Сага око имена Македоније се наставља: Ципрас мора да одговори на ПИТАЊА
Захтев грађана
Низ контрадикторних информација у вези са коначним решењем новог уставног имена Македоније почело је да штети политичкој клими у Грчкој, па је грчки лист Прото тема затражио од премијера Алексиса Ципраса да разјасни ситуацију и одговори на нека питања, а пре свега да каже да ли признаје македонски језик и идентитет грађана те бивше југословенске државе.
Од Ципраса се тражи да грађанима одговори на ова и друга питања у вези са дијалогом и постигнутим решењем, промени македонског устава и чињеници да је премијер Зоран Заев рекао да ће се Атина сагласити да Македонија постане чланица НАТО и ако споразум не буде озваничен до краја јуна.
Сва ова питања, наводи лист, произашла су из различитих изјава македонског и грчког премијера у вези са постигнутим договором који би, као је најавио, Зоран Заев требало да буде објављен сутра, након његовог телефонског разговора са грчким колегом.
Али и пре свега због тога што је, како се наводи, након изјава Заева на јучерашњој конференцији за новинаре и саопштења председник Македоније, Ђорђа Иванова, да не прихвата решење имена у смислу "ерга омнес", односно за општу употребу.
Иако је, наводи грчки дневник, Заев јуче на конференцији за новинаре говорио о "споразуму у начелу", чињеница да Иванов не прихвата решење у смислу "ерга омнес" указује на то да у Скопљу постоји проблем.
Лист подсећа да је Иванов у истом саопштењу најавио да ће се данас састати са шефом македонске дипломатије Николом Димитровим, како би се, како је наведено, обвестио о детаљима преговарачког процеса и постигнутог решења.
Подсећају и да је након изјава Заева одмах реаговала званична Атина, саопштењем да договор у вези имена "није постигнут".
Лист инсистира на одговору Ципраса због изјава Заева да ће најављеним споразумом бити очуван идентитет македонског језика и Македонаца, те да ће Грчка, када споразум буде озваничен, упутити писмо НАТО-у на основу којег ће БЈРМ постати чланица Алијансе.
Подсећају и да је Заев рекао да "жуди" за Македонијом у којој ће грађани бити ослобођени предрасута и страхова прошлости.
Изјаве Заева су изазвале реакцију грчке владе, која је убрзо саопштила да "договора нема", те да је "став грчке владе увек био јасан и чист.
-Предуслов за интеграцију Македоније у НАТО и ЕУ је споразум о новом имену у којем ће бити садржан географски појам или временска вредност, односно положај, што такође захтева и уставне промене.
- Ипак, чак и пре овог пинг-понга, на обе стране је постало јасно да је дошло до препреке за коначно решење. Ово није ништа друго до проблем унутар Скопља, где Заев није у ситуацији да било шта намеће. Он није обезбедио консензус о уставним променама. Другим речима опозиција до сада није прихватила ниједно од имена која су била понуђена током преговарачког процеса, а које би могло да буде прихваћено као уставно- пише лист.
Позивајући се на пуздане информације, Прото тема пише да су цео процес последњх дана покушали да помогну званичници САД и Брисела, како се наводи, снажним притиском на новог шефа најутицајније опозиционе ВМРО-ДПМНЕ да гласају за споразум.
О укупној атмосфери у Скопљу, наводи се, говори и то да је Заев обећао да ће укинуту пресуду којом је бивши премијер Никола Грујевски осуђен на затворску казну о две године због куповине аутомобила и неких других функционера те странке.
А услов за то је да гласају за споразум.
Лист пише и да је тешко предвидети како ће се одвијати политичка битка Заева наредних дана и недеља, али је једно сигурно, а то је да цео процес почиње да ствар нежељене политичке ефекте унутар Грчке.
Контрадикторне поруке, да споразум о имену (не) постоји кваре општу атмосферу у земљи.