MILANOVIĆ I KOMŠIĆ PONOVO U KLINČU: Varnice između Hrvatske i BiH, Dejtonski sporazum pravi razdor među Hrvatima
Lukav pozez komšija ipak nije prošao.
Hrvatski predsednik Zoran Milanović izrazio je danas zadovoljstvo što je u završnom dokument Samita NATO, u delu koji govori o Bosni i Hercegovini, pomenut Dejtonski sporazum, ali je iskazao i zabrinutost zbog otpora nekih država da se to ubaci u tekst.
- Moraćemo da ispitamo šta tačno stoji iza toga i kako je moguće da jedan, ne baš mali broj država sabotira, otvoreno opstruiše, onemogućava da se u pasus o BiH uopšte spomene Dejtonski sporazum, kao da je to nešto otrovno - rekao je Milanović.
EGIPAT spustio cene! HURGADA na 10 noći - All inclusive od 485€
"IZBEGAVAJTE RETORIKU PODELA" NATO se oglasio o Bosni i Hercegovini - evo šta su im jasno poručili (FOTO)
NATO UVAŽIO HRVATSKI "ULTIMATUM"? Milanović bio izričit po pitanju BiH, Alijansa mu izašla u susret
Kako prenose mediji, on je dodao da je u poslednjem trenutku uspeo to da ubaci.
- Da to nisam napravio imali bismo deklaraciju koju kao da je pisao neki zagovornik takovzane građanske BiH, što zvuči jako plemenito, ali je ustvari podvala - izjavio je predsednik Hrvatske.
Milanović je istakao da ce hrvatska diplomatija morati, kako se ovo ne bi ponovilo, da "iskopa" zašto postoji tolika opstrukcija prema Dejtonu.
- Ovo me upućuje ne jedini mogući zaključak da neki imaju nekakve kreativne planove s BiH. E, tu će se Hrvatska pitati, pitaće se i bosanski Srbi, nisu bili naši saveznici u ratu, bili su neprijatelji, Bošnjaci su ipak bili saveznici u najvećem delu vremena, ali ono što mene zanima u BiH, celovitoj, neokrnjenoj, jedinstvenoj i to nikada ne dovodim u pitanje, jeste sudbina i temeljna državna glasačka i gradanjska prava bosansko-hercegovačkih Hrvata, koji su skoro svi hrvatski državljani - dodao je on.
Član Predsedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić ocenio je večeras da to što u završni dokument samita NATO nije ušla formulacija "konstitutivnost naroda u BiH", kao što je tražio hrvatski predsednik Zoran Milanović, govori o tome da je taj koncept "suprotan NATO i EU standardima".
Komšić navodi da se u deklaraciji ne pominje konstitutivnost naroda na čemu su iz Hrvatske snažno insistirali i da je to "još jedna delegitimizacija tog prevaziđenog etničkog koncepta na međunarodnoj sceni'', prenose mediji.
- Stoga, ali i zato, pozdravljam Deklaraciju koja je usvojena na samitu NATO i koja je još jednom potvrdila suverenitet BiH i podršku evroatlanskim reformskim procesima - rekao je Komšić.
Samtra da je podrška Dejtonskom sporazumu u Deklaraciji, na čemu je Hrvatska takođe insistirala, očekivana, konstantna i da nije nikakva novost.