ДА ЛИ ЈЕ ХРВАТСКА СЕКУЛАРНА ДРЖАВА? Лијепа њихова постаје ватикански протекторат?!
Тврдња главног уредника "Гласа Концила", Ивана Микленића, да Хрватска није секуларна држава јер то нигде изричито не пише у Уставу изазива бројне реакције и критике политичара и правних стручњака.
Странка ГЛАС, коју су основали бивши ХНС-овци захтева ревизију тзв. Ватиканских уговора, објавио је Горан Беус Рајхенберг на свом Фејсбуку, реагујући на тврдњу Ивана Микленића.
- Покушај оспоравања секуларности државе из црквенога врха није ништа друго него настојање да се накарадним тумачењем Устава оправда раширена пракса кршења те уставне вредности, навео је Рајхенберг.
Сметао им Тито па га укинули,а САДА желе да тргове назову по УСТАШАМА
СКАНДАЛОЗНО! Хрватски министар вређао Србију, Одаловић напустио конференцију о несталим лицима!
- Та се пракса се размахала захваљујући постојању тзв. Ватиканских уговора, својеврсног конкордата какав не постоји у ни једној другој европској држави којим је Католичкој цркви загарантован не само привилегиован положај у односу на друге верске заједнице него и друштвена позиција која Цркву претвара у политички фактор, истакао је Рајхенберг.
На истој друштвеној мрежи реаговала је и Сања Барић, професорка уставног права на ријечком Правном факултету, која је поручила да је Хрватска према Уставу секуларна држава.
- Хрватска је према Уставу секуларна држава. Тачка. (да, жестина је намерна, каква теза такав и одговор!!!) заиста треба имати желуца па слушати петљање свакога у туђе струке, поручила је Барићева.
- Од сада делим поуке из веронаука и тумачим Јеванђеље, а и пружам надрилекарске савете из богатог животног и здраворазумског искуства. Почињем одмах: Католичка црква у Хрвата нека почне да слуша папу Фрању, а за дуг живот анализирајте своје тело, поручила је Барићева , која додаје да се разумне расправе око садржаја секуларности могу водити с разумним и заинтересованим људима добре воље, али не преко Фејсбука.
Ивица Маштруко, професор социологије религије и дугогодишњи хрватски дипломата, каже да у Уставу заиста изричито не пише да је Хрватска секуларна држава, али да не пише ни да је католичка и хршћанска.
- Али из читавог текста и духа Устава, на основу одвојености цркве и државе, проистиче темељна секуларност Републике Хрватске, рекао је Маштруко за Дневник.
Шеф катедре на загребачком правном факултету Бранко Смердел цитирао је Устав у којем стоји да су верске заједнице равноправне и одвојене од државе.
- Осим тога, 'sekularno' није хрватска реч. Из тога недвосмислено произлази да је Хрватска световна држава, каже Смердел.
Микленићева тврдња му је, каже, проблематична и због тога што Устав одређује да су све верске заједнице равноправне.
Политички аналитичар Жарко Пуховски, каже да је према његовом мишљењу Хрватска у Уставу није одређена секуларна држава. За то је, у изјави за портал Индекс, понудио три аргумента.
- Ја мислим да би Хрватска требало да је одређена у Уставу као секуларна држава, али то нажалост није случај. То ми се чини да је јако важно рећи. За то постоје три аргумента, свиђају ли се они некоме или не, то је друго питање, додао је Пуховски.
Први аргумент је, како истиче, тај да Хрватска у Уставу заиста није дефинисана као секуларна држава. Друго, како додаје, у члану 41. Устава, на који се сви позивају, стоји да су верске заједнице одвојене од државе, а не да је држава одвојена од верских заједница, што је ипак разлика неке врсте.
Као треће је навео да је "истина први члан Хрватског устава преведен и преузет од француског устава из 1958. године, тако да су преузете све одреднице државе, али у Хрватској није преузета одредница која се тамо налази, а то је да је држава лаичка (код нас секуларна).
Он сматра да би требало радити на томе да секуларност уђе у Устав Хрватске као одредница, "што значи слободу јавне сфере од наметања верских ритуала".