LOKALNI IZBORI U BiH: Bitka za Srebrenicu
U Bosni i Hercegovini danas se održavaju lokalni izbori, na kojima će građani birati nove opštinske i gradske odbornike, kao i načelnike opština i gradonačelnike u 141 lokalnoj zajednici, uključujući distrikt Brčko.
Izbora ponovno neće biti jedino u Mostaru, gde bošnjačke i hrvatske političke stranke godinama bez rezultata pokušavaju da se dogovore o usvajanju novog gradskog Statuta koji bi bio u skladu sa Ustavom.
Pravo glasa u BiH, Federaciji BiH i Republici Srpskoj, ima 3.263.906 birača, a na izborima učestvuje 451 subjekt.
Bira se 10 gradonačelnika
Izborna mesta biće otvorena u 7, a zatvorena u 19 sati. Potpuna zabrana medijskog izveštavanja o bilo kakvoj izbornoj aktivnosti trajaće sve do zatvaranja birališta. Izbore će pratiti 70.000 posmatrača od kojih je 300 stranih. Na izborima će se birati ukupno 3.136 opštinskih većnika, 131 načelnik opštine i 10 gradonačelnika.
Centralna izborna komisija BiH overila je ukupno 30.445 kandidata od čega 418 kandidata za nečelnike/gradonačelnike, 29.884 kandidata za opštinska veća, odnosno skupštine opština, ili gradska veća, odnosno skupštine grada, i Skupštinu Brčko distrikta BiH, te 143 kandidata predstavnika nacionalnih manjina.
Štab Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske "Izbori 2016" prati i preduzima mere i radnje u cilju održavanja povoljne bezbednosne situacije u Republici Srpskoj u predizbornoj kampanji i na dan lokalnih izbora.
Predizborna kampanja počela je 2. septembra i trajala je zaključno sa petkom, klada je u ponoć nastupila izborna tišina.
U cilju preduzimanja bezbednosnih mera i radnji povodom održavanja lokalnih izbora na području BiH, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske doneo je naredbu o zabranu prevoza eksplozivnih materija u drumskom saobraćaju na dan izbora.
Kako je saopštila načelnik Mirna Miljanović, Ministarstvo u sedištu, centri javne bezbednosti, stanice javne bezbednosti i policijske stanice za navedeni dan neće izdavati odobrenja za prevoz eksplozivnih materija.
Predsednik Centralne izborne komisije Ahmed Šantić ocenio je da je predizborna kampanja bila mirna.
Izborna kampanja odvijala se, naime, u senci održanog referenduma o Danu Republike u RS, a sam finiš kampanje je ostao u drugom planu, s obzirom na to da je posle referenduma predsednik Republike Srpske pozvan na saslušanje u Tužilaštvo BiH zbog nepoštovanja odluke Ustavnog suda.
Ćamila na mesto gradonačelnika može zameniti Srbin
Najveću zabrinutost lidera bošnjačkih stranaka i aktuelnog načelnika opštine Srebrenica Ćamila Durakovića izaziva mogućnost da na ovim izborima tu poziciju zauzme predstavnik Srba, što bi, kako je ocenio, bio gubitak ne samo za tu opštinu, već za bošnjački narod u celini.
Iz straha da bi mogao izgubiti izbore, Duraković je rekao da ne isključuje mogućnost da će oni biti nelegalni, odnosno da će na njima glasati i državljani Srbije.
U RS se očekuje novo odmeravanje snaga između bloka predvođenog Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika i onoga okupljenog oko Srpske demokratske stranke (SDS). Prvi blok je nakon opštih izbora 2014. uspeo zadržati vlast na entitetskom nivou, a drugi su preuzeli vlast na nivou države.
SDS-ov blok ima velike ambicije da preuzme od Dodika vlast nad Banjalukom, dok SNSD na meti ima gradove poput Doboja, Bijeljine i Trebinja koji su sadašnja uporišta entitetske opozicije.
Najveća novost među bošnjačkim političkim strankama, u poređenju sa ranijim izborima, jeste koalicija Stranke demokratske akcije (SDA), Bakira Izetbegovića i Saveza za bolju budućnost (SBB), Fahrudina Radončića, koji su 2014. godine bili "ljuti" politički suparnici.
Izetbegovićeva i Radončićeva stranka nastupaju sa zajedničkim kandidatima za opštinske načelnike, a obvezale su se na saradnju u opšstinskim nivoima. Ne kriju kako im je cilj da preuzmu vlast u gradovima poput Tuzle, gde je Socijaldemokratska partija BiH (SDP BiH) neprekidno na vlasti od 1991.
U opštinama sa većinskim hrvatskim stanovništvom očekuje se uverljiva pobeda HDZ BiH, kome je glavna konkurencija HDZ 1990. iako te stranke u nekim opštinama na primer na teritoriju Republike Srpske, nastupaju zajedno ne bi li osigurale kakvu-takvu zastupljenost Hrvata koji su apsolutna manjina u tim područjima, prenela je Hina.
Što se levice u BiH tiče, ona je na ovim izborima potpuno razjedinjena pa se procenjuje da će to imati vidljivog odraza na njihove birače, uglavnom razočarane svađama lidera tih stranaka.