LEKARI U ČUDU, NIKOME NIJE JASNO ŠTA SE DEŠAVA: Koliko je blizu kolektivni imunitet?
U BiH iz dana u dan broj zaraženih koronavirusom opada i niko ne zna zašto se to dešava
Broj zaraženih i preminulih od posledica koronavirusa drastično opada u Bosni i Hercegovini, a ni sami lekari nisu sigurni čemu to da pripišu budući se u toj zemlji građani slabo pridržavaju epidemioloških mera.
KORONA PRESEK U BOSNI I HERCEGOVINI: U poslednja 24 sata preminulo 15 osoba, zaraženo još 442 lica
JOŠ 104 NOVOOBOLELIH: Situacija u Srpskoj se polako stabilizuje, poštovanje mera i dalje važno
U HRVATSKOJ PONOVO SKOK OBOLELIH: Brojka za 24 sata porasla za više od duplo, preminule 43 osobe
Prema podacima entitetskih zdravstvenih institucija u poslednja 24 sata preminulo je 15 osoba, a pozitivnih na virus SARS-CoV-2 je 442. Od toga broja 324 je novozaraženih u Federaciji BiH, u Republici Srpskoj od novoga virusa oboljele su 104 osobe, a u Brčko Distriktu je još 14 novih slučajeva. Ukupno je testirano 4307 osoba.
Direktor Univerzitetske kliničke bolnice u Mostaru dr Ante Kvesić rekao je da su brojke zaraženih koronavirusom, kao i preminulih, poslednjih dana bitno bolje u odnosu na prethodne mesece.
- Ono šta se dešava je donekle i suprotno očekivanjima stručnjaka. Prošli smo kroz vreme praznika, ljudi su se više okupljali nego kroz ostatak godine i bila su očekivanja kako ćemo imati rast broja zaraženih. Umesto toga, mi imamo pad brojki koje se odnose na koronavirus i mogu reći kako to nismo očekivali - rekao je Kvesić za portal Pogled iz Mostara.
Prema njegovim rečima, smanjuje se i broj hospitalizovanih osoba zaraženih koronom, uprkos činjenici da rade kafići, restorani, a čak se organiziraju i svadbe. Pritom je poručio kako ne treba razmišljati o popuštanju mera koje su na snazi.
- Ne smemo da zaboravimo da nam svaki dan i dalje dolaze zaražene osobe u teškom stanju, imamo ljude na respiratorima i borimo se za njihove živote. Moramo ostati ozbiljni, oprezni i učiniti da i ove brojke koje imamo ovih dana budu što manje - dodao je Kvesić.
Prema preliminarnim rezultatima studije o kolektivnom imunitetu, kako je juče objavljeno, 30 odsto stanovnika Republike Srpske ima antitela nakon susreta sa korona virusom. U opštinama sarajevsko-romanijske i zvorničke regije 50 odsto stanovništva ima antitela. Dvadeset odsto manje je u Gornjem Podrinju i Istočnoj Hercegovini.
Dekan Medicinskog fakulteta u Banjaluci Ranko Škrbić rekao je da će broj prokuženih biti daleko veći.
- Za očekivati je da ćemo u narednom periodu dok se pripremamo za novu studiju negde na proleće broj prokuženih biti daleko veći. To će se sigurno poklopiti sa dolaskom vakcine tako da će i vakcina doprineti razvoju kolektivnog imuniteta - istakao je Škrbić.
U onlajn anketi, koju je sproveo bosanski portal Klix, 45 odsto građana BiH reklo je da je preležalo korona virusa. Pitanje je glasilo "Da li ste preležali korona virus?", a građanima su bili ponuđeni samo odgovori - "da" ili "ne". Nakon 24 sata od objavljivanja ankete glasalo je skoro 15 hiljada građana.