mekonel javno pozvao Bajdena da učini više da pomogne Ukrajini u borbi protiv ruske agresije. Neki republikanci su privatno izjavili da je povlačenje novopronađenog republikanaca iz Ukrajine više stvar retorike kampanje ili neuspeha da podrži Džoa Bajdena, čiji je mandat u Beloj kući u velikoj meri vezan za događaje u Ukrajini.
Najave republikanaca o bojkotu Ukrajine i dalje zabrinjavaju Bajdena. Analitičari pišu i da je za vreme trajanja mandata bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa, kada je on pozvao na povlačenje američkih trupa iz Sirije ili Avganistana, Republikanska stranka uvek burno reagovala i predsednik odgovarala od radikalnih poteza, piše Vašington post. Ali vremena su se promenila i opozicija ili barem skepticizam prema Bajdenovoj politici prema Ukrajini jača u Republikanskoj stranci. Mladi republikanci su primetno aktivni, mnogi su povezani sa političkim grupama kao što su Zabrinuti veterani za Ameriku i Stand Together, koje finansira milijarder Čarls Koh.
I u demokratskoj stranci su skeptični
Skepticizam ne postoji samo na "desnoj strani". Američki naprednjaci, radikalno levo krilo Demokratske partije, nedavno su poslali pismo u kojem traže veću kontrolu nad trošenjem američkih dolara u Ukrajini.
Trideset progresivnih demokratskih poslanika zatražilo je od Bajdena da direktno pregovara sa Rusijom i počne da radi na diplomatskom okončanju rata. Oni su pozvali predsednika Bajdena da poveže ekonomsku i vojnu podršku bez presedana (najmanje 54 milijarde dolara do sada) sa snažnom diplomatskom ofanzivom.
Međutim, liderka te inicijative, poslanik Pramila Džajapal iz Vašingtona, povukla je pismo manje od 24 sata kasnije, nakon burnih reakcija partijskih kolega, i javno izrazila podršku Bajdenovom pristupu ratu.
Vesti iz Ukrajine čitajte OVDE.