EU ZAPRETILA DODIKU Hiljade vojnika spremno da upadne u roku od 24 sata
Zeleni u Evropskom parlamentu navode da Evropska unija može i vojno da reaguje ako je to neophodno, odnosno da pošalje 6.000 vojnika u BiH.
Najviši funkcioneri Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OESS) upozorili su vlasti Republike Srpske da svojim koracima opasno ugrožavaju mir u BiH i celom regionu.
Predsedavajuća OESS i ministarka spoljnih poslova Švedske En Linde i generalna sekretarka te organizacije Helga Marika Šmit oglasile su se izjavom u kojoj su navele kako pokušaji "RS da jednostranim odlukama preuzme ovlašćenja koje sada ima BiH kao država samo pojačavaju napetosti i ugrožavaju sve što je u BiH postignuto u proteklih 26 godina".
"POVLAČIMO INICIJATIVU, OČEKUJEMO PAD VLADE" Opozicija Crne gore izdala zajedničko saopštenje!
DA LI ĆE PASTI VLADA? Medojević otkrio hoće li Dritan biti novi premijer
"Zakonom propisati da je državna imovina u Republici Srpskoj njeno vlasništvo" Dodik jasno izneo svoj cilj i stav
- Pozivamo političke lidere u RS da se suzdrže od negativnih političkih poteza usmerenih ka podelama. Osporavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i ustavnog poretka Bosne i Hercegovine nosi sa sobom rizik narušavanja mira u državi i u regiji - stoji u izjavi funkcionera OESS-a.
Zbog krize u BiH u tu zemlju su tokom vikenda stigli predstavnici Zelenih/EFE u Evropskom parlamentu čiji su članovi razgovarali sa bosanskohercegovačkim parlamentarcima i drugim funkcionerima kako bi poslali upozorenje da Evropski parlament neće biti tek "posmatrač krize u BiH".
- Imamo garancije generala (iz EU) da oni mogu da dovedu do 6.000 vojnika u roku od 24 sata - kazao je evroparlamentarac Tomas Volc koji boravi u Sarajevu zajedno s predsedavajućim predstavništva Evropskog parlamenta za saradnju s BiH i tzv. Kosovom Romeom Francom.
Kriza je eskalirala pošto je parlament RS 10. decembra usvojio zaključke kojima je povukao saglasnost tog entiteta na državne zakone o odbrani, nejednakom oporezivanju, kao i Visokom sudskom i tužiteljskom veću.
Krizu je, međutim, faktički započeo doskorašnji Visoki predstavnik EU za BiH Valentin Incko nametanjem zakona kojim se zabranjuje i kažnjava negiranje (takozvanog) genocida u Srebrenici.