OD "OSVJEŽILO" U AVGUSTU DO "PRESUŠILO" U JUNU: Pada li Vlada Crne Gore nakon Rezolucije u Srebrenici?
Epilog - usvojena Rezolucija o Srebrenici sa 55 glasova "za", 19 "protiv" i sedam uzdržanih.
Ako je nakon prošlogodišnjih parlamentarnih izbora 30. avgusta u Crnoj Gori posle tri decenije "osvježilo", danas, deset meseci kasnije kasnije, mogli bismo reći da je za Zdravka Krivokapića - presušilo.
OTAC GOJKO STAVIO TAČKU NA NAGAĐANJA: Crkva ne stoji iza Krivokapića i njegove vlade
SEDAM SRAMNIH TAČAKA: Evo šta piše u Rezoluciji o genocidu u Srebrenici
BISERA JE JEDVA DOČEKALA: Poznata je po mržnji prema Srbima, a sada je oduševljena donošenjem sramne rezolucije o Srebrenici
Njegova vlada na korak je od pada, a premijerova selidba iz vile Gorica mogla bi da se desi vrlo brzo, naročito nakon sinoćne sednice Skupštine Crne Gore na kojoj je smenjen ministar pravde i ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić i usvojena Rezolucija o Srebrenici, i sve to uz "pomoć" poslanika DPS Mila Đukanovića.
I ne samo da su Đukanovićevi tribuni podržali tu smenu, već su glasali i za usvajanje Rezolucije o zabrani negiranja navodnog genocida u Srebrenici, koja je i bila povod za Leposavićevu smenu, tačnije njegova izjava o Srebrenici.
Potpuno neiskusno i po sistemu APP - "ako prođe, prođe", Krivokapić je na glasanje u Skupštinu Crne Gore poslao predlog o Leposavićevoj smeni, znajući unapred da za njega, iz različitih razloga, ne želi da glasa 37 od 41 poslanika koji čine vladajuću većinu.
Međutim, ministar pravde je sinoć je razrešen sa 43 glasa "za", 27 "protiv", dok je 10 poslanika bilo uzdržano.
Nadajući se da bi mišljenje ljudi, zahvaljujući kojima je izabran i uz čiju podršku njegova vlada uz sve potrese koji su se na crnogorskom političkom tlu događali proteklih gotovo godinu dana, ipak opstaje, moglo naprasno da se promeni, premijer je pred poslanicima samouvereno obrazložio zbog čega ministar pravde i ljudskih i manjinskih prava više ne zaslužuje mesto u njegovom kabinetu, od kojih je ključna njegova izjava o Srebrenici.
Epilog - usvojena Rezolucija o Srebrenici sa 55 glasova "za", 19 "protiv" i sedam uzdržanih.
Teatar apsurda
"Pomoć" Krivokapiću, kako bi mu predlog prošao, mogla je da dođe jedino od poslanika opozicionog DPS-a koji su bojkotovali rad parlamenta, sve do sinoć. Glasove "za" ranije su najavili poslanici URE vicepremijera Dritana Abazovića i manjinskih stranaka.
Međutim, u Skupštini je, čini se, Krivpokapić, doživeo svojevrstan fijasko. Dočekao ga je specijalni crnogorski politički konstrukt, nikada viđen u parlamentarnom životu modernih evropskih država, koji je uspostavljen po izboru Vlade početkom decemba prošle godine a usavršavan do današnjih dana - "opoziciona većina".
Gotovo da nema poslanika liste koju je Krivokapić predvodio na izborima je poslanika koji na račun premijera nisu uputili najoštrije kritike. Njima su se pridružili i pojedini predstavnici koalicije "Mir je naša nacija", tako da se u teatru apsurda zvanom Skupština Crne Gore više nije ni znalo ko je opozicija, a ko vlast.
