ЛЕЛЕ, КОМШИЈЕ ИСКЉУЧИЛЕ ДАЛЕКОВОД: Хрватска умало да остави Европу у мраку
Случај је подстакао је расправу о сигурности снабдевања и указао на потребу брзе изградње додатних капацитета
На основу извештаја Савеза европских понуђача електричне енергије Ентсо-Е, Франкфуртер алгемајне цајтунг описује како је дошло до ланчаног искључивања далековода, од Хрватске, преко Србије, до Румуније. Последице су се осетиле и у Француској и Италији.
Због превелике понуде електричне енергије на југоистоку Европе дошло је до аутоматског искључења дела далеководног чворишта Ернестиново, што је део његовог безбедносног система. А онда се тај вишак струје преусмерио у друге далеководе због чега је у року од неколико десетина секунди дошло до искакања 14 далеководних веза у више земаља.
КОВАКС ЈЕ ПРЕВАРА, СПАС У РУСИМА: Додик очекује огромну пошиљку Спутњика В за Републику Српску (ВИДЕО)
НЕКО МУТИ ВОДУ У ЦРНОЈ ГОРИ: Милов тужилац тврди да Абазовић лаже о "непристојној понуди"
РАСКРИНКАНА КРИМИ ГРУПА ИЗ БиХ: Лажним лечењем у Шведској згрнули милионе евра
Европска електрична мрежа била је подељена у два дела.
- Линија раздвајања ишла је југоисточно од Аустрије и Мађарске, кроз Хрватску, Србију и Румунију, до Украјине - та земља није укључена у европску мрежу. Вишак струје из југоисточне Европе није више могао да се извози. Мрежа је изгубила такт - пише лист из Франкфурта наводећи да је фреквенција на југоистоку била за 600 милихерца виша од 50 херца, а на западу за 300 милихерца нижа од стандардних 50.
- Последица је била искључивање великих потрошача, рецимо у Француској. Разлог: машине су осетљиве на такве осцилације. За нормализацију стања било је потребно око сат времена - преноси DW.
- Аустријски снабдевачи електричном енергијом брзо су активирали велике капацитете хидроелектрана и тако помогли да се надокнади неочекивани мањак струје од 5.900 мегавата. Европски заштитни механизми потпуно су функционисали код уклањања сметње у електричној мрежи на нивоу Европе - изјавио је Герхард Кристинер, шеф технике у фирми "Аустриан Power Грид".
Тај случај у Аустрији и Немачкој подстакао је расправу о сигурности снабдевања и указао на потребу брзе изградње додатних далековода, али и центара за акумулацију за случај мањка електричне енергије, пише "Франкфуртер алгемајне цајтунг".