DA LI JE HRVATSKA SEKULARNA DRŽAVA? Lijepa njihova postaje vatikanski protektorat?!
Tvrdnja glavnog urednika "Glasa Koncila", Ivana Miklenića, da Hrvatska nije sekularna država jer to nigde izričito ne piše u Ustavu izaziva brojne reakcije i kritike političara i pravnih stručnjaka.
Stranka GLAS, koju su osnovali bivši HNS-ovci zahteva reviziju tzv. Vatikanskih ugovora, objavio je Goran Beus Rajhenberg na svom Fejsbuku, reagujući na tvrdnju Ivana Miklenića.
- Pokušaj osporavanja sekularnosti države iz crkvenoga vrha nije ništa drugo nego nastojanje da se nakaradnim tumačenjem Ustava opravda raširena praksa kršenja te ustavne vrednosti, naveo je Rajhenberg.
Smetao im Tito pa ga ukinuli,a SADA žele da trgove nazovu po USTAŠAMA
SKANDALOZNO! Hrvatski ministar vređao Srbiju, Odalović napustio konferenciju o nestalim licima!
- Ta se praksa se razmahala zahvaljujući postojanju tzv. Vatikanskih ugovora, svojevrsnog konkordata kakav ne postoji u ni jednoj drugoj evropskoj državi kojim je Katoličkoj crkvi zagarantovan ne samo privilegiovan položaj u odnosu na druge verske zajednice nego i društvena pozicija koja Crkvu pretvara u politički faktor, istakao je Rajhenberg.
Na istoj društvenoj mreži reagovala je i Sanja Barić, profesorka ustavnog prava na riječkom Pravnom fakultetu, koja je poručila da je Hrvatska prema Ustavu sekularna država.
- Hrvatska je prema Ustavu sekularna država. Tačka. (da, žestina je namerna, kakva teza takav i odgovor!!!) zaista treba imati želuca pa slušati petljanje svakoga u tuđe struke, poručila je Barićeva.
- Od sada delim pouke iz veronauka i tumačim Jevanđelje, a i pružam nadrilekarske savete iz bogatog životnog i zdravorazumskog iskustva. Počinjem odmah: Katolička crkva u Hrvata neka počne da sluša papu Franju, a za dug život analizirajte svoje telo, poručila je Barićeva , koja dodaje da se razumne rasprave oko sadržaja sekularnosti mogu voditi s razumnim i zainteresovanim ljudima dobre volje, ali ne preko Fejsbuka.
Ivica Maštruko, profesor sociologije religije i dugogodišnji hrvatski diplomata, kaže da u Ustavu zaista izričito ne piše da je Hrvatska sekularna država, ali da ne piše ni da je katolička i hršćanska.
- Ali iz čitavog teksta i duha Ustava, na osnovu odvojenosti crkve i države, proističe temeljna sekularnost Republike Hrvatske, rekao je Maštruko za Dnevnik.
Šef katedre na zagrebačkom pravnom fakultetu Branko Smerdel citirao je Ustav u kojem stoji da su verske zajednice ravnopravne i odvojene od države.
- Osim toga, 'sekularno' nije hrvatska reč. Iz toga nedvosmisleno proizlazi da je Hrvatska svetovna država, kaže Smerdel.
Miklenićeva tvrdnja mu je, kaže, problematična i zbog toga što Ustav određuje da su sve verske zajednice ravnopravne.
Politički analitičar Žarko Puhovski, kaže da je prema njegovom mišljenju Hrvatska u Ustavu nije određena sekularna država. Za to je, u izjavi za portal Indeks, ponudio tri argumenta.
- Ja mislim da bi Hrvatska trebalo da je određena u Ustavu kao sekularna država, ali to nažalost nije slučaj. To mi se čini da je jako važno reći. Za to postoje tri argumenta, sviđaju li se oni nekome ili ne, to je drugo pitanje, dodao je Puhovski.
Prvi argument je, kako ističe, taj da Hrvatska u Ustavu zaista nije definisana kao sekularna država. Drugo, kako dodaje, u članu 41. Ustava, na koji se svi pozivaju, stoji da su verske zajednice odvojene od države, a ne da je država odvojena od verskih zajednica, što je ipak razlika neke vrste.
Kao treće je naveo da je "istina prvi član Hrvatskog ustava preveden i preuzet od francuskog ustava iz 1958. godine, tako da su preuzete sve odrednice države, ali u Hrvatskoj nije preuzeta odrednica koja se tamo nalazi, a to je da je država laička (kod nas sekularna).
On smatra da bi trebalo raditi na tome da sekularnost uđe u Ustav Hrvatske kao odrednica, "što znači slobodu javne sfere od nametanja verskih rituala".