LELE, KOMŠIJE ISKLJUČILE DALEKOVOD: Hrvatska umalo da ostavi Evropu u mraku
Slučaj je podstakao je raspravu o sigurnosti snabdevanja i ukazao na potrebu brze izgradnje dodatnih kapaciteta
Na osnovu izveštaja Saveza evropskih ponuđača električne energije Entso-E, Frankfurter algemajne cajtung opisuje kako je došlo do lančanog isključivanja dalekovoda, od Hrvatske, preko Srbije, do Rumunije. Posledice su se osetile i u Francuskoj i Italiji.
Zbog prevelike ponude električne energije na jugoistoku Evrope došlo je do automatskog isključenja dela dalekovodnog čvorišta Ernestinovo, što je deo njegovog bezbednosnog sistema. A onda se taj višak struje preusmerio u druge dalekovode zbog čega je u roku od nekoliko desetina sekundi došlo do iskakanja 14 dalekovodnih veza u više zemalja.
KOVAKS JE PREVARA, SPAS U RUSIMA: Dodik očekuje ogromnu pošiljku Sputnjika V za Republiku Srpsku (VIDEO)
NEKO MUTI VODU U CRNOJ GORI: Milov tužilac tvrdi da Abazović laže o "nepristojnoj ponudi"
RASKRINKANA KRIMI GRUPA IZ BiH: Lažnim lečenjem u Švedskoj zgrnuli milione evra
Evropska električna mreža bila je podeljena u dva dela.
- Linija razdvajanja išla je jugoistočno od Austrije i Mađarske, kroz Hrvatsku, Srbiju i Rumuniju, do Ukrajine - ta zemlja nije uključena u evropsku mrežu. Višak struje iz jugoistočne Evrope nije više mogao da se izvozi. Mreža je izgubila takt - piše list iz Frankfurta navodeći da je frekvencija na jugoistoku bila za 600 miliherca viša od 50 herca, a na zapadu za 300 miliherca niža od standardnih 50.
- Posledica je bila isključivanje velikih potrošača, recimo u Francuskoj. Razlog: mašine su osetljive na takve oscilacije. Za normalizaciju stanja bilo je potrebno oko sat vremena - prenosi DW.
- Austrijski snabdevači električnom energijom brzo su aktivirali velike kapacitete hidroelektrana i tako pomogli da se nadoknadi neočekivani manjak struje od 5.900 megavata. Evropski zaštitni mehanizmi potpuno su funkcionisali kod uklanjanja smetnje u električnoj mreži na nivou Evrope - izjavio je Gerhard Kristiner, šef tehnike u firmi "Austrian Power Grid".
Taj slučaj u Austriji i Nemačkoj podstakao je raspravu o sigurnosti snabdevanja i ukazao na potrebu brze izgradnje dodatnih dalekovoda, ali i centara za akumulaciju za slučaj manjka električne energije, piše "Frankfurter algemajne cajtung".