ЛЕКАРИ У ЧУДУ, НИКОМЕ НИЈЕ ЈАСНО ШТА СЕ ДЕШАВА: Колико је близу колективни имунитет?
У БиХ из дана у дан број заражених коронавирусом опада и нико не зна зашто се то дешава
Број заражених и преминулих од последица коронавируса драстично опада у Босни и Херцеговини, а ни сами лекари нису сигурни чему то да припишу будући се у тој земљи грађани слабо придржавају епидемиолошких мера.
КОРОНА ПРЕСЕК У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ: У последња 24 сата преминуло 15 особа, заражено још 442 лица
ЈОШ 104 НОВООБОЛЕЛИХ: Ситуација у Српској се полако стабилизује, поштовање мера и даље важно
У ХРВАТСКОЈ ПОНОВО СКОК ОБОЛЕЛИХ: Бројка за 24 сата порасла за више од дупло, преминуле 43 особе
Према подацима ентитетских здравствених институција у последња 24 сата преминуло је 15 особа, а позитивних на вирус САРС-ЦоВ-2 је 442. Од тога броја 324 је новозаражених у Федерацији БиХ, у Републици Српској од новога вируса обољеле су 104 особе, а у Брчко Дистрикту је још 14 нових случајева. Укупно је тестирано 4307 особа.
Директор Универзитетске клиничке болнице у Мостару др Анте Квесић рекао је да су бројке заражених коронавирусом, као и преминулих, последњих дана битно боље у односу на претходне месеце.
- Оно шта се дешава је донекле и супротно очекивањима стручњака. Прошли смо кроз време празника, људи су се више окупљали него кроз остатак године и била су очекивања како ћемо имати раст броја заражених. Уместо тога, ми имамо пад бројки које се односе на коронавирус и могу рећи како то нисмо очекивали - рекао је Квесић за портал Поглед из Мостара.
Према његовим речима, смањује се и број хоспитализованих особа заражених короном, упркос чињеници да раде кафићи, ресторани, а чак се организирају и свадбе. Притом је поручио како не треба размишљати о попуштању мера које су на снази.
- Не смемо да заборавимо да нам сваки дан и даље долазе заражене особе у тешком стању, имамо људе на респираторима и боримо се за њихове животе. Морамо остати озбиљни, опрезни и учинити да и ове бројке које имамо ових дана буду што мање - додао је Квесић.
Према прелиминарним резултатима студије о колективном имунитету, како је јуче објављено, 30 одсто становника Републике Српске има антитела након сусрета са корона вирусом. У општинама сарајевско-романијске и зворничке регије 50 одсто становништва има антитела. Двадесет одсто мање је у Горњем Подрињу и Источној Херцеговини.
Декан Медицинског факултета у Бањалуци Ранко Шкрбић рекао је да ће број прокужених бити далеко већи.
- За очекивати је да ћемо у наредном периоду док се припремамо за нову студију негде на пролеће број прокужених бити далеко већи. То ће се сигурно поклопити са доласком вакцине тако да ће и вакцина допринети развоју колективног имунитета - истакао је Шкрбић.
У онлајн анкети, коју је спровео босански портал Klix, 45 одсто грађана БиХ рекло је да је прележало корона вируса. Питање је гласило "Да ли сте прележали корона вирус?", а грађанима су били понуђени само одговори - "да" или "не". Након 24 сата од објављивања анкете гласало је скоро 15 хиљада грађана.