HRVATSKA NA UDARU: Cene samo rastu, građani u panici - evo šta je još poskupelo kod komšija
Pred početak rata drastičan rast cene celuloze izazvala je cena gasa
Hrvatski proizvođači higijenske papirne konfekcije povećali su, ili najavili povećanje, cena za čak 20-30 posto, kažu izvori Lidera.
Po njima cene su podignute i do 30 odsto.
HOROR U ZAGREBU! Preminula dvomesečna beba - u bolnicu dovedena sa teškim povredama glave
AMERIČKI AMBASADOR PRITISKA DODIKA: "Rat u Ukrajina najbolji pokazatelj da BiH mora u NATO"
BUDO BANANA TVRDI - NESTALO JE 200 KG KOKAINA! Na zidu u zatvoru ispisan kod akcije
– Razlog je povećanje cena sirovina, celuloze koja je od prosečne cene od 900 evra po toni skočila na 1.500 evra po toni. Uz taj porast značajno je poskupeo i materijal za pakkovanje posebno kartonske folije i kutije kao i logistika. Danas logističari uz redovnu cenu na fakturu za prevoz robe stavljaju posebnu stavku kao dodatak zbog cene dizela – kažu u jednoj firmi.
Pred početak rata drastičan rast cene celuloze izazvala je cena gasa, gde su dobavljači plaćali cenu od 11-16 evra po MV/sat, koja je skočila na 90 evra. Naime, tzv. kuvanje celuloze i proces dobijanja papira iz celuloze zahteva veliku količinu energije, tehnologija papirnice je zasnovana na energiji dobijenoj iz gasa, tvrde iz druge firme.
Na početku rata u Ukrajini, ovo povećanje je, na momente dostizalo i 240 evra, što je izazvalo gašenje i obustavu proizvodnje papira u Nemačkoj, Italiji, Španiji i Rumuniji i time stvorilo neravnotežu ponude i tražnje. Isto tako, Rusija i Belorusija su imale udeo u prodaji celuloznih i papirnih sirovina na tržištu EU koji trenutno nedostaju.
– Ono što nam svakako predstoji jeste, ako se situacija sa cenom gasa ne stabilizuje i nastavi sa ovakvim oscilacijama, nestašicom toalet papira i peškira i drugih sličnih proizvoda po još višim cenama za potrošače – kaže jedan od direktora.
Novi akcenat stavljen je na troškove gasa i naftnih derivata, koji imaju visoko učešće u troškovima proizvođača sirovina. Trend rasta cena energenata zaoštrio je rat u Ukrajini. Povećanje sankcija Rusiji dodatno povećava inflaciju sirovina i energenata sa tog područja.
– Sa naše strane činimo sve što možemo da obezbedimo zalihe sirovina i gotovih proizvoda kako bi isporuke našim kupcima tekle nesmetano. Dosadašnjim korekcijama cena deo troškova smo prebacili na krajnje potrošače. Drugi deo ovih troškova pokušavamo da amortizujemo internim uštedama i drastičnim rezovima marži, a ne diranjem u kvalitet proizvoda – kažu u jednom proizvođaču, prenosi Lider.