Saga oko imena Makedonije se nastavlja: Cipras mora da odgovori na PITANJA
Zahtev građana
Niz kontradiktornih informacija u vezi sa konačnim rešenjem novog ustavnog imena Makedonije počelo je da šteti političkoj klimi u Grčkoj, pa je grčki list Proto tema zatražio od premijera Aleksisa Ciprasa da razjasni situaciju i odgovori na neka pitanja, a pre svega da kaže da li priznaje makedonski jezik i identitet građana te bivše jugoslovenske države.
Od Ciprasa se traži da građanima odgovori na ova i druga pitanja u vezi sa dijalogom i postignutim rešenjem, promeni makedonskog ustava i činjenici da je premijer Zoran Zaev rekao da će se Atina saglasiti da Makedonija postane članica NATO i ako sporazum ne bude ozvaničen do kraja juna.
Sva ova pitanja, navodi list, proizašla su iz različitih izjava makedonskog i grčkog premijera u vezi sa postignutim dogovorom koji bi, kao je najavio, Zoran Zaev trebalo da bude objavljen sutra, nakon njegovog telefonskog razgovora sa grčkim kolegom.
Ali i pre svega zbog toga što je, kako se navodi, nakon izjava Zaeva na jučerašnjoj konferenciji za novinare i saopštenja predsednik Makedonije, Ðorđa Ivanova, da ne prihvata rešenje imena u smislu "erga omnes", odnosno za opštu upotrebu.
Iako je, navodi grčki dnevnik, Zaev juče na konferenciji za novinare govorio o "sporazumu u načelu", činjenica da Ivanov ne prihvata rešenje u smislu "erga omnes" ukazuje na to da u Skoplju postoji problem.
List podseća da je Ivanov u istom saopštenju najavio da će se danas sastati sa šefom makedonske diplomatije Nikolom Dimitrovim, kako bi se, kako je navedeno, obvestio o detaljima pregovaračkog procesa i postignutog rešenja.
Podsećaju i da je nakon izjava Zaeva odmah reagovala zvanična Atina, saopštenjem da dogovor u vezi imena "nije postignut".
List insistira na odgovoru Ciprasa zbog izjava Zaeva da će najavljenim sporazumom biti očuvan identitet makedonskog jezika i Makedonaca, te da će Grčka, kada sporazum bude ozvaničen, uputiti pismo NATO-u na osnovu kojeg će BJRM postati članica Alijanse.
Podsećaju i da je Zaev rekao da "žudi" za Makedonijom u kojoj će građani biti oslobođeni predrasuta i strahova prošlosti.
Izjave Zaeva su izazvale reakciju grčke vlade, koja je ubrzo saopštila da "dogovora nema", te da je "stav grčke vlade uvek bio jasan i čist.
-Preduslov za integraciju Makedonije u NATO i EU je sporazum o novom imenu u kojem će biti sadržan geografski pojam ili vremenska vrednost, odnosno položaj, što takođe zahteva i ustavne promene.
- Ipak, čak i pre ovog ping-ponga, na obe strane je postalo jasno da je došlo do prepreke za konačno rešenje. Ovo nije ništa drugo do problem unutar Skoplja, gde Zaev nije u situaciji da bilo šta nameće. On nije obezbedio konsenzus o ustavnim promenama. Drugim rečima opozicija do sada nije prihvatila nijedno od imena koja su bila ponuđena tokom pregovaračkog procesa, a koje bi moglo da bude prihvaćeno kao ustavno- piše list.
Pozivajući se na puzdane informacije, Proto tema piše da su ceo proces poslednjh dana pokušali da pomognu zvaničnici SAD i Brisela, kako se navodi, snažnim pritiskom na novog šefa najuticajnije opozicione VMRO-DPMNE da glasaju za sporazum.
O ukupnoj atmosferi u Skoplju, navodi se, govori i to da je Zaev obećao da će ukinutu presudu kojom je bivši premijer Nikola Grujevski osuđen na zatvorsku kaznu o dve godine zbog kupovine automobila i nekih drugih funkcionera te stranke.
A uslov za to je da glasaju za sporazum.
List piše i da je teško predvideti kako će se odvijati politička bitka Zaeva narednih dana i nedelja, ali je jedno sigurno, a to je da ceo proces počinje da stvar neželjene političke efekte unutar Grčke.
Kontradiktorne poruke, da sporazum o imenu (ne) postoji kvare opštu atmosferu u zemlji.