Додик најавио привремено повлачење одлуке о референдуму
Неопходно је допунити и одлуку о републичкој референдумској комисији
Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је на данашњем састанку подом ослобађајуће пресуде Насеру Орицу закључено да је потребно одржати посебну седницу Народне скупштине Републике Српске о раду и деловању Суда и Тужилаштва БиХ, као и да је неопходно донети нови закон о Суду и Тужилаштву БиХ.
Он је рекао да је закључено и да је потребно продужити рок за одржавање референдума о Суду и Тужилаштву БиХ и допунити одлуку о републичкој референдумској комисији, на бази претходно прибављене сагласности свих, пре свега опозиције у Српској.
Додик на састанку са амбасадором Србијие у БиХ: Никад боља сарадња између наших земаља
Председник Републике Српске Милорад Додик заказао ХИТАН састанак поводом пресуде Насеру Орићу
Након састанка који је сазвао поводом ослобађајуће пресуде Насеру Орићу, којем су присуствовали званичници РС из владајуће већине и борачких удружења, Додик је позвао опозицију да подржи одржавање референдума у РС, неопходним изменама закона, у року од десет дана. Уколико те подршке не буде, одлуку о референдуму треба привремено повући до постизања консензуса у РС, пренела је Фена..
- Позивам опозицију да подржи одржавање референдума са предложеним изменема у року од 10 дана, а уколико је не буде, одлуку о референдуму треба привремено повући до постизања консензуса у Српској - рекао је Додик новинарима у Бањалуци након састанка поводом ослобађајуће пресуде Насеру Орићу.
- У међувремену треба подржати иницијативу да се организује потписивање петиције с питањем идентичним референдумском о Суду и Тужилаштву БиХ и да се осигура најмање 500.000 потписа за ову иницијативу на простору РС - рекао је Додик, преносећи закључке овог састанка.
На састанку је затражено и да у року од 30 дана високи представник у БиХ Валетин Инцко достави извештај о свом раду Народној скупштини РС.
Додик је изнео низ оптужни на рад правосуђа БиХ, оптуживши Суд и Тужилаштво за пристрасност према српским жртвама рата.
На састанку је оцењено да би повлачење српских судија и тужилаца у Суду и Тужилаштву БиХ било најбоље решење, али само ако се добије подршку српских представника у органима БиХ све до доношења нових закона о Суду и Тужилаштву БиХ.
Захтевано је и што хитније доношење закона о Суду и Тужилаштву БиХ, подржаних од српских представника на нивоу БиХ, којим би се избор судија и тужилаца обављао у оквиру законодавних тела у БиХ, те да се до тада обустави свако одлучивање у институцијама БиХ све док се ти закони не усвоје.
Учесници састанка су става да су "Суд и Тужилаштво неуставни и антидејтонски, наметнути од високих представника, подржани од дела међународне заједнице и као такви неприхватљиви за РС".
Они, такође, сматрају да "Суд и Тужилаштво БиХ не доприносе помирењу народа те да би такав рад правосуђа БиХ могао да изазове несагледиве последнице за опстанак БиХ".
Наведено је и да су Срби у правосуђу БиХ осуђивани за геноцид и најтеже злочине, да је 41 Србин оптужен или осуђен за та кривична дела, а ниједан Бошњак или Хрват.
- Правосуђе БиХ је Србима досад пресудило 1.728 година затвора или 74 посто укупно пресуђених случајева, Бошњацима је тај процент 14 посто, а Хрватима само 11 посто - устврдио је, између осталог, Додик.
Најављено да ће се у року од месец дана одржати нови састанак како би се сагледало шта је спроведено од ових закључака.
Састанку су присуствовали председник Народне скупштине Републике Српске Недељко Цубриловиц, министри у Влади, директор Полиције Српске, представници политицких партија и организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата, али не и представници опозиције.