ХРВАТСКА НА УДАРУ: Цене само расту, грађани у паници - ево шта је још поскупело код комшија
Пред почетак рата драстичан раст цене целулозе изазвала је цена гаса
Хрватски произвођачи хигијенске папирне конфекције повећали су, или најавили повећање, цена за чак 20-30 посто, кажу извори Лидера.
По њима цене су подигнуте и до 30 одсто.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/10/15/profimedia-0004382747.jpg?itok=yPBIrelq)
ХОРОР У ЗАГРЕБУ! Преминула двомесечна беба - у болницу доведена са тешким повредама главе
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/03/31/bih.jpg?itok=APm25Qrk)
АМЕРИЧКИ АМБАСАДОР ПРИТИСКА ДОДИКА: "Рат у Украјина најбољи показатељ да БиХ мора у НАТО"
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/23/budobananasvercdroga.jpg?itok=pRrPYQXR)
БУДО БАНАНА ТВРДИ - НЕСТАЛО ЈЕ 200 КГ КОКАИНА! На зиду у затвору исписан код акције
– Разлог је повећање цена сировина, целулозе која је од просечне цене од 900 евра по тони скочила на 1.500 евра по тони. Уз тај пораст значајно је поскупео и материјал за pakkovanje посебно картонске фолије и кутије као и логистика. Данас логистичари уз редовну цену на фактуру за превоз робе стављају посебну ставку као додатак због цене дизела – кажу у једној фирми.
Пред почетак рата драстичан раст цене целулозе изазвала је цена гаса, где су добављачи плаћали цену од 11-16 евра по МВ/сат, која је скочила на 90 евра. Наиме, тзв. кување целулозе и процес добијања папира из целулозе захтева велику количину енергије, технологија папирнице је заснована на енергији добијеној из гаса, тврде из друге фирме.
На почетку рата у Украјини, ово повећање је, на моменте достизало и 240 евра, што је изазвало гашење и обуставу производње папира у Немачкој, Италији, Шпанији и Румунији и тиме створило неравнотежу понуде и тражње. Исто тако, Русија и Белорусија су имале удео у продаји целулозних и папирних сировина на тржишту ЕУ који тренутно недостају.
– Оно што нам свакако предстоји јесте, ако се ситуација са ценом гаса не стабилизује и настави са оваквим осцилацијама, несташицом тоалет папира и пешкира и других сличних производа по још вишим ценама за потрошаче – каже један од директора.
Нови акценат стављен је на трошкове гаса и нафтних деривата, који имају високо учешће у трошковима произвођача сировина. Тренд раста цена енергената заоштрио је рат у Украјини. Повећање санкција Русији додатно повећава инфлацију сировина и енергената са тог подручја.
– Са наше стране чинимо све што можемо да обезбедимо залихе сировина и готових производа како би испоруке нашим купцима текле несметано. Досадашњим корекцијама цена део трошкова смо пребацили на крајње потрошаче. Други део ових трошкова покушавамо да амортизујемо интерним уштедама и драстичним резовима маржи, а не дирањем у квалитет производа – кажу у једном произвођачу, преноси Лидер.