Poslanici koji su do sada glasali za zakonske predloge njegove Vlade, Krivokapića su počeli da nazivaju izdajnikom, nečasnim čovekom, nedostojnim premijeske funkcije, koji je izneverio poverenje građana, a jedan od lidera Demokratskog fronta Milan Knežević izvinio se i zatražio oprost od Boga i građana zbog toga što je Krivokapića predložio za mandatara za sastav prve "postDPS" Vlade Crne Gore.
"Kuku nama"
Kako nije bilo nikoga da stane u njegovu odbranu, Krivokapić se juče sam javio za reč. On je optužio poslanike za laži, nemoral i političko licemerje.
- Pozivati na dijalog a sve vreme ucenjujete. Kakav je to dijalog? Ovde je najčešće bila prisutna reč neprijatno, a ako se neko neprijatno oseća to sam ja i članove Vlade. Danas jedino što nije niko rekao "kuku nama", bavimo se temama koje su daleko od tema koje brinu druge države i koje su vezane za budućnost. Bavimo se temama koje su davno pokopane - rekao je Krivokapić juče, nakon čega su usledili žestoke reakcije parlamentaraca.
"Klovn, pajac..."
Miodrag Lekić, lider "Demosa" reagovao je veoma ošto na Krivokapićevo izlaganje, koje je nazvao "kafansko-prostačkim".
- Prelazimo preko skandala od izjava, kaže da ga jedino zanima amanet od mitropolita, nema Ustava, nema političke kulture, državne kulture... Ništa nije usmereno protiv Vlade, ja molim da ovaj klovn, pajac politički, nema više podršku ove većine. Moju izvesno nema - rekao je Lekić.
Da nema podršku ni Demokratskog fronta još jednom je potvrdio i Milan Knežević koji je Krivokapiću poručio da kakav god bio ishod glasanja o razrešenju ministra Vladimira Leposavića, on više neće biti premijer.
- Ako budete sa DPS-om smenili Leposavića niste premijer, a ako ga ne budete smenili niste više premijer - rekao je Knežević.
Strasti su smirivali potpredsednik Vlade Dritan Abazović i predsednik Skupštine Aleksa Bečić. Abazović se prvo izvinio zbog uvreda izrečenih poslanicaima od strana premijera, dok je Bečić juče poručio da ne podržava konfrontacije između Vlade i dela parlamentarne većine, kao ni nespremnost da se razgovara i vodi dijalog.
Finale
Sa druge strane, Krivokapić tvrdi da je sve što se dešava poslednjih dana samo, kako kaže, "finale onoga što se, otkako je formirana vlada, pripremalo i sistematično gradilo". Tvrdi da je sve to pokušaj urušavanja i diskreditacije prve demokratske vlade u istoriji Crne Gore, vlade bez DPS.
- Nije to slučajnost, već uigran i dobro pripreman scenario. Uprkos svemu - uspećemo. Moramo svi zajedno uložiti maksimalne napore u cilju stabilizacije političkih prilika. U ovom trenutku to je naša najsvetija dužnost i obaveza pred vama, gradjanima, jer je to jedina mera odgovorne, mudre i zrele državne politike - naveo je Krivokapić.
Nova imena
Odmah po završetku jučerašnje skupštinske rasprave predstavnici parlamentarne većine započeli su neformalne razgovore povodom rešavanja političke krize izazvane povlačenjem podrške Krivokapiću. Kako se po podgoričkim kuloarima šuška, jedan od političara koji se pomonjao kao naslednik Krivokapića na premijerskoj funkciji upravo je Miodrag Lekić.
Lekić je bio predsednik Demokratskog fronta od 2012. do marta 2015. godine, a od 2015. predsednik je stranke Demokratski savez (DEMOS). Bio je dugogodišnji ambasador SR Jugoslavije u Italiji u Rimu, na Malti i San Marinu i ambasador SFR Jugoslavije u Mozambiku, Lesotu i Svazilendu.
Cnogorski mediji prenose da će razgovori narednih dana biti intenzivirani u pravcu konkretizacije budućeg delovanja i nove kadrovske kombinatorike.