KOVID DOPRINEO NASILJU NAD ŽENAMA: Siromaštvo pojačava bes
Porast broja slučajeva porodičnog nasilja u Srpskoj
U Banjaluci i Srpskoj je, kao svuda u svetu, zabeležen znatan porast nasilja u porodici od početka pandemije korona virusa.
HRVATSKI ZDRAVSTVENI SISTEM JE PAO! Više nema mesta ni za teško obolele od korone
PRONAĐEN PUN KOMBI MIGRANATA: Pobegao vozač, u toku potraga
HRVATSKA UVODI OBAVEZNU VAKCINACIJU I ŠESTOMESEČNI LOKDAUN: Nove strože mere najavljene za kraj nedelje
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja u porodici iz Fondacije "Udružene žene" Banjaluka poručuju da će ove godine u fokusu kampanje protiv rodno zasnovanog nasilja biti upravo žene žrtve nasilja za vreme pandemije.
Aktivistkinje poručuju da su žene, koje su žrtve porodičnog i partnerskog nasilja, u doba korone u povećanom riziku od nasilja, ali i od siromaštva. Epidemiološke mere nalažu izolaciju u porodičnim domovima, koji za žrtve nisu sigurno mesto, a izolacija s nasilnikom može uticati na smanjivanje mogućnosti da žrtve zatraže pomoć i podršku, poručuju iz ove fondacije, koja u svom sastavu ima i Sigurnu kuću za žene i decu nasilja u porodici.
Statistike pokazuju da je broj žena žrtava nasilja, koje su se tokom 2020. obratile za pomoć fondaciji, povećan za 20 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Od početka godine 1.078 žena se obratilo za pomoć na SOS telefon. U Sigurnoj kući je zbrinuto 16 žena i 24 deteta. U pravnom savetovalištu je besplatnu pravnu pomoć i podršku dobilo više od 200 žena, a podeljen je 421 paket humanitarne pomoći ili novčane donacije.
Najteža situacija je bila u aprilu, kada su žrtve zbog izolacije danonoćno bile zarobljene u kući s nasilnikom, ali je i danas situacija teška.
- Pojačan je ekonomski pritisak i na žene koje trpe nasilje, ali i na one koje su izašle iz Sigurne kuće, s namerom da se osamostale i žive novi život bez nasilja. Mnoge od su dobile su otkaz ili poslate na neplaćeno odsustvo, a one koje još nisu našle posao zbog ekonomske krize teško dolaze do radnog mesta - kaže Aleksandra Petrić, izvršna direktorka Fondacije "Udružene žene".
Dodaje da je Fondacija pomagala tim ženama dijeleći im pakete hrane i novčanu pomoć, kako bi one mogle da plate režije.
- Srećom, imali smo podršku donatora, koji su nam obezbijedili interventna sredstva. Ali, ova situacija je ponovo pokazala da nemamo nikakvo sistemsko rješenje za podršku žrtvama nasilja u porodici - zaključila je Petrićeva.