КОВИД ДОПРИНЕО НАСИЉУ НАД ЖЕНАМА: Сиромаштво појачава бес
Пораст броја случајева породичног насиља у Српској
У Бањалуци и Српској је, као свуда у свету, забележен знатан пораст насиља у породици од почетка пандемије корона вируса.
ХРВАТСКИ ЗДРАВСТВЕНИ СИСТЕМ ЈЕ ПАО! Више нема места ни за тешко оболеле од короне
ПРОНАЂЕН ПУН КОМБИ МИГРАНАТА: Побегао возач, у току потрага
ХРВАТСКА УВОДИ ОБАВЕЗНУ ВАКЦИНАЦИЈУ И ШЕСТОМЕСЕЧНИ ЛОКДАУН: Нове строже мере најављене за крај недеље
Поводом Међународног дана борбе против насиља у породици из Фондације "Удружене жене" Бањалука поручују да ће ове године у фокусу кампање против родно заснованог насиља бити управо жене жртве насиља за време пандемије.
Активисткиње поручују да су жене, које су жртве породичног и партнерског насиља, у доба короне у повећаном ризику од насиља, али и од сиромаштва. Епидемиолошке мере налажу изолацију у породичним домовима, који за жртве нису сигурно место, а изолација с насилником може утицати на смањивање могућности да жртве затраже помоћ и подршку, поручују из ове фондације, која у свом саставу има и Сигурну кућу за жене и децу насиља у породици.
Статистике показују да је број жена жртава насиља, које су се током 2020. обратиле за помоћ фондацији, повећан за 20 одсто у односу на прошлу годину.
Од почетка године 1.078 жена се обратило за помоћ на СОС телефон. У Сигурној кући је збринуто 16 жена и 24 детета. У правном саветовалишту је бесплатну правну помоћ и подршку добило више од 200 жена, а подељен је 421 пакет хуманитарне помоћи или новчане донације.
Најтежа ситуација је била у априлу, када су жртве због изолације даноноћно биле заробљене у кући с насилником, али је и данас ситуација тешка.
- Појачан је економски притисак и на жене које трпе насиље, али и на оне које су изашле из Сигурне куће, с намером да се осамостале и живе нови живот без насиља. Многе од су добиле су отказ или послате на неплаћено одсуство, а оне које још нису нашле посао због економске кризе тешко долазе до радног места - каже Александра Петрић, извршна директорка Фондације "Удружене жене".
Додаје да је Фондација помагала тим женама дијелећи им пакете хране и новчану помоћ, како би оне могле да плате режије.
- Срећом, имали смо подршку донатора, који су нам обезбиједили интервентна средства. Али, ова ситуација је поново показала да немамо никакво системско рјешење за подршку жртвама насиља у породици - закључила је Петрићева.