МИЛАНОВИЋ И КОМШИЋ ПОНОВО У КЛИНЧУ: Варнице између Хрватске и БиХ, Дејтонски споразум прави раздор међу Хрватима
Лукав позез комшија ипак није прошао.
Хрватски председник Зоран Милановић изразио је данас задовољство што је у завршном документ Самита НАТО, у делу који говори о Босни и Херцеговини, поменут Дејтонски споразум, али је исказао и забринутост због отпора неких држава да се то убаци у текст.
- Мораћемо да испитамо шта тачно стоји иза тога и како је могуће да један, не баш мали број држава саботира, отворено опструише, онемогућава да се у пасус о БиХ уопште спомене Дејтонски споразум, као да је то нешто отровно - рекао је Милановић.
ЕГИПАТ спустио цене! ХУРГАДА на 10 ноћи - All инцлусиве од 485€
"ИЗБЕГАВАЈТЕ РЕТОРИКУ ПОДЕЛА" НАТО се огласио о Босни и Херцеговини - ево шта су им јасно поручили (ФОТО)
НАТО УВАЖИО ХРВАТСКИ "УЛТИМАТУМ"? Милановић био изричит по питању БиХ, Алијанса му изашла у сусрет
Како преносе медији, он је додао да је у последњем тренутку успео то да убаци.
- Да то нисам направио имали бисмо декларацију коју као да је писао неки заговорник таковзане грађанске БиХ, што звучи јако племенито, али је уствари подвала - изјавио је председник Хрватске.
Милановић је истакао да це хрватска дипломатија морати, како се ово не би поновило, да "ископа" зашто постоји толика опструкција према Дејтону.
- Ово ме упућује не једини могући закључак да неки имају некакве креативне планове с БиХ. Е, ту ће се Хрватска питати, питаће се и босански Срби, нису били наши савезници у рату, били су непријатељи, Бошњаци су ипак били савезници у највећем делу времена, али оно што мене занима у БиХ, целовитој, неокрњеној, јединственој и то никада не доводим у питање, јесте судбина и темељна државна гласачка и градањска права босанско-херцеговачких Хрвата, који су скоро сви хрватски држављани - додао је он.
Члан Председништва Босне и Херцеговине Жељко Комшић оценио је вечерас да то што у завршни документ самита НАТО није ушла формулација "конститутивност народа у БиХ", као што је тражио хрватски председник Зоран Милановић, говори о томе да је тај концепт "супротан НАТО и ЕУ стандардима".
Комшић наводи да се у декларацији не помиње конститутивност народа на чему су из Хрватске снажно инсистирали и да је то "још једна делегитимизација тог превазиђеног етничког концепта на међународној сцени'', преносе медији.
- Стога, али и зато, поздрављам Декларацију која је усвојена на самиту НАТО и која је још једном потврдила суверенитет БиХ и подршку евроатланским реформским процесима - рекао је Комшић.
Самтра да је подршка Дејтонском споразуму у Декларацији, на чему је Хрватска такође инсистирала, очекивана, константна и да није никаква новост.