КУЦНУО ЈЕ ЧАС, БИТИ ИЛИ НЕ БИТИ: Никшић је сада Стаљинград за Ђукановића и ДПС
Борба политичких такмаца представља се као борбу за опстанак државности Црне Горе
Када црногорски председник Мило Ђукановић каже да се у Никшићу води битка за државност Црне Горе и да је та земља 30. августа била на линији ватре на којој су били и све државе чланице НАТО, он жели да се то тумачи као да је Никшић сада за ДПС Стаљинград и да је то ''битка'' коју та странка мора да добије ако мисли да опстане као значајан политички фактор на политичкој сцени у Црној Гори, сматра Предраг Рајић из Центра за друштвену стабилност.
Та изјава и изјаве које се чују у црногорским медијима наклоњеним Ђукановићу и ДПС о томе да се Србија меша у унутрашње ствари и угрожава суверенитет државе Црне Горе нису нове, каже Рајић, али је проблематично то што и даље стижу са званичних адреса, а председник Црне Горе то свакако јесте.
Потрага за балансираним животом је могућа мисија: Откријте мале ствари које ће вас учинити срећним
ОПТУЖИО СВОГ ШЕФА, МИЛОВУ УДАРНУ ПЕСНИЦУ: Тресе се Црна Гора, подента кривична пријава против Катнића
"ЖИВ ХРВАТ, МРТАВ СЛОВЕНАЦ": Комшије немају места на гробљима, па сахрањују преминуле у Словенији
- То не води ка приближавању Србије и Црне Горе већ напротив представљају Србију као некакво страшило -наглашава Рајић реагујући на на интервју црногорског председника Мила Ђукановића подгоричкој Побједи у коме он оптужује Београд да је Црногорских избора протумачио "логиком освајача" - а да председник Сбије Александар Вучић, "својатањем црногорске историје" жели да премости недостајући део историје Србије.
Покушај спречавања распада ДПС
- Сада нуђењем једне идеологије црногорског национализма, и то прилично агресивног, Ђукановић и његов ДПС покушавају да одрже један корпус бирача око себе, било то 15 или 20 одсто њих на нивоу Црне Горе, како би спречили распад или нестанак ДПС - објашњава Рајић.
У том смислу, додаје он, борба политичких такмаца представља се као борбу за опстанак државности Црне Горе, али и за опстанак црногорске нације, а Србија се у континуитету користи Србија као неко страшило или политички фактор који би прети опстанку Црне Горе.
- Због тога се и фабрикују разне афере - каже Рајић, подсећајући да је и његова својевремена приватна посета Црној Гори била искоришћена да би се показало како власт у Србија има на уму неки великосрпски хегемонистички пројекат.
Дижу тензију да мобилишу бираче
Додаје да је све то срачунато да се подигну политичке тензије, а циљ је да се мобилише бирачко тело да изађе у већем броју на биралиштима у Никшићу, који је иначе родни град Мила Ђукановића и да спречи неки озбиљнији пораз ДПС.
- Објективно све испод 30 одсто за ДПС и коалицију коју ће ДПС окупити, био би озбиљан ударац. С друге стране, уколико би ДПС могао појединачно да буде најјачи то би сасвим сигурно за њих значило много и значило да они опстају на политичкој сцени и даље. Они би тада могли да бирају да се поставе као важан политички фактор у Црној Гори - објашњава Рајић.
Рајић закључује и да је управо због тога раздводњавање српских или просрпских политичких листа проблем за српски политички фактор у Црној Гори и скреће пажњу да то води ка уситањавању победничких колона из прошлог августа и да даје шансу Ђукановићевом бирачком телу да "дођу до кисеоника" и опстану.