Dodik najavio privremeno povlačenje odluke o referendumu
Neophodno je dopuniti i odluku o republičkoj referendumskoj komisiji
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je na današnjem sastanku podom oslobađajuće presude Naseru Oricu zaključeno da je potrebno održati posebnu sednicu Narodne skupštine Republike Srpske o radu i delovanju Suda i Tužilaštva BiH, kao i da je neophodno doneti novi zakon o Sudu i Tužilaštvu BiH.
On je rekao da je zaključeno i da je potrebno produžiti rok za održavanje referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH i dopuniti odluku o republičkoj referendumskoj komisiji, na bazi prethodno pribavljene saglasnosti svih, pre svega opozicije u Srpskoj.
Dodik na sastanku sa ambasadorom Srbijie u BiH: Nikad bolja saradnja između naših zemalja
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik zakazao HITAN sastanak povodom presude Naseru Oriću
Nakon sastanka koji je sazvao povodom oslobađajuće presude Naseru Oriću, kojem su prisustvovali zvaničnici RS iz vladajuće većine i boračkih udruženja, Dodik je pozvao opoziciju da podrži održavanje referenduma u RS, neophodnim izmenama zakona, u roku od deset dana. Ukoliko te podrške ne bude, odluku o referendumu treba privremeno povući do postizanja konsenzusa u RS, prenela je Fena..
- Pozivam opoziciju da podrži održavanje referenduma sa predloženim izmenema u roku od 10 dana, a ukoliko je ne bude, odluku o referendumu treba privremeno povući do postizanja konsenzusa u Srpskoj - rekao je Dodik novinarima u Banjaluci nakon sastanka povodom oslobađajuće presude Naseru Oriću.
- U međuvremenu treba podržati inicijativu da se organizuje potpisivanje peticije s pitanjem identičnim referendumskom o Sudu i Tužilaštvu BiH i da se osigura najmanje 500.000 potpisa za ovu inicijativu na prostoru RS - rekao je Dodik, prenoseći zaključke ovog sastanka.
Na sastanku je zatraženo i da u roku od 30 dana visoki predstavnik u BiH Valetin Incko dostavi izveštaj o svom radu Narodnoj skupštini RS.
Dodik je izneo niz optužni na rad pravosuđa BiH, optuživši Sud i Tužilaštvo za pristrasnost prema srpskim žrtvama rata.
Na sastanku je ocenjeno da bi povlačenje srpskih sudija i tužilaca u Sudu i Tužilaštvu BiH bilo najbolje rešenje, ali samo ako se dobije podršku srpskih predstavnika u organima BiH sve do donošenja novih zakona o Sudu i Tužilaštvu BiH.
Zahtevano je i što hitnije donošenje zakona o Sudu i Tužilaštvu BiH, podržanih od srpskih predstavnika na nivou BiH, kojim bi se izbor sudija i tužilaca obavljao u okviru zakonodavnih tela u BiH, te da se do tada obustavi svako odlučivanje u institucijama BiH sve dok se ti zakoni ne usvoje.
Učesnici sastanka su stava da su "Sud i Tužilaštvo neustavni i antidejtonski, nametnuti od visokih predstavnika, podržani od dela međunarodne zajednice i kao takvi neprihvatljivi za RS".
Oni, takođe, smatraju da "Sud i Tužilaštvo BiH ne doprinose pomirenju naroda te da bi takav rad pravosuđa BiH mogao da izazove nesagledive poslednice za opstanak BiH".
Navedeno je i da su Srbi u pravosuđu BiH osuđivani za genocid i najteže zločine, da je 41 Srbin optužen ili osuđen za ta krivična dela, a nijedan Bošnjak ili Hrvat.
- Pravosuđe BiH je Srbima dosad presudilo 1.728 godina zatvora ili 74 posto ukupno presuđenih slučajeva, Bošnjacima je taj procent 14 posto, a Hrvatima samo 11 posto - ustvrdio je, između ostalog, Dodik.
Najavljeno da će se u roku od mesec dana održati novi sastanak kako bi se sagledalo šta je sprovedeno od ovih zaključaka.
Sastanku su prisustvovali predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Cubrilovic, ministri u Vladi, direktor Policije Srpske, predstavnici politickih partija i organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, ali ne i predstavnici opozicije.