KUCNUO JE ČAS, BITI ILI NE BITI: Nikšić je sada Staljingrad za Ðukanovića i DPS
Borba političkih takmaca predstavlja se kao borbu za opstanak državnosti Crne Gore
Kada crnogorski predsednik Milo Ðukanović kaže da se u Nikšiću vodi bitka za državnost Crne Gore i da je ta zemlja 30. avgusta bila na liniji vatre na kojoj su bili i sve države članice NATO, on želi da se to tumači kao da je Nikšić sada za DPS Staljingrad i da je to ''bitka'' koju ta stranka mora da dobije ako misli da opstane kao značajan politički faktor na političkoj sceni u Crnoj Gori, smatra Predrag Rajić iz Centra za društvenu stabilnost.
Ta izjava i izjave koje se čuju u crnogorskim medijima naklonjenim Ðukanoviću i DPS o tome da se Srbija meša u unutrašnje stvari i ugrožava suverenitet države Crne Gore nisu nove, kaže Rajić, ali je problematično to što i dalje stižu sa zvaničnih adresa, a predsednik Crne Gore to svakako jeste.
Potraga za balansiranim životom je moguća misija: Otkrijte male stvari koje će vas učiniti srećnim
OPTUŽIO SVOG ŠEFA, MILOVU UDARNU PESNICU: Trese se Crna Gora, podenta krivična prijava protiv Katnića
"ŽIV HRVAT, MRTAV SLOVENAC": Komšije nemaju mesta na grobljima, pa sahranjuju preminule u Sloveniji
- To ne vodi ka približavanju Srbije i Crne Gore već naprotiv predstavljaju Srbiju kao nekakvo strašilo -naglašava Rajić reagujući na na intervju crnogorskog predsednika Mila Ðukanovića podgoričkoj Pobjedi u kome on optužuje Beograd da je Crnogorskih izbora protumačio "logikom osvajača" - a da predsednik Sbije Aleksandar Vučić, "svojatanjem crnogorske istorije" želi da premosti nedostajući deo istorije Srbije.
Pokušaj sprečavanja raspada DPS
- Sada nuđenjem jedne ideologije crnogorskog nacionalizma, i to prilično agresivnog, Ðukanović i njegov DPS pokušavaju da održe jedan korpus birača oko sebe, bilo to 15 ili 20 odsto njih na nivou Crne Gore, kako bi sprečili raspad ili nestanak DPS - objašnjava Rajić.
U tom smislu, dodaje on, borba političkih takmaca predstavlja se kao borbu za opstanak državnosti Crne Gore, ali i za opstanak crnogorske nacije, a Srbija se u kontinuitetu koristi Srbija kao neko strašilo ili politički faktor koji bi preti opstanku Crne Gore.
- Zbog toga se i fabrikuju razne afere - kaže Rajić, podsećajući da je i njegova svojevremena privatna poseta Crnoj Gori bila iskorišćena da bi se pokazalo kako vlast u Srbija ima na umu neki velikosrpski hegemonistički projekat.
Dižu tenziju da mobilišu birače
Dodaje da je sve to sračunato da se podignu političke tenzije, a cilj je da se mobiliše biračko telo da izađe u većem broju na biralištima u Nikšiću, koji je inače rodni grad Mila Ðukanovića i da spreči neki ozbiljniji poraz DPS.
- Objektivno sve ispod 30 odsto za DPS i koaliciju koju će DPS okupiti, bio bi ozbiljan udarac. S druge strane, ukoliko bi DPS mogao pojedinačno da bude najjači to bi sasvim sigurno za njih značilo mnogo i značilo da oni opstaju na političkoj sceni i dalje. Oni bi tada mogli da biraju da se postave kao važan politički faktor u Crnoj Gori - objašnjava Rajić.
Rajić zaključuje i da je upravo zbog toga razdvodnjavanje srpskih ili prosrpskih političkih lista problem za srpski politički faktor u Crnoj Gori i skreće pažnju da to vodi ka usitanjavanju pobedničkih kolona iz prošlog avgusta i da daje šansu Ðukanovićevom biračkom telu da "dođu do kiseonika" i opstanu.